Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wymieniać starego iPada na nową dwójkę?

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

@pemmax dzisiaj na Twitterze zadał mi pytanie czy warto wymieniać iPada pierwszej generacji na najnowszy model. Obiecałem coś na temat napisać, chociaż nie jest mi łatwo ze względu na moje gadżeciarskie zboczenie.

iPad 2 jest przede wszystkim szybszy niż jedynka i wbrew pewnych głosów w internecie, jest to zauważalne wszędzie. Nie udało mi się go jeszcze „spowolnić” żadną czynnością, „łyka” wszystko co mu rzucę. Angry Birds nagle działają bez zgrzytów, uaktualnianie apps w tle nie powoduje szarpania animacjami, a strony internetowe lądują się szybciej. Tutaj ułamek sekundy, tam sekunda szybciej — całość po prostu jest przyjemniejsza o obsłudze. Ekran jest w zasadzie taki sam, być może ciut jaśniej świeci. Jest też wrażenie, że jest bliżej szyby niż w 1. gen. Coś w stylu iPhone 4. Są też kamery, które używam w zasadzie włącznie do FaceTime. Gabaryty dla niektórych będą też miały znaczenie i tutaj jest największy, po wydajności, skok — lepiej leży w ręce, jest lżejszy … no i można zamówić białego! Po resztę plusów i minusów udajcie się tutaj i tutaj.

Jeśli obecny iPad was w pełni satysfakcjonuje, jeśli nie odczuwacie, że jest za wolny, jeśli nie przeszkadza wam jego waga i grubość i jeśli w końcu nie korzystacie z video-rozmów to w zasadzie możecie spokojnie pozostać przy pierwszej generacji. Różnice w poszczególnych dziedzinach nie są duże, pomimo że ich suma już tak.

Patrząc na historię iOS i cen iPhone’ów to jednak chciałbym zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze ceny iPada 1 poleciały na łeb na szyję, ale jest to wina tylko i wyłącznie samych sprzedających — wyłamywali się pod ciśnieniem i sprzedawali za półdarmo. Nie wiemy też jak będą wyglądały ceny za rok czasu, ale podejrzewam, że podobnie jak przy iPhone’ie, najmniejsze straty na koncie odnotujemy wymieniając iPada co roku na nowszy model. Na swoim 3GS straciłem 500 PLN przy wymianie na 4-kę. Gdybym czekał do premiery iPhone 5 to na kwota wyniosłaby o 1,000 PLN więcej (patrząc na ceny iPhone’a 3G) — bez sensu.

Nie wiemy też dzisiaj jak będzie się zachowywało iOS 5, które powinno trafić do nas za kilka miesięcy. Historycznie, wydajność (dla mnie) była akceptowalna do jednej generacji wstecz — iOS 3 było jeszcze OK na iPhone 3G, iOS 4 na 3GS i tak dalej. Istnieje zagrożenie, że iPad 1 spowolni pod kontrolą nowego iOS, chociaż z drugiej strony ma przewagę wyżej taktowanego procesora A4 niż tego w jeszcze nowym iPhone 4.

Cieżko mi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie — każdy inaczej wykorzytuje iPada. Jeśli tylko czytacie i piszecie na nim, wykorzytujecie do przeglądania netu, czytania RSSów i tym podobnych, jeśli nawet od czasu do czasu gracie w gry i nie macie potrzeby posiadania the latest and greatest to wstrzymanie się do trzeciej generacji może mieć sens. Osoby, którym udało się zastąpić laptopa iPadem z kolei mogą ślinić się na większą wydajność, często podróżujący na niższą wagę … Zadajcie sobie pytanie jak go używacie i zastanówcie się czy nowe cechy będą procentowały.

A do całej reszty: szykujcie karty kredytowe.

Na koniec jeszcze jedno pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć: a co zrobicie za rok jak pojawi się iPad 3?

P.S. Osoby zamierzające korzystać sporo z iMovie … też szykujcie karty.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.