Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Przywrócenie zachowania MacBooka z zewnętrznym monitorem sprzed Liona

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

Przed erą Liona, MacBooki podłączone pod zewnętrzny monitor mogły pracować z wyłączonym ekranem, ale otwartą pokrywą. Zaletą tego było po pierwsze mniejsze obciążenie karty graficznej, która musiała napędzić tylko jeden ekran, oraz lepsze chłodzenie1 i potencjalnie zwiększony zasięg Wi-Fi. Pamiętam do dzisiaj jak mój MacBook Pro z 2008 roku klękał wydajnościowo przy dwóch monitorach w 1920×1200 — animacje skakały, wszystko było spowolnione.

Lion, „z pudełka”, niestety nie oferuje takiej możliwości przy otwartej pokrywie MacBooka. No chyba, że skorzystacie z poniższego przepisu:

 • uruchamiamy Terminal.app
 • wpisujemy w jednej linii: sudo nvram boot-args="iog=0x0"
 • restartujemy komputer

Jeśli chcemy przywrócić oryginalną funkcjonalność to …

 • w Terminalu wpisujemy: sudo nvram -d boot-args
 • lub podczas uruchamiania komputera przytrzymujemy ⌘⌥PR, aby zresetować PRAM

Smacznego!

 1. Zależnie od modelu.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Łukasz Berliński

  Nawiązując tak do tematu zewnętrznego monitora. Może Ty znasz sposób na mój problem z duetem EIZO i macbook pro. Podlaczam do uspionego komputera owe eizo, mysz i klawe. Wybudzam maca i wlacza sie zewn ekran. Wszystko ok do momentu aż nie wyłącze monitora zewnetrzego. W tym momencie mac jakby nie wykrywal podpietego urządzenia, wlącza swój wewn ekran. I teraz w zależności czy klapa jest otwarta czy zamknięta to mac przełącza się w pełni na mały ekran lub usypia.
  Sytuacja o tyle dziwna, że na starym monitorze i starym macbooku po prostu wyłączałem ekran, a komputer nadal działał po prostu bez ekranu. Może jest jakiś terminalowy przepis na tą bolączkę?
  PS swoją drogą nie wiem czy to nie wina portu przez jaki podłączam. Do starego macbooka podłączałem monitor przez kabel DVI teraz przez DP.

 • Pingback: Przywrócenie zachowania MacBooka z zewnętrznym monitorem sprzed Liona | Makowe ABC()

 • 1. Jest video update chyba do MBP – sprawdź SU.
  2. Nie wyłączaj monitora tylko usypiaj go.
  3. Powinno działać – spróbuj inny kabel. Może jakiś nowy soft do monitora? Może to znany problem tego modelu? Coś mi się kojarzy że któryś Eizo miał takie problemy …

 • Ja już przestałem podłączać zewnętrzy ekran z uwagi na debilne rozwiązanie fullscreen apps w przypadku dwóch ekranów. Nie wiem dlaczego jest jak jest, ale kompletnie tego nie przemyśleli. Gram więc na Xbox, filmy oglądam na TV…

 • Anonim

  Przy okazji tego tematu chciałbym prosić bardzo uprzejmie o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu z usypianiem MB (mid 2010).

  Otóż mój MacBook nie usypia się automatycznie po wyznaczonym czasie (niezależnie od tego czy magsafe jest wpięty, czy nie). Wydaje mi się, że próbowałem wszystkich sposobów na rozwiązanie tego problemu, które znalazłem w internecie, ale może ktoś z was będzie w stanie mi pomóc.
  Wiecie może jak rozwiązać ten problem?

  Masakra, chyba to miejsce jest ostatnią szansą…

 • Pingback: MacBookPro ''13 - zewnętrzny monitor Samsung ''27 - jak ustawić jako główny?()