Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Marked – podgląd i eksport Twoich dokumentów z Markdown

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

Część z Was wie, że piszę przede wszystkim w Markdown. Jeśli nie wiecie co to jest, to polecam przeczytanie tego artykułu – nie jest długi – i zapraszam ponownie do tego. Wróciliście? Super, a zatem … Markdown, stworzony przez Johna Grubera, pozwala nam, przede wszystkim, na odcięcie się od standardów. Dzięki niemu piszemy czysty tekst, którego chyba najłatwiej przyrównać do plików RAW/DNG – jest prawie niesformatowany i jego wykorzystanie wymaga pewnych zabiegów.

Przez ostatnie kilka miesięcy powstało całe mnóstwo ciekawych programów do pisania opartych o Markdown, gdzie Byword i iA Writer są zdecydowanie najciekawszymi propozycjami. Mają oczywiście odpowiedniki dla iOS, obsługują chmurę … Ale co jeśli niekoniecznie chcemy z nich korzystać lub jeśli nie oferują one potrzebnej nam funkcjonalności? Tutaj z pomocą przychodzi Marked – aplikacja autorstwa Bretta Terpstry, odpowiedzialnego między innymi za nvALT 2.

Marked to program służący do podglądania tekstu, który aktualnie piszemy w innej aplikacji. Obsługiwane są nawet duże projekty pisane w Scrivener, co wielu osobom może przypaść do gustu. Scrolluje i odświeża się automatycznie do miejsca, w którym aktualnie jesteśmy, nawet jeśli cofniemy kursor o kilka stron. Jego funkcjonalność jest kierowana przede wszystkim do dwóch grup osób: piszących i kodującyh.

Oferuje jednak znacznie więcej, niż możnaby się spodziewać – wspiera eksport podglądanych dokumentów do PDF, HTML i RTF. Ma wbudowany szablony, dzięki którym możemy stylizować własne posty. Możemy również stworzyć własne, jeśli tylko mamy taką potrzebę.

Powyższy przykład to właśnie styl CSS stworzony od podstaw w kilka sekund przeze mnie. Na samej górze screenshota znajduje się otwarty plik tekstowy w Byword, a poniżej jego podgląd w Marked. Pozwoliłem sobie również zrobić przykładowy eksport bezpośrednio do HTML, z przypisanymi dwoma stylami – własnym oraz dołączonym do programu:

Pomysł jest bardzo interesujący, a najciekawsze może być adaptacja aplikacji do własnego workflow. Może się to w szczególności sprawdzić jeśli korzystamy z dwóch monitorów (lub z iPada za pomocą Air Video) i na drugim podglądamy dany tekst w stylu w jakim będzie opublikowany na WWW.

Aplikację znajdziecie w App Store za $3.99 / €2.99:

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.