Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Czym są pliki .DS_Store?

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Ostatnio zadano mi pytanie co to są za tajemnicze pliki na moim pendrive, gdy kolega podpiął go pod swojego Windowsowego peceta. Wyraził również zainteresowanie plikami z kropką („.”) przed nazwą – nie rozumiał czemu ma to służyć.
DS Store fileNa wstępie uspokoję tych mniej informatycznych z Was – większość ludzi nigdy nawet nie zobaczy plików z kropkę na przodzie, nie należy się nimi przejmować, a w szczególności nie należy ich kasować (chyba, że dokładnie wiecie co robicie). Poza .DS_Store, którego usunięcie niczym nie grozi.

Dotfiles

Pliki rozpoczynające się od znaku kropki są po prostu plikami ukrytymi, nazywane potocznie dotfiles od angielskich słów dla kropki (dot) oraz plików (files). Taką desygnację przyjęły systemy Unix (oraz podobne) i można je zobaczyć między innymi w Terminal.app za pomocą komendy ls -la.

.DS_Store

Plik .DS_Store jest miejscem przechowywania metadanych dotyczących ustawień folderów, takich jak rozmiar ikon, ich rozmieszczenie, umiejscowienie okna na ekranie, wybrany widok i tak dalej. Skasowanie tego pliku spowoduje jedynie przywrócenie defaultowych ustawień – ogólnie nie ma potrzeby ich usuwania.

Jeśli natomiast nie chcecie, aby pliki .DS_Store pojawiały się na dyskach sieciowych, wystarczy w Terminalu wpisać następującą komendę:

defaults write com.apple.desktopservices DSDontWriteNetworkStores TRUE

Terminal - DS_StoreMiłych eksperymentów – nie kasujcie tylko niczego ważnego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Fajnie. Wreszcie ktoś o tym napisał. Mam jednak prośbę. Intrygują mnie również pozostawiane katalogi .Spotlight-V100. Z czym to się je i czy można wywalać? I błagam wrzuć screena co do wpisania do Terminala tego polecenia z postu, gdyż jeśli chodzi o Terminal to bardziej jestem Pragnienie niż Sprite :)
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku
  Andrzej

 • Spotlight-V100 zawiera informacje indeksujące dla Spotlight. Co ciekawe, te pliki/katalogi są tworzone niezależnie czy wykluczymy np. pendrive w Spotlight czy nie.

  Można je wywalić naturalnie, tyle że ponownie się pojawią po włożeniu dysku/pena do Maka. Podobnie sprawa ma się z .trashes które jest tworzone na potrzeby kosza na śmieci.

  Jeśli masz problem z Terminalem to zapraszam tutaj. Screena zaraz wrzucę.

 • zen

  Ciekawy, jak dla początkujących, artykuł, jednak „desygnację” radzę sprawdzić w słowniku ;)

 • Designate:

  officially assign a specified status or ascribe a specified name or quality

  Desygnacja:

  wyznaczenie, mianowanie

 • Pingback: Tweets that mention Czym są pliki .DS_Store? | Makowe ABC -- Topsy.com()

 • Pingback: Problem ze wskazaniem wolnego miejsca na pendrive()

 • Pingback: Finder wykrzacza się przy otwieraniu nowego okna | Makowe ABC()