Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Ambient Light Compensation w OS X El Capitan to czyste zło

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Poruszałem ten temat już przy okazji bety 7 OS X 10.11 El Capitan, ale nic w tej kwestii się nie zmieniło we wczorajszej becie 8. Zgłosiłem też feedback do Apple za pomocą odpowiedniego narzędzia i trzymam teraz kciuki za to, żeby ktoś coś z tym zrobił.

El-Capitan-Ambient-Light-Compensation

Problem zilustrowałem w zdjęciu na nagłówku i niestety zdjęcia do końca tego nie oddają, bo w rzeczywistości jest kilkukrotnie gorzej – to z lewej wyświetla treści na ekranie tak jak zostały stworzone, a przy włączonym Ambient light compensation z prawej niekoniecznie. Funkcja zdaje się przede wszystkim rozjaśniać cienie i tym samym znacząco obniżać kontrast, co powoduje, że wszystko wygląda jak wyprane – z kolorów, z kontrastu… wyprane. Efekt pogłębia się jak znajdujemy się na dworze, co właśnie doświadczam na własnej skórze, korzystając z pięknej pogody z MacBookiem na kolanach. Fajnie, że widzę więcej kolorów w drzewach, ale autor zdjęcia ich tam nie przewidział, więc po co to modyfikować? Co gorsza, obniżenie kontrastu również wpływa, i to znacząco, na czytelność tekstu na ekranie, w tym tego co teraz piszę. Po jaką cholerę sprzedawać komputery z dobrze skalibrowanymi ekranami jak potem wszystko szlag trafia taką funkcją?

Błagam Cię Apple – uczyń z tego osobną funkcję, bo obecnie w obecnej wersji nie da się w ogóle używać automatycznej kontroli jasności ekranu.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • zanskar

  Czyli co, teraz jest to sprzężone z automatyczną regulacją jasności ekranu? W każdej becie El Capitan tak było?
  [EDIT] OK, widzę że chyba od dev beta 7 nie ma opcji wyłączania osobno… To się ucieszą wszyscy, którzy chcą dobrze skalibrowanego ekranu :)

 • Wszystko opisane pod pierwszym linkiem na górze wpisu.

 • c0p0x

  Jak oddawałem MacBooka do serwisu to miałem tą funkcję włączoną, po odbiorze i wymianie matrycy (r13) myślałem, że dostałem jakąś uber wadliwą. Wyblaknięte/wyżołcone/bezkontrastowe kolory. Nawet się wróciłem do serwisu, żeby zgłosić DOA. Na szczęście serwisant prywatnie używał ElCap i wyjaśnił.

 • ogólnie spora lipa …

 • zanskar

  Tak, zerknąłem po napisaniu posta. Ciekawe czy finalnie to rozdzielą…

 • rybak17

  Na szczęście mój MacBook jest pozbawiony takich „ulepszeń” :D

 • mietek

  o matko!

 • Bechlegor

  I jak jest w finalnej wersji El Capitan wydanej dzisiaj?

 • Odpaliłem rano po nocnym update i zdziwiłem się gdzie uciekły kolory i cienie. Trzeba wyłączyć automatyczną zmianę jasności i wraca do normy – przynajmniej tak mi się wydaje.