Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Retina iPad mini – co by było gdyby …

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Pojawiły się plotki, że Apple wkrótce uraczy nas nowym iPhonem 5S. Pojawiły się plotki, że iPad 5 będzie już w marcu. Ba! Mówi się nawet o tym, że iPad mini już wkrótce, również w pierwszym kwartale 2013 roku, otrzyma ekran Retina. Pominę przez moment zupełnie fakt, iż kompletnie w to nie wierzę, ale załóżmy przez moment, że Apple ponownie przestawi się z iPadami na początek roku zamiast znacznie bardziej lukratywny okres świąteczny …

Z iStigiem, przy okazji pogawędek o motoryzacji, wskoczyliśmy na temat iPada mini. On doszedł do wniosku, że szlag by go trafił, gdyby druga generacja iPada mini pojawiła się tak szybko. Mnie osobiście ucieszyłby ten fakt z jednego prostego powodu – uważam iPada mini za świetne urządzenie i chciałbym, aby stał się moim jedynym iPadem. Im szybciej to nastąpi, tym prędzej będę mógł sprzedać iPada 3. Zastanawialiśmy się również nad potencjalną ceną takiego urządzenia i iStig zaproponował najprostsze możliwe rozwiązanie, zgodne z polityką Apple w sprawie iPada 2 vs. iPada 3/4:

 • iPad mini z ekranem Retina wskoczyłby w podstawowej cenie $329.
 • Cena „starego” iPad mini zostałaby obniżona do $199 (wg. iStiga) lub $229 (wg. mnie).

Największą wadą takiego rozwiązania jest oczywista natychmiastowa utrata wartości iPadów mini pierwszej generacji, ale sam pomysł jest interesujący. To oczywiście prawdopodobnie jedynie marzenia geeków, a rzeczywistość okaże się znacznie prostsza: iPad mini 2 zostanie pokazany dopiero na jesieni 2013 roku.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • JakubOstaszewski

  Zacytuję Kazika: „Gdyby to najczęstsze słowo polskie
  Gdyby mama miała fiuta, to by była ojcem.”

 • iosXuser

  Kupuje iPada 4 z myślą o tym że do jesieni 2013 nie pojawi się nowy.

 • iPad mini wydaje się być cichym fenomenem i podobnie jak odświeżone MacBooki Air, zgarnie większą pulę użytkowników, a reszcie pozostaną droższe, cięższe, większe lecz wydajniejsze iPady z tą samą rozdzielczością na większym ekranie.
  Oczywiście ten proces będzie trochę trwał, lecz w tym kierunku to zmierza. Teraz zachwyca jego grubość i lekkość, kolejna wersja otrzyma Retinę, a 3th generacja będzię tą pełną wersją różniącą się tylko generacją processora i lepszym ekranem.
  Naprawdę 1449zł za taki tablet, który będzie jeszcze lepszy to cena praktycznie dla każdego, w ten sposób Apple zgarnie całą pulę użytkowników.

 • Marcin Dmochowski

  Załóżmy, że masz rację, że iPady zostały przerzucone na jesień. Co zapełni dziurę wiosną? Jeden keynote rocznie? Za mało…

 • Guest

  Dwie bo jedna na software (iOS,OS X)

 • Marcin Dmochowski

  Software to za mało… Poza tym, trochę tłoczno się robi pod koniec roku (iPady, iPhone(y), iPody, iMac), a lepiej klientowi dawkować nowości, żeby mógł ich więcej kupić, a nie zmuszać do wyboru co z konferencji sobie kupi…

 • To ciekawa, ja z kolei wczoraj czytałem pogłoski, że Apple przerzuca się z iPhone’ami na czerwiec, a iPad’ami na jesień (następny kwartał po iPhone). Miałoby to duży sens, idealnie wstrzelili by się w okres przedświąteczny (tak jak teraz), a ludzie mieli problem prezentów gwiazdkowych z głowy.

 • Marcin Dmochowski

  iPhone by defacto wrócił do swojego oryginalnego okienka chyba? I ma to sens o tyle, że telefon częściej kupujemy dla siebie, iPada i iPoda prędzej damy w prezencie.