Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowy system podwójnego uwierzytelniania w OS X El Capitan i iOS 9

· Wojtek Pietrusiewicz · 0 comments

OS X 10.11 El Capitan oraz iOS 9 wprowadzają nowy system podwójnego uwierzytelniania, różniącego się od tego stosowanego dotychczas przez firmę z Cupertino. Jest wbudowany w oba systemy operacyjne i jego celem jest zapewnienie większego bezpieczeństwa naszych danych i kont.

Two-factor authentication

Podwójne uwierzytelnianie ma za zadanie zabezpieczyć nasze dane i konta nawet jeśli ktoś ma nasze hasło – bez dodatkowych informacji nie będzie mógł się zalogować na nasze konto.

Jak to działa?

Przy włączonym podwójnym uwierzytelnianiu, jakiekolwiek logowanie się za pomocą naszego Apple ID będzie wymagało podania hasła i sześciocyfrowego kodu weryfikacyjnego. Ten kod automatycznie wyświetli się na każdym innym prawidłowo zalogowanym Macu lub iUrządzeniu pod kontrolą iOS 9 lub OS X El Capitan. Wystarczy go wpisać, aby zakończyć proces logowania.

Po poprawnym logowaniu zostaniemy poproszeni o wspomniany kod dopiero w sytuacji w której zresetujemy urządzenie do ustawień fabrycznych, usuniemy z listy naszych urządzeń albo jeśli będziemy potrzebowali zmienić hasło. W przypadku logowania się w przeglądarce internetowej możemy jej „zaufać”, aby nie być proszonym za każdym razem o ten kod.

Czym się różni od dotychczasowego systemu?

Przede wszystkim tym, że jest wbudowany w system operacyjny – w iOS 9 i OS X 10.11 El Capitan. Stosuje też inne metody, aby dodać Maca lub iUrządzenie na listę zaufanych komputerów oraz inaczej dostarczy kody weryfikacyjne. Całość jest też bardziej przyjazna dla użytkowników.

Obecny system podwójnego uwierzytelniania będzie nadal działał niezależnie dla osób, które już z niego korzystają.

Co to jest zaufane urządzenie?

Pod tym zwrotem kryje się każdy komputer z iOS 9 lub El Capitan, na którym użytkownik zalogował się prawidłowo na swoje Apple ID. To komputer, który wiadomo że jest pod kontrolą danego usera, i który może zostać wykorzystany do weryfikowania kolejnych poprzez wyświetlenie kodu weryfikacyjnego.

Listę zaufanych urządzeń można znaleźć w tych miejscach:

  • w iOS 9: Ustawienia → iCloud → Konto
  • w OS X: Preferencje Systemowe → iCloud → Konto

Co to jest zaufany numer telefonu?

To zweryfikowany numer telefonu pod kontrolą danego usera, który może być wykorzystany do otrzymywania kodów weryfikacyjnych poprzez SMS lub połączenie głosowe.

Podwójne uwierzytelniania wymaga dodania przynajmniej jednego numeru telefonu. Apple sugeruje też wprowadzić zapasowe numery do naszej rodziny lub przyjaciół, aby móc z nich skorzystać jeśli nasz jest z jakiegoś powodu niedostępny (skradziony).

Co należy pamiętać stosując podwójne uwierzytelnianie?

  1. Nasze hasło.
  2. Korzystanie z kodu PIN / Touch ID na naszych komputerach.
  3. Uaktualniać listę numerów telefonów w przypadku ich zmiany.
  4. Nie dawać dostępu niepowołanym ludziom do naszych zweryfikowanych komputerów.

A co jeśli zapomnę swojego hasła?

W takiej sytuacji należy udać się na iforgot.apple.com, aby go zresetować.

A co jeśli nie mam dostępu do zaufanego komputera, aby odczytać kod weryfikacyjny?

Możesz skorzystać z opcji wysłania SMS-a lub poczekać aż Apple do Ciebie zadzwoni poprzez kliknięcie w przycisk „Didn’t get a code?” na ekranie logowania.

A jeśli ktoś mi ukradnie zaufany komputer?

Za pomocą narzędzia Find My iPhone / iPad / Mac należy wprowadzić skradziony komputer w tryb zagubiony / lost. Można też go zdalnie wymazać do czysta. Dla bezpieczeństwa należy też wejść do ustawień konta iCloud i usunąć ten komputer z listy zaufanych urządzeń.

Jak odzyskać dostęp do konta jeśli nie mogę się zalogować?

Jeśli user nie może się zalogować, zresetować hasła ani otrzymywać kodów weryfikacyjnych to należy podać zaufany numer telefonu, a Apple skontaktuje się z nim. Po rozpatrzeniu sprawy odezwą się do tej osoby i przekierują również na iforgot.apple.com, aby dopełnić formalności.

Ta procedura może zająć kilka dni zależnie od tego ile informacji użytkownik jest w stanie przekazać Apple. Zaprojektowano ją tak, aby user jak najszybciej odzyskał dostęp do swoich danych, jednocześnie zabezpieczając go przed udostępnieniem ich osobom niepowołanym.

Czy Apple Support może pomóc odzyskać dostęp?

Nie. Mogą tylko podpowiedzieć co należy zrobić.


Podwójne uwierzytelnianie będzie dostępne dla ograniczonej ilości użytkowników podczas trwania publicznej bety iOS 9 i OS X El Capitan. Dana osoba dowie się o tym po zalogowaniu się na swoje konto – wyskoczy odpowiednie powiadomienie na ekranie.

 

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.