Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowy iPad (3/3G) – pierwsze wrażenia i recenzja

· Wojtek Pietrusiewicz · 24 komentarze

Nowa, trzecia, generacja iPada nie wniosła w zasadzie niczego niespodziewanego – jest zdrową ewolucją obecnego modelu. Ewolucją w kilku dziedzinach, które połączone ze sobą, dają już spore wzrosty i różnice względem poprzednika. Czasami są to różnice, które można zmierzyć, a innym razem są jak najbardziej subiektywne, dlatego też nie zamierzam w tym artykule skupiać się na suchych danych technicznych, a raczej przedstawić wrażenia po przesiadce z iPada 2 oraz pokazać ewentualne różnice.

Ekran

Nowy LCD jest dokładnie taki jakiego się spodziewałem. Nie! Wróć! Jest lepszy. Znacznie lepszy. Wiedziałem, że będzie dobrze. Mam iPhone’a 4S. Miałem 4-kę. Widziałem ekran HTC One X i Galaxy Nexusa. Wysoka gęstość pikseli nie jest mi obca. Nic jednak nie było mnie w stanie przygotować na zobaczenie takiej ilości pikseli na tak dużej powierzchni. Siadam teraz dalej od mojego iMaka, żeby nie widzieć poszczególnych punktów na ekranie, żeby nie widzieć, że czcionki nie są idealnie zaokrąglone. Ten ekran naprawdę szokuje. Nie dlatego, że jest w iUrządzeniu. Nie dlatego, że Apple go tam włożyło. Nie dlatego, że jest w iPadzie … Szokuje dlatego, że tekst wygląda idealnie. Dlatego, że powiększając 12 megapikselowe zdjęcia z D700 widzę na nich syf, którego nie dostrzegłem na 27″ ekranie komputera. Ekran LCD przy takim formacie urządzenia to element, który przyciąga uwagę. Przede wszystkim, ponieważ to właśnie on tworzy tablet. Nie ma w zasadzie nic co mogłoby nas rozproszyć – możemy sobie jedynie wybrać białą lub czarną ramkę. To prawie jak ekran, który przed sobą widzę, pisząc ten artykuł … ale nawet bardziej minimalistyczny, bo bez logo Apple. Dla tych, którzy jednak potrzebują cyferek: rozdzielczość nowego iPada to 2048×1536, czyli o prawie tyle co właśnie 27″ iMac (2560×1440 px), przed którym siedzę. A dla tych, którzy nadal nie są przekonani, oto co uważają na ten temat eksperci z DisplayMate:

What makes the new iPad really shine is its very accurate colors and picture quality. It’s most likely better and more accurate than any display you own (unless it’s a calibrated professional display).

Apple has taken the very good display on the iPad 2 and dramatically improved two of its major weak points: sharpness and color saturation – they are now state-of-the-art.

But there’s more…the new iPad’s picture quality, color accuracy, and gray scale are not only much better than any other Tablet or Smartphone, it’s also much better than most HDTVs, laptops, and monitors. In fact with some minor calibration tweaks the new iPad would qualify as a studio reference monitor.

100% crop zdjęcia macro ekranu iPada 3

Bateria

Powiększona blisko dwukrotnie z 25Wh w poprzednim modelu do 42Wh w nowym nadal zapewnia 10 godzin pracy na Wi-Fi. Jedynie dziewięć na LTE/3G. Teoretycznie. Praktyka pokazuje jednak coś zupełnie innego. Wczoraj rano odłączyłem iPada od ładowarki i dzisiaj, o godzinie 19:45 nadal ma 50% ładunku. Lekko licząc starcza na 14-15 godzin pracy, pod warunkiem, że unikamy oglądania dużych ilości video. To trzykrotnie więcej niż przeciętny MacBook w rzeczywistości wytrzymuje. To więcej niż potrzebujemy. Prądożerność nowego iPada jest niepodważalna i jego minimalnie zwiększona grubość wynika między innymi z większej baterii, ale Apple osiągnął prawidłowy kompromis – jakość ekranu w połączeniu z żywotnością urządzenia na jednym ładowaniu to zdecydowane priorytety większości.

Niestety, jak to zwykle bywa, są też minusy tak dużej baterii. Wyobraźcie sobie iPada 2 z takim ładunkiem energii – trzymałby w realnych warunkach dwadzieścia godzin … jeśli nie więcej. Wspominałem jednak o kompromisach – na powyższy akurat nigdy nie zdecydowałbym się, bo ekran po prostu zabija. Mankamentem są znacznie dłuższe czasy ładowania – przy wyłączonym iPadzie, czas ładowania od zera do 100% powinien wynieść około 5.5 godziny. Co ciekawe, pewien użytkownik na forach Apple’a zauważył spore różnice w czasie ładowania zależnie od tego jaki kabel używa – twierdzi, że na tym dołączanym do iPada, czas skraca się o 11 godzin:

I was having the same problem. Did a test and looks like it’s the use of an older USB cable… but when I used the supplied with the iPad 3 USB cable, the charge rate went up dramatically. Both tests done with the 10W charger (because anything less would be dumb).

