Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Re: Niekonsekwentne Apple, coraz więcej problemów

· Wojtek Pietrusiewicz · 36 komentarzy

Ewę Lalik, bloggerkę Spider’s Web, chętnie czytam, ale do jej ostatniego wpisu mam sporo zastrzeżeń. Nie dość, że artykuł ma sporo nieścisłości to wyciągnięte wnioski również są mocno naciągane. Ale do rzeczy:

Wszystkie ostatnie ruchy, doniesienia i plotki o Apple dosyć jasno pokazują, że coś pękło i Apple zostaje w tyle, mimo pozycji lidera innowacji.

Bardzo ciekawy jestem dokładnie o jakie doniesienia i plotki chodzi. Jak na razie to wszyscy naśladują Apple, a braki w image’u nadrabiają większą ilość wejść/wyjść i niby wyższą specyfikacją hardware’u.

(…) Apple wypuścił iPada i nagle rozpoczął się boom na tablety.

To tak tylko dla kontrastu jaki to Apple jest mało rewolucyjny i nie jest liderem innowacji.

Wszyscy wiedzą też, że Apple znany był dotychczas z wyznaczania własnych trendów, ignorowania całego “technologicznego mainstreamu” i robienia co tylko mu się żywnie podoba. Cóż, te czasy właśnie się kończą.

Apple nadal wyznacza własne trendy i idzie własną drogą. Nic się tutaj nie zmieniło i kompletnie nie rozumiem podstaw do napisania ostatniego zdania. Bo Android go wyprzedza? Czy to przeszkadza im w dziale Maków? To właśnie nowe modele Air wyznaczają kolejne trendy i wielu już stara się skopiować ich design.

Tańszy iPhone. iPhone, który nie byłby już tak elitarny i więcej osób mogłoby sobie na niego pozwolić.

Przecież iPhone’a z kontraktem można kupić za $50. Tak w PL jest droższy, ale wynika to tylko z polityki i kalkulacji naszych operatorów. Myślisz, że Apple nie chce, aby jego telefon był w jak najszerszym obiegu? A co do elitarności …

Apple, który szczycił się swoją „elitarnością” (…)

Apple nigdy nie szczycił się swoją „elitarnością”. To, że jest uznawany za taką firmę w Polsce wynika jedynie z cen, które są zwyczajnie wysokie jak na nasze zarobki. Ale komputer stacjonarne Alienware nie są wiele tańsze. Porównujmy pomarańcze z pomarańczami, a nie składaki z Mac Pro. Apple „na zachodzie” to bardzo popularna firma i nikt jej nie traktuje jako elitarną. Trendy — tak.

Jobs powiedział, że 10 cali to optymalna przekątna dla tabletu. Według niego 7 cali jest bezużyteczne i martwe na starcie. Minęło kilka miesięcy i świat obiegły kolejne pogłoski o tym, że Apple szykuje urządzenie wielkością plasujące się między iPadem a iPodem touch. Czyli ile cali? iPad ma dokładnie 9.7, iPod touch 3.5 cala… 5, 6, może 7? Prawda czy nie, kolejny sygnał, że droga Apple musi się zmienić i że tego wymaga rynek. Mniejszy, tańszy iPad. Jeśli tak, to kolejna niekonsekwencja Apple.

Dla precyzji: powiedział, że 7″ dla tabletów nie ma sensu. To różnica, do której zaraz wrócę. Plotki owszem obiegły świat, ale plotki nie oznaczają, że Apple nad czymś takim pracuje. Dlaczego, przepraszam, to sygnał, że Apple musi się zmienić? Bo kilka osób tego chce? Wiesz ile ludzi chce taniego Maka Pro czy mini z i7 od dawna? Ba! Wiesz ile ludzi chce Maka za $500? Podejrzewam jednak, że szybko zmieniliby zdanie gdyby taki produkt ujrzał światło dzienne.

Co do rozmiaru 7″ … jednym z ważniejszych powodów, dla którego producenci poszli w ten rozmiar to zwyczajnie brak dostępności w wystarczających ilościach ekranów 10″, które codziennie płyną do Apple, który utraciwszy pozycję lidera innowacyjności nadal sprzedaje miliony iPadów. Bazinga (gdyby mój sarkazm nie był oczywisty)!

A sam fakt, że Apple nie komentuje na razie rzekomych “przecieków” o nowych wersjach urządzeń jest już znaczący.

Że co przepraszam?! Kiedy Apple skomentował jakikolwiek przeciek?!

