Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Facebook Home – rewelacyjny pomysł

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Spóźniłem się dzisiaj na prezentację Facebook Home. To chyba najlepiej świadczy o moim zainteresowaniu produktami tej firmy. Spóźniłem się, bo robiłem coś znacznie ciekawszego – oglądałem Django, po poleceniu go mi przez Jaśka. Przeczytajcie sobie zresztą jego recenzję w iMagazine. Film jest rewelacyjny. Ale ja nie o zboczonej twórczości Quentina Tarantino chciałem dzisiaj pisać, a o nowym tworze Cukierberga. Potencjalnie równie rewelacyjnym z tego co widzę.

Zanim przejdziemy dalej musimy ustalić jedną bardzo ważną rzecz. Nie lubię Facebooka. Nie lubię jak ktoś wykorzystuje moje dane i zarabia na nich pieniądze. Zresztą poniższe słowa Marka idealnie podsumowują jego „biznes”:

Zuck: I have over 4,000 emails, pictures, addresses, SNS
Zuck: People just submitted it.
Zuck: I don’t know why.
Zuck: They „trust me”
Zuck: Dumb fucks.

Skoro to już ustaliliśmy wraz z faktem, że pomimo powyższego, mam konto na Facebooku do komunikowania się z ludźmi ze szkół z dzieciństwa oraz obsługi fanpage’ów, to możemy przejść dalej …

Facebook Home jest genialne. Strasznie podoba mi się nowe podejście do obsługi interfejsu. Jego centrum nie są aplikacje, ale ludzie oraz możliwe interakcje z nimi. To samo w sobie może zredefiniować jak będziemy korzystali z naszych telefonów. iOS i Android wystawiają nam przede wszystkim aplikacje na pierwszy plan. Windows Phone podchodzi do tematu alternatywnie – za pomocą kafli wyświetla nam informacje. BlackBerry z kolei to mieszanka, ale bardziej zbliżona do iOS niż czegokolwiek innego. Facebook Home, na podstawie tego co o nim przeczytałem oraz obejrzałem, prezentuje nowy model, który mnie osobiście bardzo zaintrygował. Całość pozostawiam oczywiście do oceny po spędzeniu z nim dłuższej chwili, ale sam produkt ma sens. Duży sens. Przez duże D i S. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś korzysta z Facebooka … Jeśli dodamy do tego atrakcyjny design oraz wszechobecne, duże i wypełniające cały ekran zdjęcia, to podejrzewam, że dla Facebookowiczów będzie to nie lada gratka.

Założę się, że prędzej doświadczę Facebook Home na HTC One X niż Newsfeed na ich stronie WWW … Wspominałem już, że nie lubię Facebooka?

Prezentacja Facebook Home

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Marcin Dmochowski

  Z filmiku wynika, ze albo blokujemy telefon pinem, albo każdy ma dostęp do naszego facebooka…

 • MarioFraszczak

  FAKT 1 – popieram Nie lubie i nie mam facebooka
  FAKT 2 – faktycznie – naprawde dobrze to wygląda a reklama bardzo przekonywująca

 • Ja nie rozumiem Facebooka. Pojawia się coraz większe znudzenie jego obecną formą, co potwierdzają zresztą badania. Może mógłby funkcjonować jako czysty messenger- bo przecież każdy ma tam swój profil i z każdym możemy się przez niego połączyć. Coraz więcej osób ma dość tego portalu i robi sobie od niego dłuższe przerwy. Idea przeniesienia beznadziejnego pomysłu jakim jest News Feed na pierwszy plan najczęściej używanych przez nas urządzeń jest dla mnie niewyobrażalnie głupia. Jeśli za każdym razem, kiedy potrzebowałbym użyć telefonu wyskakiwałyby mi niepotrzebne, rozpraszające informacje (tak, wiem, że można ukryć znajomych których posty nas nie interesują, ale ukryłem wszystko i wszystkich i teraz pokazują mi się… reklamy, które jak Zuckerberg zapowiedział- też się w Home pojawią), to niczego bym chyba nie zrobił. Osobiście nie mam żadnej aplikacji Facebooka. Telefon traktuję jako narzędzie i nie chciałbym, żeby stało się urządzeniem zaprzątającym mi głowę pierdołami. A pisząc o interfejsie zapomniałeś o zestawie iOS + Launch Center Pro. Jego centrum są akcje. I po kilku dniach używania, muszę powiedzieć, że to absolutnie najlepszy interfejs dla narzędzia jakim jest smartphone.

  #twitterforever

 • DrWredman

  Ostatnio też mam podobne odczucia – coraz wiecej pierdół zabiera mi czas. Jednak jeśli grupa ludzi będzie non stop w kontakcie online to o czym będą rozmawiać gdy, się spotkają? O tym samym o czym pisali przez ostatnie kilka dni, czyli kolejna strata cennego czasu, którego mamy coraz mniej.

 • BGN

  //tryb maksymalnej ironii włączony/ Na pewno wprowadzą ten telefon w korporacjach. Telefon oparty w 99% na Facebooku sprawdzi się tam idealnie. /tryb maksymalnej ironii wyłączony/

 • I pewnie „reklama” to słowo klucz ;)
  Codzienny wall jest już pełen śmieci z różnych appek, do których przez przypadek dali dostęp znajomi. A co to dopiero będzie na home screenie?

 • hmm… czy naprawdę nasze życie jest już tak nudne, że musimy wszędzie innych podglądać !

  Wstajesz rano, wyłączasz budzik w telefonie, a tam wiadomości z Facebook…
  Przy śniadaniu chcesz coś poczytać, odpalasz tablet a tam: wiadomości z Facebook…
  Jedziesz do pracy, a na Twoim wyświetlaczu s samochodzie co: tak wiadomości z Facebooka…
  W pracy na kompie, oczywiście co będzie otwarte: tak Facebook.
  Wracając z pracy, stojąc w korkach, co będziesz robił: czytał wiadomość z Facebooka.
  W domu, chwila relaksu, uruchamiasz TV i co dostaniesz: tak, kolejne wiadomości z Facebooka.
  Kładziesz się spać, więc ustawiasz budzik, więc uruchamiasz telefon i co widzisz: tak jest wiadomości z Facebooka …

  Nie będę zaskoczony, jak za jakieś 2-3lata, tak będzie wyglądać życie ludzi… a potem problem, bo świat staje się „szalony” !