Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Zdjęcia robię iPhone 4 [konkurs]

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

W listopadzie zeszłego roku skrytykowałem komórki w telefonach jako kolejna metoda degeneracji jakości finalnego produktu, w tym wypadku zdjęć. Nie da się ukryć, że matryca wielkości główki szpilki (lub mózgu faceta co dzisiaj wymusił na mnie pierwszeństwo) nie ma się nijak do pełnoklatkowej lustrzanki, nie wspominając już w większym formacie. Jednak to komórka i jej obiektyw jest tym, które w 99 przypadkach na 100 mamy przy sobie.

Producenci mają tendencję do pogorszania jakości zdjęć w kolejnych odsłonach aparatów poprzez ciągłe podnoszenie ilości megapikseli zachowując ten sam rozmiar matryc oraz montując coraz gorsze optycznie, plastikowe obiektywy. Wojna megapikselowa trwa i wielu nadal wpada w jej sidła, a wystarczy chwilę się zastanowić i zrozumieć dlaczego równie istotne są takie cechy jak niski poziom szumów, szeroki dynamic range i dobry obiektyw. Tych ostatnich w komórkach raczej nie oczekuję w najbliższym czasie, chyba że będą to dziwne twory z niewiadomych źródeł — na markowe i porządnie wykonanych egzemplarze teoretycznie nie ma zapotrzebowania. Pytaniem pozostanie czy ktoś w końcu wytworzy takie zapotrzebowanie? Może Apple dogada się z na przykład z Zeissem?

Od premiery iPhone 4 przestrzeliwuję jego maluteńki obiektyw, patrząc cóż można z tego maleństwa wydobyć. Istotnym faktem jest rozmiar matrycy, która został powiększona powierzchniowo o dodatkowe 1.8MP względem poprzednika w iPhone 3GS. Kolejnym atutem aparatu są jego możliwości (pseudo) macro oraz intuicyjny interfejs użytkownika — wystarczy pacnąć palcem w wybrany obszar, a zostanie zmierzone pod jego kątem światło i na tym punkcie zostanie złapana ostrość. Może i przydałaby się możliwość rozdzielenia tych dwóch funkcji, ale znacznie utrudniłoby to korzystanie z jakże prostego UI telefonu.

Moje wrażenia są bardzo pozytywne, chociaż w warunkach gorszego oświetlenia jakość zaczyna dramatycznie spadać w porównaniu z kompaktami. W każdym razie tymczasowo zastąpi mi Panasonic LX3 … a co będzie dalej to się okaże.

Do pełnej galerii wybranych zdjęć w oryginalnej rozdzielczości prosto z iPhone 4 zapraszam tutaj:

Makowe ABC — Galeria zdjęć z iPhone 4

Konkurs

W ostatnim konkursie kilkoro osobom nie spodobały się wyniki i wygrani — mowa oczywiście o Philipsie. Jako, że ja również od organizatora wtedy otrzymałem prezent to postanowiłem go dzisiaj przeznaczyć na potrzeby tego konkursu.

Do wygrania jest nowy mp3 player firmy Philips — model GoGear Raga 4GB w kolorze czerwonym!

Zasady konkursu:

  1. Należy wykonać zdjęcie telefonem komórkowym w kategorii Przyroda, Pejzaż lub Architektura.
  2. Należy nadesłać zdjęcie wykonane telefonem komórkowym na adres redakcja (małpka) MakoweABC.pl.
  3. Zdjęcie może mieć poprawiony kontrast/kolory i inne standardowo akceptowane obróbki, ale zmiany/manipulowanie zawartością zdjęcia są zabronione (np. usuwanie słupu z pejzażu).
  4. Zdjęcie musi posiadać ważny i nie zmieniany EXIF1 — jeśli nie będzie one nadmiernie modyfikowane przez Was to zostanie on zachowany. Uczestnicy, którzy nie wiedzą co robią: polecam nie modyfikować zdjęcia albo użyć do tego w miarę markowego programu.
  5. Zasady losowania zdjęć zostaną ustanowione jak zobaczę ile zdjęć zostało nadesłanych — w przypadku większej ilości będzie konieczna preselekcja.
  6. Oceniana będzie kompozycja, światło jak i ogólne wrażenie całości. Z góry ostrzegam, że nie jestem fanem nadmiernej obróbki. ;-)
  7. W razie wątpliwości proszę o pytanie w komentarzach lub na maila.
  8. Konkurs zakończy się dnia 18 lipca 2010 roku o godzinie 23:59 (niedziela).

Powodzenia!

  1. Metadane zawarte w zdjęciu.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.