Nie da się nie odnieść wrażenia, że Apple obudził się ze snu w którym jest liderem i dostrzegł, że w dłuższej perspektywie może nie być już tak kolorowo. Konkurencja rośnie w siłę.

Myślę, że dopóki Apple będzie zarabiał w tym sektorze takie pieniądze to nie straszny będzie mu spadek z pozycji lidera. Nie przeszkadza im to w dziale Mac i chociaż na pewno chcieliby pozostać liderem ilościowym i procentowym, to na dzień dzisiejszy (i kilka nadchodzących) nikt nie zbiera takich kokosów na swoich produktach. Jeśli dodamy do tego spójność całości (App Store, iTunes Store, iBookStore, iTunes) i prostotę obsługi, to ma coś czego żaden inny producent nie ma — przyszłość w ramach jednej platformy.

Komentarz MacKozera na temat elitarności:

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Apple był, jest i jeszcze długo będzie liderem w tej branży, to że pojawiła się konkurencja jest tylko dowodem na to, że pomysły tej firmy należy naśladować. Oglądając ostatnio w Media Markt galerię dostępnych tabletów miałem wrażenie, że może poza Galaxy pozostałe nieudolnie próbują naśladować iPada, niestety również ceną. I tak jak zostało wspomniane, spójność platformy jest atutem którego długo nie osiągną inne firmy.. W Polsce dla przeciętnego użytkownika pełen setup Apple wciąż jest marzeniem którego raczej nie osiągnie, nie zapominajmy jednak że jest jeszcze coś poza naszym krajem.. Świat w którym iPhone jest na porządku dziennym, a nie wyjątkową atrakcją zauważoną w ręku przechodnia..

  Artur Smolicki
  http://www.newcreative.pl

 • Nie wiem, może jestem staromodny ale już nie chciałem dowalać Ewie ;) Ten tekst, który popełniła to istna masakra na zasadach logiki. Rozumiem jakby pisała go jakaś nastolatka nie znająca się na rynku.

  Już tyle w komentarzach tam powiedziano, że w zasadzie nie ma co więcej się rozpisywać.

  Szkoda tylko, że Ewa nie przyjęła krytyki i idzie w zaparte, więc szykuje się dalsze punktowanie i naśmiewanie. Tak z ludzkiej perspektywy to już jest jak kopanie leżącego (który niemniej udaje, że stoi z podniesioną gardą ;)).

 • Ej no! Jest równouprawnienie! :-)

 • Anonim

  Liderem branży, jakiej branży dla precyzji?

 • Anonim

  Moim zdaniem nie chodzi o to kto jest liderem. Bardziej o to kto jakiego komputera potrzebuje i do czego. Wiele bym dał w moim Samsungu R580 aby bateria trzymała 10h, ba niech chociaż 5h wytrzyma.

  Ja osobiście kupię swojego pierwszego MacBooka Pro jak wyjdzie aktualizacja i czekam z niecierpliwością.

  A tak na marginesie, czy ktoś w ogóle dorównał Apple w sprzedaży iPodów ?
  Wydaje mi się że nie.

 • Że Ci się chciało – podziwiam.
  Ja po nowym roku ograniczyłem w ogóle czytanie SpiderWeb. Zrobiła się to gazetka dla ludzi nieobeznanych z materią.
  W lutym nie przeczytałem u nich nic, i wiesz co? Świetnie się czuję. Bo były tam coraz większe głupoty tylko aby ludzie czytali o komentowali…

 • SZ3FU

  MacKozer skomentował to najlepiej. Mając iPhone nie czuje sie jakos szczególnie elitarny, dla mnie był to najnormalniej w swiecie logiczny wybór produktu dostosowanego do moich potrzeb

 • Pingback: Tweets that mention Re: Niekonsekwentne Apple, coraz więcej problemów | blog.moridin.pl -- Topsy.com()

 • Pan Jabu

  Co mówić o całym tekście, skoro autorka potrafi budować sprzeczne zdania… Zdanie „zostaje w tyle, mimo pozycji lidera” można wstawić do encyklopedii jako ilustrację terminu „kobieca logika”.

 • Michał

  @Mateusz: nie myślałem, że ktoś ma podobne zdanie jak ja. :) Ja lubię tam czytać jedynie wpisy Michała Młynarczyka. Czasem napatoczy się jakiś inny tekst.

  Co do Pani Ewy – za każdym razem, kiedy odnosi się do Apple, tylko udowadnia jak bardzo nie ma pojęcia o tej firmie. Przypomina to trochę „hatera”, który nie lubi Apple tylko dlatego że to Apple.

