Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Re: The Geek Show #23 — Misie panda płaczą

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

Obejrzałem sobie przed chwilą The Geek Show #23 i pomijam kilka innych pierdół, ale wypowiedź Pawła Opydo (zaczyna się w rejonie 6:40) na temat iPada 2 i ekranu wysokiej rozdzielczości zdecydowanie wymaga komentarza.

Nie jestem w stanie uwierzyć, że ktoś na 10″ urządzeniu wciśnie ekran o rozdzielczości 2000×1500 px. [ Większą niż 27″ iMac dodaje Paweł Nowak. ]

Ja nie wierzyłem, że wcisną na 3.5″ 960×480, a jednak im się udało. Kwestia wiary, a możliwości technicznych to dwie różne sprawy, a osobiście odniosłem tutaj wrażenie, że Pawłowi chodzi o ten drugi aspekt, który jest możliwy.

Tak przy okazji:

 • iMac 27″: 2560×1440 = 3,686,400 px
 • iPad: 2048×1536 = 3,145,728 px

(…) i wszystkie te gry 3D na iOS będą chodzić na tym sprzęcie.

Tutaj mój cytat sprzed dwóch tygodni:

Za wydajność odpowiadałyby ARM Cortex-A9 i PowerVR SGX543 (…)

Ten chip PowerVR ma 4x większą wydajność od obecnego, także da radę.

(…) Zróbmy to samo PPI co na iPhone’ie, ale to fizycznie nie trzyma się kupy.

Nie rozumiem co tutaj miałoby się nie trzymać kupy. Jest to fizycznie i technicznie możliwe dzisiaj. Nie mówię, że taki będzie 1, ale możliwości zdecydowanie są. Zresztą iPhone ma ponad 320 PPI, a iPadowi wyjdzie rejon 260 przy takiej rozdzielczości.

(…) przeciętna strona zajmowałaby pół iPada.

Totalna bzdura. Tutaj więcej na temat, a w skrótcie chodzi o to, że jeden pixel na stronie WWW odpowiadałby 4 pikselom na ekranie. Proste. A o ile lepiej wyglądałby tekst …

 1. Chociaż mam nadzieję …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Pan Jabu

  Ja po przeczytaniu zapowiedzi – cytuję: „W tym odcinku też chyba mamy konkurs, ale nagrywaliśmy na bani, więc trudno powiedzieć ze 100% pewnością. A odcinek jest długi, bo czytaliśmy, że były zwolnienia ostatnio i ludzie siedzą na bezrobociu, no i chcemy im czymś zająć czas.” – wymiękłem i nie obejrzałem.

 • Dziękuję Wojtku że to napisałeś, bo aż cisło mi się na usta by im to wytłumaczyć, szczególnie ostatnią kwestię. Choć mogę oczywiście się mylić, lecz wydaje mi się to oczywiste, by nie było żadnego problemu sterować 4 pixelami jak jednym, uzyskując to samo co kiedyś. Tak samo developerzy nie mają problemu, gdyż jeśli nowy iPad będzie miał 4 razy więcej pixeli, a uruchomimy aplikacje która jest napisana ‚po staremu’ iPad uruchomi go w trybie 4 pixele rzeczywiste to 1 pixel wg aplikacji. Wydaje mi się iż nie powinno być zauważalnego spadku wydajności, stosując coś takiego. Lecz nie ja tu jestem Jobsem. ;)

 • mratajczak

  Ale P.N.O. są ;)

 • Ale już P.O. zarzekał się który kawałek kabla zje. :P Więc takie P.N.O. nie do końca wiedzą.

 • Pingback: iPad z retiną? | Połykaj.pl()

 • Dla nich sama liczba jest za duża. Nie myślą już nad szczegółami.