Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wyłączamy scrollowanie w niewłaściwym kierunku

· Wojtek Pietrusiewicz · 12 komentarzy

Lion defaultowo ma włączone „scrollowanie naturalne”, czyli w niewłaściwym kierunku. O ile jest to dla mnie naturalne na iPadzie, to na Magic Trackpadzie już nie, tym bardziej że równocześnie odwróciło mi kierunek scrollowania. Można to co prawda zdefiniować osobno dla myszki, żeby było prawidłowo, ale nie uważam tego za dobry krok.

Aby wyłączyć tą funkcję, trzeba wejść do Preferencji Systemowych i w pozycjach Trackpad oraz Mysz odpowiednio odznaczyć pierwsze pozycje na obu powyższych screenach.

Tak swoją drogą, kto do jasnej cholery robił to polskie tłumaczenie?! „Lista Czytelnia” też pozostało bez zmian …

 

 

 

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • pierwsze co zrobiłem to to poprawiłem :)

 • Wiesz, to kwestia przyzwyczajenie, że poprawne scrollowanie dla Ciebie poprawne nie jest.
  Dzień pracy i człowiek się przyzwyczaja…

 • Sylwester Ziewiec

  Nie ma sensu z tego powodu robić wielkiego halo, bo jak sam napisałeś, można to wyłączyć.

 • Jak odpaliłem dzisiaj pierwszy raz Liona to trochę się zdziwiłem ale zobaczyłem co nowego na blogu no i jest rozwiązanie mojego problemu ;) Ale popieram Mateusza, jeden dzień i człowiek by się przyzwyczaił.

 • Jak odpaliłem dzisiaj pierwszy raz Liona to trochę się zdziwiłem ale zobaczyłem co nowego na blogu no i jest rozwiązanie mojego problemu ;) Ale popieram Mateusza, jeden dzień i człowiek by się przyzwyczaił.

 • Anonim

  dla mnie nowe scrollowanie to SUPER BAJER :)  

 • Sławomir Korwel

  Naturalnym coś jest gdy „wyssasz to z mlekiem matki”. Wszystko inne to kwestia przyzwyczajeń i nawyków. Dla iPada przewijanie jest „naturalne” bo za palcem idzie kartka. Na kompie palec kojarzysz z wskażnikiem myszki, a nie z kartką pod nią. Dlatego naturalne jest, że chcąc zobaczyć dół kartki kierujesz myszkę (palec) w dół a nie w górę. Ale nawet to co teraz napisałem wynika z przyzwyczajeń kilkunastoletnich…
  Myślę, że jeśli ktoś ma do czynienia z maczkami i pecetami jednocześnie, to niestety/stety wygodniej jest mu używać tego samego sposobu na obu maszynach… czyli scrollowania ‚nie’naturalnego.
  Ja po dniu walki poddałem się i to wyłączyłem… ale podoba mi się, że Apple daje taką możliwość. Użytkownik sam sobie wybierze, co jest dla niego bardziej naturalne.

 • Dziwnym dla mnie jest zatytułowanie artykułu z góry założoną tezą że dana funkcja jest niewłaściwa. To zależy dla kogo. A autor artykułu z założenia powinien być obiektywnym a nie subiektywnym.

 • Ale ja tutaj opisuję własne doświadczenia i wrażenia. Wszystko jest jak najbardziej subiektywne.

 • Dokładnie tak samo do tego podchodzę.

 • Ja tam się już prawie przyzwyczaiłem. Wadziło mi to, ale się przemogłem. Na Wingrozach nie widziałem takich dobrych touchpadów, poza tym nie używam, a samego Win’a odpalam rzadko. Pożyjemy zobaczymy. Jak mnie wkurzy, to wrócę do starego sposobu :).

 • No, chyba że tak. Jesli wszystko jest tu subiektywne, to wszystko jest ok. Ja ze swojej strony po dwoch dniach przyzwyczailem sie do tego skrolowania i wszystko jest ok.