Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Szczęśliwy posiadacz SSD →

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

Grzegorz Ułan:

Od czasu, kiedy zostałem szczęśliwym posiadaczem dysku SSD, kilkakrotnie już go formatowałem, a to na potrzeby testów Windows 8, później powrót do Ubuntu. Za chwilę potrzebowałem znowu Windowsa 7 do zainstalowania aktualizacji BB OS 7.1. W międzyczasie jeszcze kilka takich powrotów. Za każdym razem starałem się przeprowadzić wszystkie operacje, mające na celu zoptymalizowanie systemu do wydajnej i oszczędnej pracy z dyskiem SSD.

Czytając wpis Grześka na temat optymalizacji pracy SSD musiałem kilkukrotnie przeczytać cytowany fragment, ponieważ nie do końca wierzyłem w to co widzę. Jak mnie cieszy, że nie mam takich problemów – obecną instalację, oczywiście upgrade’owaną do nowszych wersji OS X, mam od trzech lat, dziewięciu miesięcy i 21 dni.

A co do samej optymalizacji SSD pod OS X – wystarczy wyłączyć automatyczne usypianie dysków w Preferencjach Systemowych (w ustawieniach oszczędzania energii). A jeśli wasz SSD nie ma wbudowanego Garbage Collection to możecie uruchomić TRIM metodą nie do końca autoryzowaną przez Apple.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Piotr

  Jakich problemów? Formatowanie następowało – tak to rozumiem – w celu testowania zupełnie różnych systemów operacyjnych.

  Poprzedniego laptopa użytkowałem blisko 5 lat – bezpośrednio upgrade’owany od Visty, przez service packi, potem Windows 7 RC i ostatecznie Win7 HP bez żadnego formatowania. I również bez problemów.

 • Nie chodzi o to, że Win tylko o to że ktoś ma do tego zdrowie. :-)))

 • SSebastian

  Jak ktoś nie wie co to jest virtualizacja to tak ma :). Do tych testów wystarczył vmware albo nawet virtualbox. Innym rozwiązaniem jest image dysku – ale jak ktoś chce za każdym razem metodą chałupniczą to i OS X nie pomoże

 • Po co w takie bzdury się bawić jak można zwirtualizować. Ja mam 11 hostów w vmware fusion(przydałaby się Mac z 32/64GB ramu). Szkoda, że OSX nie umie Xen, ale cóż…

 • Linneusz

  Dlaczego należny wyłączyć automatyczne usypianie dysków ? Co to dodaje do funkcjonalności SSD ?
  Skoro TRIM jest domyślnie wyłączone, to czy również jest tak w przypadku dysków SSD dostępnych w opcji w Apple Store ?