Specifics:
Old USB cable + 10W charger = 5-6% per hour = 100% in 16 hours
New and hot USB cable + 10W charger = 14% per hour = 100% in 7 hours.

Ciężko mi w to uwierzyć dopóki nie zobaczę na własne oczy, ale w przeciągu najbliższych dni prawdopodobnie zobaczymy kolejne testy z tym związane. Od siebie mogę tylko dodać, że od zera iPad ładuje się w niecałe 6 godzin. Nie sądzę też, aby był to powód do narzekań, gdyż po prostu stawiam go w Docku jak z niego nie korzystam. iPada1 mam też w zwyczaju co trzy dni podłączać na noc.

Pojawiły się też pojedyncze raporty, że iPad 3. gen. potrafi się szybciej rozładowywać podczas grania w najbardziej wymagające gry2 niż ładowarka go naładować. Sam ekran ma pobór prądu na poziomie 7W, a cztero-rdzeniowy układ graficzny też jest bardzo prądożerny. Problem zdecydowanie będzie dotyczył przede wszystkim graczy, oczywiście o ile zostanie potwierdzony. Osobiście nie stwierdziłem tego typu rzeczy, ale najambitniejszą grę jaką uruchamiam to Angry Birds, więc nie jestem tutaj godnym testerem.

LTE

Jest, ale nie u nas. Polska, tak jak Europa, korzysta z innych częstotliwości, więc nie możemy się cieszyć zwiększonymi transferami. Nowy iPad wspiera natomiast HSPA+ i DC-HSDPA, co oznacza teoretyczne maksimum na poziomie 42Mbps. Norbert w swojej recenzji zanotował maksymalny transfer na poziomie 25Mbps/2Mbps3 w T-Mobile, co jest bardzo zacnym wynikiem. Trochę gorzej sprawa wygląda przy korzystaniu z Play lub Orange – wyniki były o połowę niższe, przynajmniej w Warszawie.

iPad 3G ma również opcję uruchomienia Hotspota Osobistego – niestety tak funkcja nie działa w Orange i T-Mobile dopóki operatorzy nie uaktualnią swoich ustawień dla tego urządzenia. Sam zdecydowałem się na inne rozwiązanie – Mi-Fi już ładuje się obok mnie, gdy piszę te słowa.

Temperatura

Wszędzie głośno o niej – media robią kolejną aferę, tym razem temperaturową. Nie ma to jak robić z igły widły. Wypowiadałem się na ten temat kilka dni temu:

Cały czas pojawiają się kolejne zarzuty, że iPad się grzeje, co z kolei powoduje impotencję, odpadające kończyny i topiącą się skórę. Śpieszę uspokoić, że moja sztuka osiąga co najwyżej miłą w dotyku, letnią ciepłotę porównywalną z wodą o temperaturze ciut wyższej niż ta, którą odczuwamy jako zimną.

Apple w międzyczasie poinformował Jima Dalrymple’a, że:

“The new iPad delivers a stunning Retina display, A5X chip, support for 4G LTE plus 10 hours of battery life, all while operating well within our thermal specifications,” Apple representative Trudy Muller, told The Loop.

Nic dodać nic ująć. Pomimo, że nie powstrzyma to ataków, haterów, wałkowania tego tematu gdzie i jak się da, to nie zmieni to faktu, że absolutnie w niczym to nie przeszkadza. Temat pewnie dopiero ucichnie jak pojawi się kolejny tak wypasiony sprzęt, który również temperaturę obudowy ma inną niż podpadająca pod kategorię „zimna”.

Wydajność

Nie odczuwam wzrostu prędkości względem poprzednika. Wszystko działa w zasadzie tak samo, czyli bardzo, bardzo szybko i płynnie. Główny wzrost prędkości ma miejsce w graficznie intensywnych aplikacjach4, z których nie korzystam, ale wiele osób go zauważyło. Podsumowując: nie ma spowolnień, a wszystko działa płynnie, bez szarpnięć czy przestojów.

Aparat

Optyka przejęta z iPhone’a 4S. Matryca z 4-ki. Recepta na sukces? Jak najbardziej. Zdjęcia są bardzo dobrej jakości i bez większych problemów mogą rywalizować oba telefony od Apple’a, chociaż 4S-ka nadal ma przewagę. Nie miałem jeszcze okazji testować trybu video, ale nie spodziewam się wielkich różnic – może być jedynie mniej szumów przy wysokich ISO, ponieważ A5X ma wbudowane algorytmy do ich redukcji. Nie spodziewam się też, że aparat będzie często wykorzystywany na co dzień, tak jak używamy go w iPhone’ach – iPad jest po prostu do tego celu za duży i robienie zdjęć nie jest w żadnym wypadku wygodne.

