Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Mac App Store — co się stanie jak kupisz app, który już masz?

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

Spore zamieszanie wywołuje napis Installed w Mac App Store pod aplikacjami, które mieliśmy zainstalowane wcześniej. Sklep próbuje identyfikować programy, które mamy zainstalowane, ale nie zawsze radzi sobie — wynika to z różnic w bundle ID programów, innych wersji i tak dalej.

W każdym razie czasami będziecie mieli możliwość ponownego zakupu tej samej aplikacji, czasami będzie informacja, że jest już zainstalowana, ale pamiętajcie że kupiony wcześniej program, pomimo że wg. Apple jest „zainstalowany”, nie będzie się aktualizował poprzez sklep.

Ale co się stanie gdy …

 1. Nie masz danego darmowego lub płatnego programu i pobierzesz/kupisz go w Mac App Store:
  Program się zainstaluje, zostanie przypisany do Twojego Apple ID i od tego momentu będzie uaktualniany poprzez sklep.
 2. Masz już darmowy program, ale nie ma napisu „zainstalowany” w App Store:
  Jeśli go pobierzesz to powinien nadpisać istniejącą kopię w systemie i będzie powiązany ze sklepem od tego momentu.
 3. Masz darmowy program, który pokazuje status „zainstalowany”:
  Twoja kopia została rozpoznana przez Mac App Store, ale nie jest powiązana jeszcze z Twoim Apple ID i tym samym nie będzie upgrade’owana poprzez sklep. Aby ją powiązać, skasuj aplikację (przenieś do kosza — preferencje pozostaną) i pobierz nową wersję z App Store.
 4. Masz płątną wersję aplikacji, która nie ma status „zainstalowanej” w Mac App Store i klikniesz „kup”:
  Na dwoje babka wróżyła. Znalazłem raporty ludzi, że program pobrał się za darmo i zastąpił istniejącą wersję, ale również sytuacje, w których karta została obciążona. Osobiście radzę nie ryzykować, chyba że macie 100% potwierdzenie, że możecie ponownie kupić i nie zostaniecie obciążeni.
 5. Masz płatną aplikację, która jest „zainstalowana”:
  Została rozpoznana, ale nie będzie update’owana poprzez Mac App Store, bo nie jest powiązana z Twoim Apple ID. Jedyna opcja przenosin, o której wiem, to konieczność ponownego kupienia programu po uprzednim skasowaniu wcześniej zainstalowanej wersji.

Powyższy spis to kompilacja znalezionych na różnych stronach i blogach komentarze na temat. Jeśli macie coś do dodania to zostawcie komentarz i najlepiej zostawcie link do źródła.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.