Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPod nano 5G – recenzja

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Trzy lata minęły odkąd nabyłem swojego pierwszego iPoda – był to model 5G video z dyskiem twardym o pojemności 80GB. Wtedy służył mi wiernie jako zbiór muzyki do samochodu, a dzisiaj pełni podobną funkcję w domu. O ile bateria już prawie nie trzyma, to samo urządzenia działa bez zarzutu. Dwa lata temu skorzystałem z okazji i nabyłem czerwonego nano 3G 8GB dla mojej lepszej połowy – jako, że wkrótce potem zaczęła korzystać z możliwości muzycznych swojego iPhone’a to głównie korzystałem z niego – ponownie – w samochodzie ze względu na małe gabaryty.

Minął kolejny rok i moje nowe postanowienie o poprawie sprawności fizycznej wraz z Nike+ iPod wymusiły pewne nowe zakupy. iPhone 3GS niestety był zbyt duży i ciężki, a nano 3G nie potrafiło odróżnić przycisków na pilocie wbudowanym w słuchawki niezależnie jak bardzo starałem się go do tego przekonać.

Tak w skrócie w momencie słabości zawitałem do sklepu i wybrałem niebieskiego (dla odmiany) z najnowszego zbioru.

Muzyka i radio

Najnowszym dodatkiem w dziale muzyki jest niewątpliwie wbudowany odbiornik radiowy. Apple nie byłoby też sobą, gdyby po prostu dodał zwykły odbiornik – wyposażył go w bufor działający na zasadzie jak dekodery do telewizji satelitarnej. Teraz możemy w każdym momencie pauzować słuchaną stację, a iPod będzie w tle zapamiętywał kolejne sekundy aż nastąpi koniec świata … lub upłynie 15 minut – cokolwiek nastąpi pierwsze.

Ale to nie wszystko! Dodano również funkcję iTunes Tagging – w wielkiem skrócie możemy „oflagować” słuchaną w radiu piosenkę i przy następnej synchronizacji z komputerem dostaniemy opcję zakupu słuchanego utworu. Wszystko pięknie, ale obecnie działa to tylko w USA oraz w jednej stacji radiowej w Londynie.

Genius Mixes – nowa funkcja w iTunes 9 jest również dostępna w nowym odtwarzaczu i działa dokładnie jak powinna – wybiera z mojej bazy najlepsze kawałki z najpopularniejszych gatunków muzyki, łączy to w jedną dużą niekończącą się playlistę i pozwala odkrywać zapomniane utwory leżące zakurzone w otchłani dysku twardego.

Opcjonalnie możemy również uruchomić Voice Over, czyli lektora przypominającego nam głosem tytuł oraz wykonawcę aktualnie słuchanej piosenki – idealne dla czytających inaczej.
Testy muzyczne zaliczone na 5+.

Video

iPod nano 5G video
fot. Apple.com

Całkowitą nowością w dziale iPodów jest wbudowana kamera o rozdzielczości 640×480 pikseli nagrywająca obraz z prędkością 30 klatek na sekundę. Jest to dla mnie zupełnie zbędny gadżet, jednak na pewno spodoba się młodszym – wbudowane specjalne efekty każdego z nas uczynią Spielbergiem. Może niezupełnie, ale przynajmniej pozwolą zarejestrować w całkiem przyzwoitej jakości sceny, które być może przepadłyby na zawsze.
Ergonomia podczas trzymania iPoda w poziomie była dla mnie bardzo wątpliwa, dopóki nie spróbowałem jak na załączonym obrazku – moje grube paluchy przestały zasłaniać obiektyw i oczom moim ukazało się własne mieszkanie. Zupełnie jakbym tam był …

Nike+ i pedometr

fot. Apple.com
fot. Apple.com

Jak każdy model nano, także i piąta generacja obsługuje czujnik do biegania produkowany wspólnie przez Nike oraz Apple. Jednak dla tych z nas, którzy są bardziej leniwi albo po prostu chcieliby wiedzieć jaki pokonują dystans na spacerach, dostępny jest wbudowany pedometr mierzący każdy krok dzięki wbudowanemu akcelerometrowi.

Podsumowanie

Jest to drogi prezent, jednak dobrą wiadomością dla potencjalnych nabywców jest niewątpliwie fakt, że iSource obniżył na Święta cenę z 729 PLN na 649 PLN – można się było tego spodziewać, przecież dopiero co zapłaciłem za swojego pełną kwotę …

Nie wiem czy koniecznie nadaje się pod choinkę dla znajomych (osobiście nie protestuję), ale rodzice (!!!) – jeśli macie dzieciaki to sprawcie im pudełeczko z kolorowym iPodem. Skoro potrafi sprawić tyle radości osobie stojącej jedną nogą w grobie (wg. aplikacji na iPhone przeliczającej ile mi życia zostało) to maluszki na pewno będą zachwycone!

Ten artykuł możecie również przeczytać w świąteczenym wydaniu Mojego Jabluszka! Zapraszam!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.