Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Konfiguracja Liona dla nowych użytkowników i świeżych Macuserów

· Wojtek Pietrusiewicz · 23 komentarze

Domyślnie Lion jest dziwnie ustawiony i może to wprowadzić sporo konsternacji, szczególnie dla przesiadających się z Windows, ale również ze starszych wersji OS X. Poniżej zapraszam do podstawowego przeglądu ustawień i funkcjonalności, które na dzień dobry należy zmienić, oczywiście zgodnie z uwzględnieniem preferencji poszczególnych osób.

Na potrzeby tego wpisu nie będę w każdym zdaniu określał w którym miejscu Preferencji Systemowych jestem — wystarczy zerknąć na nagłówek poszczególnych screenshotów.

Preferencje Systemowe

Na początek wyłączamy przeźroczysty pasek menu w Desktop & Screen Saver — to wyłącznie estetyka, ale standardowy srebrny jest znacznie bardziej spójny z resztą systemu.

Wiele osób lubi powiększające się ikony w Docku podczas najeżdżania na nie myszką — pozwala to szybko zorientować się gdzie znajduje się kursor i może przyśpieszyć pracę. Dodatkowo warto włączyć opcję minimalizowania okien do ikony aplikacji zamiast do Docka — bardziej naturalne rozwiązanie.

Dla osób ze starszymi klawiaturami, z przyciskiem wywołującym Dashboard, polecam wyłączyć powyższą funkcję wyświetlania Dashboardu jako Space. Na nowszych klawiaturach przycisk został zastąpiony Launchpadem — tutaj może wygodniejszym okazać się zostawienie tego w spokoju.

Teraz czas na wyłączenie automatycznej korekty pisowni — daleko jej do ideału i często robi beznadziejne poprawki.

Ten krok jest bardzo ważny — chodzi o bezpieczeństwo:

Powinniśmy po pierwsze włączyć konieczność podania hasła przy wychodzeniu ze screensavera. Dotyczy to w szczególności właścicieli MacBooków. Na iMaku mam opóźnienie pięciu minut, ale na laptopie ustawiłbym to na jedną. Następnie wyłączamy automatyczny login (!!!) i upewniamy się, że auto-update zgodnie ze screenshotem jest włączony.

Zależnie od typu posiadanego komputera powinniśmy zgodnie z własnymi upodobaniami ustawić suwaki odpowiadające za czas po jakim nasz komputer sam się usypia. Ponownie: na przenośnych komputerach raczej stosuję niższe wartości. Ostatnia zaznaczona opcja odpowiada ze auto-restart komputera w przypadku kernel panic — nie musimy dzięki temu ręcznie restartować komputera.

Myszko-userzy, którzy są normalni, powinni wyłączyć (nie)naturalne scrollowanie. Wszystkich innych pozdrawiam ciepło i życzę powrotu do normalności1.

Trackpadowcy prawidłowo wykorzystujący swoje półkule również powinni dokonać zmian tutaj i wyłączyć ten badziew.

Jeśli denerwuje Was dźwięk zmiany podczas zmiany głośności komputera to możecie go wyłączyć tutaj. Denerwuje chyba wszystkich poza Norbertem tak by the way.

Ponownie krok ważny dla bezpieczeństwa: wyłączamy auto-login!

Safari

Nie wiem co za debil zdecydował, że każdy kliknięty link powinien być otwierany domyślnie w nowym oknie pod Safari, ale można zmienić to na otwieranie ich w nowych kartach. Powyższy screenshot jest oczywiście z preferencji Safari, wywoływanych z menu Safari na górnym pasku lub za pomocą skrótu ⌘, na klawiaturze.

Smacznego!

  1. Joke ludzie! Joke!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.