Grubszy, cięższy, ale znacznie lepszy

Osobiście czuję różnicę w wadze, tak jak i grubości. Mam pewne przyzwyczajenie do trzymania iPada jeszcze z czasów 1. gen, które wtedy było wygodne. Przy „dwójce” niestety brzeg mi się „wrzynał w dłoń,” jak to kiedyś ująłem. Najnowsza generacja ma pod ciut innym kątem spad na tylnej obudowie, co powoduje, że jest wygodniej w moim przypadku. To jednak bardzo subiektywne wrażenia, które w żadnym wypadku nie przeszkadzają w codziennym patrzeniu na ten cudowny ekran, który mnie tak bardzo pochłania.

Dla kogo?

Jeśli macie iPad pierwszej generacji to nawet nie zastanawiajcie się – warto. Jeśli drugiej … tutaj zastanowiłbym się przez chwilę. Jeśli przede wszystkim na nim gracie lub bardzo lightowo z niego korzystacie to może warto poczekać kolejny rok. Jeśli jednak dużo czytacie lub częściej korzystacie z tabletu to uważam, że upgrade jest warty grzechu – tekst jest po prostu tak niesamowicie krystalicznie czysty, że aż kłuje w oczy.

Sample z kamery iSight

Porównanie rozdzielczości ekranów

Fragment ekranu iPada 2 w 100% powiększeniu

Fragment ekranu iPada 3 w 100% powiększeniu

Pełny screenshot Safari z iPada 3

 1. Każdą generację.
 2. Infinity Blade II.
 3. Upload/download.
 4. Głównie grach.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • picolo88

  -„patrzeniu na ten cudowny ekran, który mnie tak bardzo pochłania.”-Chłopie, napij się wody i parę pompek. To pomaga.
  Ja też jestem użytkownikiem Apple’a ale chyba trzeźwiej patrzę na świat, bo takie opinie mnie odrzucają.

 • Chill i trochę więcej dystansu. Traktowanie życia na poważnie grozi kalectwem.

 • picolo88

  Masz rację. Świat jest pełen…

 • SSebastian

  Pytanie – jakie jest rozdzielczość  jeśli podłącze się iPadem 3G do zewnętrznego monitora albo TV przez VGA albo HDMI?

 • Przetestujcie transfer danych przez iPad Camera Connection Kit, plz !

 • Marucins

  HotSpot w T-mobile za sprawa iZabawki nalicza specjalnym taryfikatorem czy jest to zwykła usługa blueconnect, przez co idzie to z tego pakietu?

 • Rafal Wojcik

  „(…) twierdzi, że na tym dołączanym do iPada, czas skraca się o 11 godzin
  Old USB cable + 10W charger = 5-6% per hour = 100% in 16 hours

  New and hot USB cable + 10W charger = 14% per hour = 100% in 7 hours”

  16 vs 7 daje chyba zmniejszenie czasu o 9h… hmm… a moze się myle :]

 • Wojtek jakim szkłem robiłeś makro z pikseli? Fotka nr 3 w kolejce :-)

 • W imieniu Internetu dziękuję za rozważenie pisania o nowym iPadzie per iPad 3 (nie mylić z 3G) ;)

 • Zeiss 100/2 – opisywałem go tutaj z samplami.

 • Masz rację.

 • A ja opiszę moje wrażenie z próby zakupu iPada w dniu premiery, na Śląsku (Katowice):

  – Cortland, wyklikany zaraz po północy iPad z odbiorem w Katowicach, brak kontaktu mailowego do sklepu – nie odpisują bo sa zarzuceni zamówieniami, przechodziłem akurat obok to wszedłem – moje zamówienie oczywiście było nierealizowalne z powodu braku towaru, na stronie internetowej Cortland – oczywiscie towar wciąż dostępny (pewnie nie mają czasu aktualizować dostępności z powodu natłoku). Obsługa w Cortland (poza jedną Panią) raczej z głębokiego Barei niż ze sklepu Apple („nie ma… nie ma.. a co jest? ja jestem…). Szczególnie urzekła mnie uwaga: „nie ma czarnych, są białe, ale przecież to różnica tylko w kolorze ramki”. Pogratulowałem profesjonalizmu, poprosiłem o anulowanie zamówienia…

  – W sumie miałem blisko do Silesia City Center, zadzwoniłem: „macie dostępny model 32, WiFi, czarny? Mamy!!! To znaczy, że jak będę za 15 minut to go kupię od ręki, bez rezerwacji? Tak!”.
  Po 15 minutach rozmowa w cztery oczy: „Mamy tylko białe… przecież 15 minut temu były czarne…” No to sie panowie (ten, który rozmawiał przez telefon z tym który rozmawiał w cztery oczy) zaczęli miedzy sobą naparzać. „Gdzie masz te czarne? Gdzie??!!”. Pogratulowałem profesjonalizmu..

