Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Occupy Flash — cel: usunąć Flasha z komputerów

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

W dniu ogłoszenia przez Adobe zabicie mobilnego Flasha, postanowiłem usunąć go również z mojego komputera. W rezultacie Safari działa znacznie sprawniej i szybciej, a w ostateczności posiłkuję się przeglądarką Chrome, która ma wbudowany, niezależny od systemu operacyjnego, plugin.

Tymczasem, w sieci ruszyła akcja Occupy Flash, której celem jest pozbycie się tej technologii całkowicie. Wstrzymuje ona rozwój internetu według autorów manifestu.

Our goal: To get the world to uninstall the Flash Player plugin from their desktop browsers.

Wiele osób radzi sobie z problemami Flasha za pomocą wtyczek typu ClickToFlash. Ich wykorzystanie jednak nieprawidłowo wpływa na statystyki prowadzone przez wszelakie witryny. Problem leży w fakcie, że nasz komputer nadal ma zainstalowany Flash i tak też identyfikuje się światu. Żadna wtyczka tego nie zmienia i dopiero odinstalowanie Flasha zmienia tą sytuację. Wielu reklamodawców również, jeśli wykryje komputer bez Flasha, dostarcza alternatywne reklamy. Wbrew pozorom, to wszystko ma znaczenie. Im mniej komputerów z Flashem, tym bardziej developerzy, webdesignerzy, reklamodawcy i inni, zaczną odchodzić od tego standardu. Dobrym przykładem jest tutaj TVN24, który od jakiegoś już czasu, dostarcza video na platformy mobilne w HTML5, który jest zwyczajnie sprawniejszy i mniej bateriożerny. Sam Flash nie jest całkowitym złem — moja własna strona ze zdjęciami bazuje na nim niemalże całkowicie, pomimo że ma alternatywę HTMLową1.

Problemem w każdym razie nie jest tylko Flash, ale również plugin do niego — ma liczne bugi i jest potencjalną kolejną dziurą w bezpieczeństwie komputera. Apple kiedyś zdradził, że to właśnie plugin od Adobe jest powodem znacznej większości „wykrzaczeń” przeglądarki Safari. Zresztą Chrome również nie raz mi wysiadł właśnie z tego powodu.

Symantec recently highlighted Flash for having one of the worst security records in 2009. We also know first hand that Flash is the number one reason Macs crash. We have been working with Adobe to fix these problems, but they have persisted for several years now.

Thoughts on Flash, Steve Jobs, 2011

Niezależnie czy przyłączycie się do protestu, czy nie, to przynajmniej zrezygnujcie z takich rozwiązań jak ClickToFlash, które fałszują statystyki.

  1. Tak swoją drogą, to czas to zmienić. Powtrzymuje mnie brak czasu.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.