 • Tylko gdy to jest wygodne ;)

 • Mobilnej chociażby. O ile iPhone może doczekać się (o ile już nie doczekał ale to moje prywatne zdanie) sensownej konkurencji, o tyle iPod i MacBook w swojej klasie są i będą wzorem dla innych.

 • Entire

  Trochę nie rozumiem po co odwoływać się do tematu Ewy,która nie ukrywa swoich odczuć względem apple na tym blogu. Wojtku chcesz być drugim Pawłem Opydo? Nie zniżaj się do tego poziomu. Czytelnicy blog.moridin.pl to raczej „zwolennicy” Apple,więc raczej zobaczymy tutaj,że Apple jest cool,nie popełnia błędów itd. Wybaczcie,ale jak to stwierdził kiedyś Przemek Pająk np. na temat mac app store „nie wszystko złoto co od apple”. Apropos wszelkich doniesień i plotek sam autor bloga dość regularnie,można powiedzieć często,gęsto na twitterze linkuje do takich informacji,a teraz odcina się od tego,jakby to wszystko co piszą zagraniczne strony było jedynie marketingową próbą podtrzymania „halo” o apple. W kwestii specyfikacji hardware’u nie da się ukryć,że Macbook Air w roku 2011 ze swoim intel core 2 duo to dość słaba konfiguracja sprzętowa,nawet jak na swoje specyficzne przeznaczenie. Dodatkowo owy Air według analityków walczy z iPadem,co chyba w ogólnym zamyśle Steve’a nie powinno mieć miejsca(chodzi mi o gamę produktów iphone,ipad,mac). Apple popełnia coraz więcej błędów i to jest fakt kwestia czy chcemy je zauważać czy nie.

 • Anonim

  Nie mieszajmy pojęć, lider a wzór. Liderem rynku jest w iPodach i iPadach (pod względem ilościowym, udział w rynku). Używasz bardzo ogólnych stwierdzeń, które można później dowolnie interpretować, dlatego poprosiłem Ciebie o precyzje.

 • Odpowiedź do postów poniżej:

  Masz rację, pojęcia te różnią się od siebie. Nie da się jednak ukryć, przynajmniej moim skromnym zdaniem, że Apple jest i liderem rynku i wzorem do naśladowania. I piszę to nie będąc totalnym jego wyznawcą.

  Artur Smolicki
  http://www.newcreative.pl

 • Jako użytkownik Aira nie mogę się zgodzić, że to słaba konfiguracja.
  Ten komputer jest w tej chwili moim podstawowym narzędziem pracy (a zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym) i nie odczuwam braku, a raczej nadmiar mocy.

  Co do tekstu Ewy, to faktycznie jest słaby, ale wierzę, że to chwilowe potknięcie.
  Ewa ma na koncie kilka bardzo fajnych wpisów z których wynikły ciekawe dyskusje.

 • Michał

  Po pierwsze. Czemu porównujesz Wojtka do Opydo? Opydo wszystko nie pasuje, ciągle jęczy i uważa się za pępek świata. A przynajmniej takie odnoszę czasem wrażenie, nie mam na celu go urazić. Tutaj przynajmniej uświadczysz merytorycznych odpowiedzi/wypowiedzi, opartych na argumentach. U Opydo pewnie byłoby z tym ciężko. Ale, o dziwo, też nie podoba mu się tekst Ewy Lalik. ;)

  Po drugie. MacBook Air i jego specyfikacja. Tu również czegoś nie rozumiesz. Tu nie chodzi o liczby. W MacBooku Air konfiguracja jest najlepsza jaka może być. Wydajność. O to właśnie chodzi. W MBA (jak i w innych Macach) często jest na poziomie komputerów o teoretycznie 2/3 razy lepszej konfiguracji. Wojtek chyba kiedyś o tym pisał – poszukaj. O cenie nie mówię, bo to oddzielna sprawa.

  Po trzecie. Duża cześć „doniesień i plotek” do których się linkuje, często pochodzi ze stron o tematyce Apple lub w jakiś sposób z tym związanych. Więc „how the hell” mają nie pisać o Apple? ;) Ale po części się z Tobą zgodzę. Tak jak przedsiębiorstwa dążą do jak największego zysku, tak strony internetowe dążą do jak największej ilości odwiedzin, a plotki o Apple takie „halo” mogą czasem wywołać. :)

  Po czwarte – o jakich błędach Apple mówisz? Proszę wymień mi je. Równie dobrze mogę powiedzieć, że puszka Coca-Coli popełnia coraz więcej błędów. Tak samo nie ma sensu i nie wiadomo o co chodzi. Plotki to nie błędy.