  Zamówie sobie jak człowiek w apple.com, poczekam trochę, jakiś Czech czy inny Niemiec mi to przyśle kurierem i będę miał święty spokój…..A Wam, resellerzy juz dziękuje na przyszłość.

  Tylko szkoda, jak sobie człowiek wspomni o tym co w biografii Jobsa czytał… te niekończące się doszlifowywania sklepów, to szczególarstwo w projektowaniu pudełek… Wszystko w imię „Buying Experience”. No to miałem ikspirjens… This is POLSKA!!!

 • Współczuję. Niestety sprzedawcy odpowiadają za dobre imię sklepów a przy mizernych zarobkach nie mają do tego motywacji.

 • marekjot

  Skoro najal sie za psa niech szczeka ! Podpisal kontrakt na swiadczenie wysokiej jakosci uslug za 500, 1500, 5500 zl to niech to robi porzadnie. Jak mu kasa nie pasuje nie wystarczajaco go motywuje wyplata sa dwie opcje 1) nie podpisywac, powiedziec to ja do panstwa oddzwonie 2) zwolnic sie skoro malo placa. W obu przypadkach bylo by lepiej dla sklepu marki firmy.

 • Ja bym jednak nie wrzucał tych dwóch przypadków do jednego worka. 

  To co wydarzyło się w iSpocie to klasyczny przykład niekompetencji sprzedawców (nie pierwszy IMHO w tym miejscu). 

  W Cortlandzie do tej pory wydawało się, że jest lepiej. Ale to co dopadło mnie dzisiaj to był bajzel na poziomie centralnym, żadnego sensownego zarządzania magazynem, totalny chaos w systemach. Nawet na chwilę obecną ten iPad, którego nie kupiłem maja jako dostępny a ten, który mi proponowali – jako wymagający tygodnia oczekiwania. 

 • A mi się z Cortlandem bardzo ładnie udało. 

  Wczoraj telefon do sklepu i dostałem odpowiedz że będą jutro jak kurier nie zawiedzie. Dzisiaj dzwonie są takie jak chcę, zarezerwowałem, pojechałem, odebrałem wszystko pięknie szkoda że trzeba było jeszcze zapłacić ;)

  Dodam jeszcze że chodzi o Cortland w Gdańsku.

 • To miałeś dużego pecha, ale nie dziwi mnie to specjalnie. Próbowałeś w Gliwicach ? Też jest iSpot, a 20 minut autem nie jest tragedią (no może 30). Swoją drogą… gdzie jest kierownictwo ? Tutaj jest najsłabszy punkt. Kierownik jest od kierowania, a nie tylko od sporadycznego kontrolowania i zatowarowania. Tragedia.

 • Tak jak napisałem… zamówienie przez AppleStore już zrobione. Ja nie mam zamiaru ganiać w poszukiwaniu normalnego sprzedawcy. To są moje pieniądze i jedyne co można robić w obliczu tego typu dziadostwa to – wydawać je gdzie indziej…

 • Masz całkowitą rację :) Świetnie cie rozumiem

 • KRUChY

  nikt nie pisze, a przecież nowy iPad może spokojnie służyć jako TERMOFOR w zimę! :D
  takie są moje wrażenia z 10 minutowej zabawy w iSpocie… Ekran robi wrażenie, ale ciepły jest i to baaardzo w porównaniu z iPadem 1 – ba iPad 1 to nie wie co to ciepło…

 • Ja napisałem. Zdecydowanie brakuje mu do termoforu, a korzystam z niego codziennie.

 • KRUChY

  moim zdaniem, jest porównywalny z termoforem. A porównując go do iPada1 – no to różnica ogromna. W sumie iPad1 nie wie co to ciepło.
  Moje odczucia były takie, że zdecydowanie za ciepły, miłe to ciepło, ale jednak nie w takim sprzęcie za taką kasę.
  Gdyby trzeba było przyjąć, że on musi się grzać bo ma wielki ekran, to też można by przyjąć, że przy iMaca 27 można się opalać, albo nie trzeba dodatkowego grzania w pokoju, a jednak tak nie jest. Mam i nie jestem jakoś opalony ;)

 • Juicy360

  tendencyjna recenzja. można w niej wyczuć wieloletnie przesiąknięcie filozofią appla..

 • Pingback: Statystyki z 2012 roku na Makowym ABC | Makowe ABC()