Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wyłącz blokowanie dokumentów w OS X Lion

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

OS X Lion domyślnie blokuje dokumenty przed edycją po upływie predefiniowanego czasu. Nie pamiętem w tej chwili domślnej wartości1, ale może to być bardzo irytujące jeśli po jakimś czasie chcecie do danego dokumentu powrócić – konieczne jest wtedy jego odblokowanie. Można to jednak wyłączyć …

Przepis

Aby wyłączyć automatyczne blokowanie dokumentów, należy udać się do Preferencji Systemowych i wejść do ustawień … Time Machine. Tak – nie jest to przesadnie intuicyjne. Następnie wystarczy, zgodnie z obrazkiem na górze, odznaczyć odpowiednie pole.

 1. Podajcie proszę w komentarzach, jeśli macie możliwość sprawdzenia.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Andrzej.

  U mnie jest domyślnie po 2 tygodniach, a nie pamętam abym to zmieniał.

 • W życiu bym nie pomyślał, że tam może być taka opcja. Szczególnie, że Time Machine nie używam w ogóle. Dodawanie niektórych nowych funkcji do OS X jest strasznie chaotyczne przez co nieintuicyjne w użytkowaniu.

 • Dzięki za info,

 • MDW2

  U mnie też było „2 weeks”. Oczywiście wyłączyłem ten idiotyzm. :) Kto by pomyślał, że to będzie w ustawieniach Time Machine (którego używam namiętnie). A może to ustawienie blokuje pliki na dysku Time Machine i trzeba je odblokować tylko jak się zrobi restore. Bo przyznam się, że nie zauważyłem żeby po dwóch tygodniach mi się poblokowały jakiekolwiek dokumenty.

 • Andrzej.

  Już kilka razy zauważyłem u siebie zablokowane dokumenty – najczęściej trafia się to przy plikach tekstowych, ale nie było to na tyle uciążliwe abym się wkurzył i szukał jak to wyłączyć. Pewnie jeszcze kilka razy trafię na zablokowane pliki i będę sobie musiał przypominać gdzie tego szukać.