  Nie chodzi o „dokopanie” Ewie. Po prostu napisała o czymś na czym się nie zna, a „my” (mówię tu o zwolennikach Apple, jak to ująłeś) na to odpowiadamy. :)

  uff, ale się rozpisałem… ;)

 • Ona: Wymienisz mi bezpiecznik kochanie?
  Ja: Tak oczywiście.

  Ja: Wyprasujesz mi koszule kochanie?
  Ona: Sam sobie wyprasuj.

  :-)

 • Ona: Wymienisz mi bezpiecznik kochanie?
  Ja: Tak oczywiście.

  Ja: Wyprasujesz mi koszule kochanie?
  Ona: Sam sobie wyprasuj.

  :-)

 • Ależ ja jej odczucia akceptuję. Chciałem natomiast skomentować jej niekonsekwencje.

  Żałuję tylko, że Ewa po rozpoczęciu tematu nie lubi na jego temat dyskutować.

 • Ależ ja jej odczucia akceptuję. Chciałem natomiast skomentować jej niekonsekwencje.

  Żałuję tylko, że Ewa po rozpoczęciu tematu nie lubi na jego temat dyskutować.

 • Cii bo wyjdziemy na męskie szowinistyczne świnie ;)

 • Wiesz co ja myślę ostatnio o analitykach? No właśnie …

  Zawsze publikując jakieś plotki zachęcam do dyskusji i pomimo że często wyrażam własne zdanie to ciekawy jestem zdania innych. Bo być może zbiorowo odgadniemy wizje Steve’a.

 • Wiesz co ja myślę ostatnio o analitykach? No właśnie …

  Zawsze publikując jakieś plotki zachęcam do dyskusji i pomimo że często wyrażam własne zdanie to ciekawy jestem zdania innych. Bo być może zbiorowo odgadniemy wizje Steve’a.

 • Sporo czytelników już odpowiedziało na Twój komentarz, więc nie będę powtarzał (choć z większością tych odpowiedzi się zgadzam), ale z jeszcze jednym zgodzić się nie mogę. Nie wiem wprawdzie co to za „analitycy”, których wspominasz, ale z wrażeń własnych, jak i opinii innych posiadaczy i użytkowników MBA i iPada, mogę z całą pewnością stwierdzić, że te urządzenia wcale ze sobą nie „walczą”. Oba służą innym celom i w zupełnie inny sposób. Porównywanie ich na kartce papieru, na podstawie parametrów i funkcji mija się z celem.

 • Entire

  Nadmiar mocy ciekawe ciekawe. Spróbuj w swojej pracy skorzystać z maca chociażby i5 lub i7,a zauważysz zdecydowaną różnicę. Air zbyt dobrą maszyną roboczą w kwestii Twojego projektowania graficznego nie jest,bo i nie jest to jego przeznaczenie taka jest prawda.Wybacz,ale jesteś jedynym jakiego znam jak śmiem przypuszczać profesjonalnym „grafikiem”,który używa Aira jako podstawowego narzędzia pracy.

 • Entire

  Nie ja jestem autorem porównań MBA i iPada i to nie ja przedstawiam dane konfrontujące te 2 urządzenia i ich wzajemne korelacje,ale pojawienie się odświeżonej wersji MBA oraz iPada nie wpłynęło pozytywnie na ich wzajemną sprzedaż.Aby się o tym przekonać trzeba dość dokładnie prześledzić pewne informacje.Nawet samo określanie,że Apple jest trzecim producentem komputerów na świecie licząc iPada powinno zwrócić tutaj pewną uwagę.W kwestii przeznaczenia to oba urządzenia są bardzo podobne co nawet po samych reklamach produktów można odczytać.Fakt,że w przypadku iPada obsługujemy go palcami jest główną różnicą,jednak dostępne akcesoria jak klawiatura pozwalają na używanie go w inny sposób jak tylko konsumpcja mediów.

 • Entire

  Mam rozumieć,że to pogrywanie w ciuciubabkę?

 • Entire

  Zauważ,że po przedstawieniu negatywnej opinii na temat Apple szerokie grono komentuje to praktycznie w ten sam sposób.Pisanie w komentarzach cytatów z tekstu,który wcześniej czytano to chyba nie to o co chodzi,a w tej sytuacji do tego sprowadzałaby się dyskusja. Może posiada mniejszą wiedzę na ten temat,a może akurat jest to świeże spojrzenie z dystansem,którego może brakować osobom,które dość mocno posmakowały tej machiny nadgryzionego jabłka.

