Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Format RAW w telefonach

· Wojtek Pietrusiewicz · 1 Comment

Wyobraźnia OmniVision nie zna granic, ponieważ właśnie zapowiedzieli nową matrycę 1/4″ do najmniejszych aparatów — głównie telefonów komórkowych czy też komputerów. Sensor charakteryzuje się 5. megapikselami, najlepszą czułością w słabych warunkach oświetleniowych w swojej klasie oraz nagrywaniem filmów HD. Nie mówimy tutaj o 720p w 15fps tylko o pełnym 1080p/30 oraz bardziej oszczędne pojemnościowo 720p/60. Do video zastosowano ponadto technologię pixel-binning (2×2), która to polepsza czułość i SNR.

Czy wraz z rozwijaniem się technologii, komórki rzeczywiście zastąpią dedykowane aparaty fotograficzne? Czy producenci takich programów jak Aperture, Lightroom czy Capture One Pro zadbają o przetwarzanie zdjęć RAW z telefonów?

Jedno jest pewne — komórki ludzie zazwyczaj noszą ze sobą.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

  • Nie mam najmniejszych wątpliwości, że rynek kompaktów czeka wkrótce mniej lub bardziej gwałtowny koniec. Podobna sytuacja miała kiedyś miejsce w przypadku palmtopów, które praktycznie z generacji na generację przestały istnieć jako oddzielne urządzenia.

    Istnieje pojęcie „wystarczająco dobry”. W momencie, gdy ludzie będą mieli w telefonie aparat, który robi „wystarczająco dobre” zdjęcia na imieninach cioci, w dodatku z wbudowaną lampą błyskową, to zdecydowana większość nie zdecyduje się na wydanie dodatkowo xxx zł na kolejny klamot w kieszeni / torebce. Pozostała mniejszość, chętna na coś lepszego, ale jeszcze nie gotowa na lustrzanki czy EVIL, nie utrzyma raczej całej kategorii produktów i oferta w tym segmencie będzie się stawać coraz uboższa.

    Bardziej ambitniejsi chwycą za następców raczkującej obecnie kategori EVIL (czyli np. nowe Olympusy), albo wybiorą coś z tańszych lustrzanek.