Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Mac OS X Lion, Mac App Store, Launchpad i Mission Control

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Wczoraj, jako zatwardziali fanboy’e z wypiekami na twarzy, dostąpiliśmy zaszczytu podejrzenia zapowiadanego na przyszły rok Mac OS X Lion — kolejnej iteracji czczonego przez wielu systemu operacyjnego z Cupertino. Tendencja na przyszłość będzie ewidentnie zmierzała do większej integracji dwóch środowisk Apple: iOS z Mac OS. Już w Lwie zobaczymy kilka elementów zapożyczonych z mobilnych urządzeń, a czy wyjdzie to na dobrze całości okaże się za nieco ponad pół roku.

Launchpad

Jeden z najbardziej krytykowanych elementów iOS w wersji na iPada to tak zwany SpringBoard, czyli ekran domowy z którego możemy uruchamiać aplikacje. Krytykowany również przeze mnie — wielokrotnie powtarzałem już, że Apple na pewno szykuje coś znacznie lepszego na jego miejsce, a opóźnienie wynika z dużego nakładu prac nad zintegrowanym środowiskiem, które nie będzie tak bardzo skoncentrowane na aplikacjach jak dotychczas. Niestety, widać że całkowicie się myliłem i wiele więcej nie możemy się spodziewać. Launchpad pojawi się jako element Mission Control.

Mission Control

Nowa funkcja będzie łączyła nowe możliwości pozostawienia aplikacji w trybie pełnoekranowym, znanego już Dashboard, wspomnianego Launchpad oraz Exposé i Spaces. Okna zgodnie z obrazkiem mają być grupowane po aplikacji do której należą, pełnoekranowe są wyświetlane na górze jako miniaturki …

To może okazać się bardzo ciekawą funkcją. Zastanawiam się tylko jak na nią zareagują profesjonaliści.

Mac App Store

Dorosła wersja App Store, a przez dorosła, mam na myśli zawierająca pełnoprawne aplikacji i zestawy aplikacji na Mac OS X. Co ciekawe, jak przejrzycie screenshoty na stronach Apple to widać, że pakiet iWork jest rozdzielony podobnie jak w App Store. Kupując osobno niestety cały komplet wychodzi $20 drożej, zatem nadal warto będzie przejść się po wersję pudełkową.

Na pewno Mac App Store pozwoli przywiązać ludzi do platformy, podobnie jak to już czynią iTunes i wersja powyższego na iOS. Geecy poradzą sobie bez niego, ale osobom, którzy są uzdolnienie w innych kierunkach, na pewno ułatwi to życie.

Ktoś chętny zaopatrzyć mnie w kartę kredytową? Czuję, że rachunki za oprogramowanie dramatycznie wzrosną …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.