 • Entire

  Ad.1
  Dlaczego porównanie do buca?Ponieważ ten tekst przypomina coś w stylu tekstu Opydo i jego pseudo bloga.
  Ad.2
  Rozumiem,że konfiguracja to nie wszystko,co apple udowadnia swoimi produktami,które można powiedzieć delikatnie odstają w kwestiach hardware. Według plotek, MBA mają wkrótce otrzymać procesor Sandy Bridge więc c2d nie jest chyba maximum możliwości tego maluszka.Jak dla mnie MBA nie nadaje się jako podstawowe narzędzie pracy(w założeniu,że pracą nie jest czytanie maili i surfowanie w sieci) lub inaczej może jest to możliwe,ale jest to dość uciążliwe i mało przyjemne w porównaniu z innymi produktami apple,które sobie chwalę.
  Ad.3
  Nie tylko są to portale tylko o apple.Kwestia polega na tym kto tworzy te plotki i ile z tego jest prawdą.Chciałem jedynie wyżej zwrócić uwagę,że Wojtek sporo linkuje na ten temat przy czym ostatecznie dochodzi do stwierdzenia w stylu to tylko plotki,apple zrobi to inaczej,wszystko będzie dobrze.
  Ad.4
  Błędów jest trochę,które można śledzić na przestrzeni lat,ale wraz z postrzeganą przez ludzi pozycją dominującą innowatora na rynku nasilają się one na przestrzeni ostatnich miesięcy.Jeśli jesteś taki ciekawy to wystarczy poczytać chociażby ten blog,bo pokazuje on kilka takich wpadek,które może troszkę ciężej dostrzec.

 • Nie. Owszem linkuję plotki. Linkuję przecieki. Nie oznacza to, że się z nimi zgadzam. Dzielę się zwyczajnie informacjami.

  Prawda jest taka, że możemy zgadywać, przypuszczać i podejrzewać, ale rzadko kiedy jest okazja poznać produkt przed jego prezentacją, a tym bardziej roadmap na rok-dwa do przodu. Tutaj właśnie przydaje się więcej ludzi — co dwie głowy tonie jedna.

  P.S. Nie pierwszy raz stosuję tą formę komentarza czyjegoś wpisu — do tego są m.in. trackbacki.

 • Kuba ma zew. monitor. Mac mini wystarcza do podstawowego designu. i3 w zupełności do większości. Wszystko zależy od specyfiki pracy.

 • Korzystam z maków od ponad 10ciu lat i Air (2,13Ghz/4GB/256GB) był w pełni świadomym wyborem (w tej samej cenie mogłem mieć przecież mbp i5 z matowym ekranem).
  W sensie mocy, do projektowania graficznego i dtp Air sprawdza się idealnie.
  Do pracy z kolorem podpinam do niego sprzętowo kalibrowany NEC PA241W bo żaden laptop na rynku nie nadaje się do poważnej pracy w projektach o krytycznym znaczeniu barwy.
  Każdemu projektantowi mogę z czystym sumieniem polecić Air jako podstawowy komputer jeśli tylko w pracy z kolorem podpina się go do profesjonalnego monitora.
  Jeśli dodatkowo pracuje się głównie w CMYKu, to oprofilowany ekran Aira w wielu przypadkach da w miarę sensowne rezultaty.
  Na pewno nie poleciłbym tego komputera nikomu, kto nie posiada zewnętrznego monitora i pracuje głównie w RGB.

 • „W kwestii przeznaczenia to oba urządzenia są bardzo podobne (…)” – założywszy, że masz rację, to jednak oba są kierowane do innego odbiorcy. Ilu z posiadaczy iPada kupi MBA? Ilu właścicieli iPada dokupi do niego Aira?

 • Entire

  Nie chodziło o to ile osób kupi 2 sprzęt mając pierwszy,ale o to,że pojawienie się pierwszego miało wpływ na sprzedaż drugiego.W kwestii tego kto zamierza kupić Aira posiadając iPada i dlaczego możesz spytać Wojtka,który nosi się z myślą kupna 11′ MBA.

 • No właśnie chyba zrezygnuję z kupna MBA, ale dlatego, że go nie chcę. iPad 2 i iPhone 5 nadwyręży budżet wystarczająco …