Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Critic Markup – dla korektorów

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Gabe wczoraj opublikował stworzoną wspólnie z Erikiem Hessem, specyfikację Critic Markup – metody do korekty tekstów napisanych zwykłym tekstem, w tym również tych opisanych za pomocą Markdown.

Gabe Weatherhead i Erik Hess na oficjalnej stronie piszą

CriticMarkup is a way for authors and editors to track changes to documents in plain text. As with Markdown, small groups of distinctive characters allow you to highlight insertions, deletions, substitutions and comments, all without the overhead of heavy, proprietary office suites.

Gabe kontynuuje u siebie

CriticMarkup is not a file format or proprietary application exchange format. CriticMarkup is a basic syntax that can be used in any application. Heck, it could be used with a typewriter. It’s like Markdown but for denoting editorial changes.

  • Addition {++ ++}
  • Deletion {– –}
  • Substitution {~~ ~> ~~}
  • Comment {>> <<}
  • Highlight {{ }}{>> <<}

Nie dość, że są gotowe makra dla Keyboard Maestro, to jest już wsparcie dla BBEdit, TextExpandera, Sublime Text oraz są też systemowe services dla OS X.

Gdybym był korektorem, a nie jestem, to zacząłbym natychmiast korzystać z tego rozwiązania. Wszystkie swoje teksty piszę w Markdown, więc Critic Markup jest dla mnie jego naturalną kontynuacją. Szkoda, że w Polsce tak wolno trwa adopcja tego typu rozwiązań. Za parę lat osoba pisząca w Word lub Pages będzie łapała się za głowę i zastanawiała dlaczego nie zmieniła przyzwyczajeń wcześniej. Sugeruję spróbować to już dzisiaj. Wystarczy systemowy TextEdit lub Notepad na początek.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.