Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Importowanie innego konta email do Gmail i prawidłowa konfiguracja Apple Mail

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Szlag mnie w końcu trafił z mnogością starych kont pocztowych, których prawie nie używam, ale czasem coś ważnego tam przychodzi. Dotyczy to starego konta z bloga postawionego na domenie moridin.pl oraz chciałem też jakoś zintegrować adres „redakcyjny” Makowego ABC z Gmailem. Zrobiłem to całkiem w ciemno i okazuje się, że rozwiązanie jest banalnie proste. Teraz cała poczta z tych dwóch kont jest importowana do Gmaila automatycznie i jednocześnie mogę odpowiadać na maile za pomocą serwerów SMTP tamtych adresów email, z pominięciem Google. To wszystko też działa mi w Apple Mail, chociaż wtedy przy odpowiadaniu niestety nie są wykorzystywane adresy SMTP „oryginalnych” serwerów – poczta wychodzi jako alias, ale działa …

Polecam przeczytania mojego artykułu, w którym szczegółowo opisuję jak prawidłowo skonfigurować Gmaila pod Apple Mail oraz iOS. Znajdziecie go tutaj, pt. „Konfiguracja konta Gmail pod OS X Mail 5„.

Przepis

Cała procedura jest prosta, ale wymaga kilka kroków, włącznie z dostępem do obu kont pocztowych – Gmailowego, do którego dodajemy to zewnętrzne oraz do importowanego, aby móc odpowiedzieć na maila potwierdzającego. Ale do rzeczy…

 1. Logujemy się do Gmaila.
 2. W górym prawym rogu klikamy w „koło zębate” i wybieramy tam Settings / Ustawienia.
 3. Wybieramy zakładkę czwartą od lewej – Accounts and Import / Konta oraz importowanie.
 4. Teraz dodajemy konto, którego chcemy zaimportować do Gmaila, klikając w Add a POP3 mail account you own / Dodaj posiadane konto pocztowe POP3.
 5. Przechodzimy przez kolejne kroki wypełniając poszczególne pola danymi naszego importowanego konta – można w razie czego skopiować np. z ustawień kont w Apple Mail. Wszystkie opcje zostawiłem odznaczone, w każdym kroku.
 6. Po prawidłowym podaniu wszystkich danych Gmail powinien zaimportować maile z zewnętrzengo konta.

* * *

Teraz musimy skonfigurować możliwość wysyłania poczty poprzez serwery SMTP naszego importowanego konta.

 1. Wracamy do Ustawień w Gmailu do zakładki Accounts and Import / Konta oraz importowanie.
 2. W sekcji Send mail as / Wyślij pocztę jako klikamy w Add another email address you own / Dodaj inny adres email, którego jesteś właścicielem.
 3. W otwartym oknie odznaczamy Treat as alias / Traktuj jako alias, a wszystkie inne dane wypełniamy zgodnie z ustawieniami konta zewnętrznego – potrzebny będzie adres serwera SMTP, porty i login/hasło.
 4. Po zakończeniu kroku (3) przyjdzie email na dodawane konto z pytaniem o potwierdzenie – należy naturalnie kliknąć w odpowiedni link lub przekopiować podany kod i wkleić go w miejsce podane w mailu (ostatni krok pkt (3)).
 5. Na koniec w pod listą importowanych kont, w Ustawieniach należy wybrać opcję Reply from the same address to which the message was sent / Odpowiedz z adresu, na który przyszła wiadomość.

* * *

Teraz pozostaje jeszcze skonfigurować prawidłowo Apple Mail. Możemy już wyłączyć w nim konta, które dodaliśmy do Gmaila poprzez wejście do Preferencji oraz odznaczeniu opcji Enable this account zgodnie z powyższym screenshotem.

Na sam koniec pozostaje dokładne skonfigurowanie konta Gmailowego, aby za jego pomocą wysyłać maile z innych adresów email. Do tego celu należy wejść w ustawienia danego konta i do pola Email Address / Adres email wpisać wszystkie nasze adresy, oddzielone przecinkami, na przykład:

adres1@serwer1.pl, adres2@serwer2.com, adres3@serwer1.net

Po takiej operacji, przy odpowiadaniu na maila, będziemy mieli możliwość wyboru konta, z którego chcemy wysłać maila. W tym wypadku, w odróżnieniu od odpisywania poprzez panel WWW Gmaila, będzie to wysłane jako alias za pomocą serwerów Google zamiast SMTP naszego importowanego konta – jeśli ktoś wymyśli jak to rozwiązać to proszę o komentarz lub maila.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.