Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X Mountain Lion – znika RSS i więcej

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Wymagania nowego kota już opisywałem, ale nie miałem jeszcze okazji wspomnieć o tym co z niego znika, co z kolei może wywołać i zapewne wywoła niezadowolenie wielu osób.

RSS

Z OS X znika wsparcie dla RSS w Mailu oraz Safari. Nigdy akurat z nich nie korzystałem, głównie z powodu topornej implementacji, ale trzeba przyznać, że był to bardzo szybki sposób na sprawdzenie „co nowego” na naszych ulubionych stronach.

Niewątpliwie częściowo powodem rezygnacji z RSS jest fakt, że nowe Safari wspiera nie tylko iCloud Tabs, co ułatwi przenoszenie zakładek pomiędzy urządzeniami, ale również Safari Reader do spółki z Reading List. To oczywiście nie to samo, ale na szczęście z pomocą przychodzi Mac App Store, w którym znajduje się genialny Reeder wraz z konkurencją w postaci Cappuccino czy wielu innych.

Inne

Apple postanowiło zaprzestania wsparcia dla X11.app i kieruje zainteresowanych bezpośrednio do projektu XQuartz.

Znika również „Mac” z nazwy i pozostajemy przy OS X Mountain Lion. Nie ma to większej różnicy, ale może sugerować uproszczoną przyszłość w jakiej podąża Apple. Mam tylko nadzieję, że nie uproszczą jej nadmiernie, oraz że w przyszłości nadal będę mógł powiedzieć, że kupiłem sobie nowego „Maka”, a nie „Apple’a”.

Backupy porobione? Uprawnienia naprawione? Karta kredytowe podpięte? Gotowi na pełne zanurzenie?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • „sprawiłem sobie nowego X-a” ;)

 • Piotr Miller

  To trochę off-topic ale czemu Twoja strona (która nota bene otwiera się zawsze razem z moim Safari) słabo wygląda po włączeniu funkcji Reader. Chodzi o fakt, że font robi się strasznie mały.
  Tak wygląda strona WWW: http://cl.ly/image/200v023N190x
  A tak otwarta w Reader: http://cl.ly/image/1l3r153A062p

 • Pytaj się Apple, a nie mnie – nie mam wpływu na Reader.

  A tak swoją drogą, nadal jest za mało czytelna, że używasz Reader czy z innego powodu to robisz?

 • Piotr Miller

  Z przyzwyczajenia ;-) Jakoś łatwiej mi się skupić na czytaniu. Złe nawyki z Instapaper ;-)

 • MacMario

  Dla mnie to żadne powody do niezadowoleń. ML to naturalna ewolucja Liona . Zresztą po tygodniu używania stwierdzam , że bardzo udana .

 • grafmarr

  Pierwszy akapit odpowiedzi jest co najmniej niegrzeczny. Skoro Reader na innych stronach nie zmniejsza fontów, a na Twojej tak, to pytanie jest słusznie zadane do Ciebie.

 • Mówię serio – widocznie tak Reader interpretuje dużą czcionkę. Nie mam na to wpływu a moja sugestia o zapytanie Apple była jak najbardziej poważna. W końcu zapewniają support dla swoich aplikacji i może wszyscy się czegoś dowiemy.
  P.S. W mojej głowie nie brzmiało to niegrzecznie – jeśli tak to odebrałeś to przepraszam.

 • grafmarr

  Proszę zadaj sobie trud i sprawdź jak „Reader” interpretuje czcionkę np. na innych blogach i stronach. Ja sprawdziłem na mactutorial.pl, mojmac.pl i imagazine.pl i Reader wyświetla oczywiście normalną wielkość czcionki tak jak i w 99,9X % innych. Na makoweabc Reader zmniejsza czcionkę i to znacznie. Tego problemu nie rozwiąże Apple, coś trzeba poprawić w kodzie Twojej strony o ile oczywiście Ci na tym zależy. Ja uważam, że powinno.

 • Ale kod mojej strony nie ma prawa wpłynąć na Readera – to on coś źle interpretuje lub masz źle ustawionego. :-) Jak zmienisz rozmiar na danej stronie to on go zapamiętuje (a przynajmniej powinien). Jak sobie poszperasz w Google’u to jest sporo takich problemów, a biorąc pod uwagę, że nie mam najmniejszego pojęcia jak on parsuje treść, to nie ma absolutnie niczego co mógłbym zrobić ze stroną. No i specjalnie mi na tym nie zależy bo promil userów go używa oraz ponieważ strona i tak jest na maksa czytelna – zwyczajnie nie mam czasu poświęcać na to paru godzin, aby się okazało że i tak nie mam na to wpływu.

 • grafmarr

  słuszna uwaga. Jeśli ktoś wcześniej manipulował wielkością czcionki w Readerze na stronie, to ostatnia używana na niej wielkość jest zapamiętywana i taka jest wyświetlana przy następnych otwarciach jakiejkolwiek strony z tej samej domeny.
  A więc problem leży tylko i wyłącznie po stronie użytkownika. Zwracam honor, łatwo zasugerowałem się tym, że wystąpiło u mnie takie samo zmniejszenie czcionki na makoweabc jak u Piotra Millera.

 • Czy to oznacza, że X11.app znika po instalacji ML ?

 • Uff cieszę się. Jedna rzecz mniej na głowie.

 • co się stanie po upgrejdzie gdy w safari mam mnóstwo rssów w zakładkach?

 • Dobre pytanie.