Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Aparat w iPhone 4 — pierwsze wrażenia (zdjęcia)

· Wojtek Pietrusiewicz · 1 Comment

Nie miałem zbyt wiele ciekawych okazji do przetestowania nowego 5MP aparat w iPhone 4 — ambitniejsze zdjęcia jeszcze nadejdą — ale zdążyłem cyknąć kilka fotek w różnych sytuacjach oświetleniowych (bez nocnych/lampy błyskowej). Pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne; jest to pierwszy komórkowy aparat, który wpada do mojej kategorii akceptowalnych „na wakacjach” czy imieninach cioci Kazi.

Sprzęt, którym robiłem zdjęcia iPhone 4 w poprzednim wpisie — Nikon D700 + Zeiss 100/2 Makro-Planar T*. Patrząc na większe zdjęcie widać nawet nutę rozmytej głębi ostrości. Punkt złapany na napisie Carl Zeiss dzięki funkcji Tap to Focus.

Zdjęcie prosto pod słońce przedzierające się przez gałęzie bliżej mi nieznanego krzaka (pod którym mieszka Pan Jeż i jego rodzinka — srsly!). Jak widać, całkiem nieźle radzi sobie z flarowaniem …

Zdjęcie mojego kasku zrobione w hali produkcyjnej bez okien. Światło zastane. Szumy bardzo niskie jak na taką matrycę, a co ważniejsze: widoczne ziarno jest ładne i monochromatyczne, wręcz analogowe.

Pseudo-makro kwiatka — w tle widać rozmycie. Jestem pod wrażeniem jak sprawnie aparat radzi sobie z łapaniem punktu ostrości niezależnie czy jest on daleko czy blisko obiektywu.

Typowy landschaft zamku Książ pod Wałbrzychem — jak się jeszcze popracuje nad nim w chociażby iPhoto, to można uzyskać jeszcze lepsze efekty. Słońce niestety bardzo ostre — wybrałem nieodpowiednią godzinę, ale było to poza moją kontrolą.

Podsumowując — funkcjonalność względem iPhone 3GS nie zmieniła się przesadnie. Mam subiektywne wrażenie, że wszystko jest szybsze i sprawniejsze na czwórce. Same zdjęcia natomiast (oraz video) są zauważalnie lepsze niezależnie od pory dnia. Może i nie dorównuje wysokiej jakości kompaktom, ale tym najprostszym daje ostro popalić — szczególnie że zawsze będzie w Waszej kieszeni.

Może czas zmienić moje hasło Nie robię zdjęć komórką, które powstało po ripoście na artykuł Kingi w Moim Jabłuszku z listopada 2009, na Zdjęcia robię iPhonem 4? Więcej na temat po dalszych testach.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.