Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Ergonomia aplikacji Apple to mit

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

Tomasz Boguszewicz:

Zadania zaplanowanego na konkretną datę próżno szukać tego dnia w kalendarzu, bo siedzi ono w innej aplikacji. Widok kalendarz plus zadania dostępny jest tylko na ekranie komputera.

Ale wszystko widać w centrum powiadomień w dniu, którego dotyczą dane powiadomienia oraz eventy z kalendarza, więc twierdzenie, że są widoczne „tylko na ekranie komputera” jest błędne … i mówię to delikatnie. Reszta artykuły skupia się na subiektywnych odczuciach poszczególnych aplikacji. Argumentacja niektórych pozycji jest zupełnie nieodpowiednia względem tytułu artykułu, gdyż dotyczy ich wyglądu, a nie ergonomii … Prawda jest taka, że niektóre aplikacje mają przewidziany przez developera sposób wykorzystania i nie każdemu taki model postępowania może pasować. Odmienny workflow, a ergonomia to jednak osobne pojęcia … i nie mówię tutaj konkretnie o Apple’owych apps. Mniejsza jednak o to, bo Tomasz na koniec pisze:

Na te projektowe niekonsekwencje można oczywiście przymknąć oko. Dla milionów kupujących iPhony i iPady nie mają one znaczenia. Jednak złe decyzje designerskie Apple powodują, nie tylko estetyczne zgrzyty, ale także zmniejszenie się potencjału iPhone i iPada jako urządzeń do pracy.

Dalszą argumentację przeczytajcie sobie sami. W każdym razie, autor ma na myśli albo jakiś specyficzny, tylko sobie zrozumiały tryb pracy, albo po prostu chce powielenia modelu z PC-ta. Osobiście nigdy jeszcze nie miałem żadnych problemów w podobnych sytuacjach. Nie tędy droga i na szczęście Apple nigdy na nią nie wkroczy w tej formie …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • odniosłem wrażenie, że ten artykuł jest nieudolną próbą opisania problemu ze skeumorfizmem (STRASZNE słowo !) w designie aplikacji od Apple (jak np. przerażające „Find My Friends”), o którym ostatnio trochę się mówi. takie coś w stylu : „hmmm, Wired opisali dany problem, więc my też musimy to zrobić”. 

 • FIND MY FRIENDS jest prześliczne.

 • Czepianie się wyglądu aplikacji to już przesada. Zawsze znajdzie się „to coś” co się komuś nie podoba. Fakt może nie wszystko jest idealne tak jak to Apple pisze ale patrzeć należy na całość iOSa a nie na pojedyncze aplikacje.
  Jak dla mnie to artykuł napisany przez Pana Tomasza to ewidentnie próba udowodnienia że iOS jest straszny. A to nie jest prawda.

  PS: Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził.

 • Mariusz Włodarczyk

  Za to ergonomia aplikacji dla Symbiana i Androida jest rewelacyjna. ;) :)

 • Możemy się zastanawiać czy przyznać Apple 95, czy 99 punktów na 100 możliwych, ale prawda jest taka, że nawet najlepsza konkurencja nie zasługuje na więcej niż 10 punktów w takiej skali.

 • Anonim

  „PS: Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził.”
  Rocco stara się jak może, ale latka lecą ;-)