Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Żółte ekrany w iPadach 3 – co robić?

· Wojtek Pietrusiewicz · 12 komentarzy

Pojawiło się sporo raportów o źle skalibrowanych ekranach w najnowszym iPadzie. Są albo mocno żółte, lekko źółte, albo mają zwalone kolory. Niektóre też wykazują objaw tak zwanego *color-shift*, widocznego jak się patrzy na nie pod większym kątem, co jest typowe dla ekranów LCD z mniejszymi kątami patrzenia. Raczej nie powinno to dotyczyć ekranów stosowanych w iPadzie, ponieważ nie są to tanie panele TN. Dostawcą LCD-ków jest obecnie Samsung, ale niektórzy donoszą, że produkcja Sharpa i LG też została zaakceptowana. Problem w każdym razie nie jest nowy, gdyż odkąd pamiętam, byli użytkownicy, którzy zgłaszali podobne zastrzeżenia, niezależnie czy to były nowe iPhone’y czy poprzednie generacje iPadów.

Żółty „nalot” może wynikać z dwóch rzeczy: kleju stosowanego do łączenia samego ekranu z częścią szklaną dotykową lub nieprawidłowa kalibracja. Oczywiście, jeśli ta różnica jest minimalna, to może ona po prostu wynikać z faktu ciut innych nastawów tego ostatniego. Co do pierwszej sytuacji natomiast, klej potrzebuje czasu, aby wyschnąć, po czym staje się przeźroczysty. Aby wyschnąć, potrzebuje z kolei odpowiedniej temperatury, na przykład tej wytwarzanej podczas zwykłej pracy. Zatem powinno wystarczy po prostu kilknaście godzin zabawy iUrządzeniem, aby negatywny efekt zniknął.

Jeśli zastanawiacie się nad wymianą sprzętu na gwarancji na nowy, to nie krępujcie się – dostaniecie nowy sprzęt w przypadku stwierdzenia usterki. Dajcie mu jednak kilka dni, żeby zobaczyć czy to nie jest kwestia zastosowanego kleju. Ta sytuacja powtarza się dwa razy w roku, przy premierze kolejnych iPhone’ów lub iPadów i zdaje się, że nikt o tym nie pamiętam. Osobiście nigdy nie miałem jeszcze takich doświadczeń, ani nawet na żywo nie widziałem takiego ekranu1. Zanim jednak popadniecie w paranoję czy inną, powodujący niestabilność emocjonalną, panikę, dajcie iPadowy chwilę. Dajcie mu kilka dni, żeby potwierdzić czy to rzeczywiście problem kalibracji, czy raczej po prostu niewyschnięty klej, którego objaw zniknie po dniu, dwóch czy trzech.

 1. Tylko na zdjęciach.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Przecież nowy iPad ma „air gap” pomiędzy szkłem a wyświetlaczem, co widać nawet po refleksie światła (jest „trzykrotny”) a czego nie widać na iPhone’ie 4 (bo szkło ma naklejone na wyświetlacz)… więc nie powinno tam być żadnego „brzydkiego, żółtego kleju” :)

 • U mnie w iPadzie 2 chyba pożałowali tego kleju bo ekran zaczął się rozwarstwiać. Odstaje delikatnie na obrzeżach. Mam już iPada 3, a gwarancja „dwójki” kończy się na początku kwietnia więc natychmiast zmierza do serwisu. Natomiast w „trójce” nie widzę tej żółci, o której mowa w tekście. Wszystko wygląda bardzo ładnie.

 • Digitizer jest przecież przyklejony do LCD. Czy coś się zmieniło?

 • Hmm… w zasadzie dobre pytanie – myślałem że problem „koloru kleju” dotyczy urządzeń gdzie wyświetlacz LCD sklejony jest z digitizerem/szybką (np. iPhone 4), a przebarwienia pozostałych urządzeń mogą mieć inne źródło (np. kilku producentów wyświetlaczy a jedna kalibracja… choć nowe wyświetlacze ma dostarczać tylko Samsung)…

 • KRUChY

  Czyżby znowu akcja ala iMacki z 2010r, ?

 • Ja również nie zauważyłem żadnych żółtych kolorów na wyświetlaczu. Wszystko jest ok.

 • Też nic takiego nie zauważyłem.

 • Marucins

  Aj tam, a ja twierdze iż wszyscy tak mają.

  A najlepiej nie pchać się do beta testów. Miesiąc korzystania jeszcze ze starego iPad’a nikomu na złe nie wyszła.

 • ignatzek

  Kurwus!!! znowu Apllowi reklame robia!!! tym razem nie przejdzie!!! NIE MA Zje…nego Retina!!! pozdro :)

 • Nowy na gwarancji?:) A to dobre. Apple nie wymienia na nowy tylko na SPRAWNY. A to już wcale nie musi oznaczać, że jest nowy:)

 • tomaszbober

  Ja jeszcze nigdy nie uświadczyłem tych najbardziej znanych problemów z produktami Apple’a, na szczęście tak samo jest z nowym iPadem.

 • Dominik Neman

  czy to jest pewne ze to chodzi o klej, zreszta nawet gdyby wszystkie ipady 3 jakie przegladalem mialy bad pixele