Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Kilka uwag dla osób korzystających lub chcących korzystać z publicznej bety iOS 9 i OS X El Capitan

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Wczoraj ruszyła publiczna beta dla dwóch systemów operacyjnych Apple – OS X El Capitan oraz iOS 9. Wielu z Was rzuciło się na tą możliwość od razu, bez zastanowienia. Jak co roku. Dzisiejszy timeline na Twitterze woła o pomstę do nieba – płacz, że coś komuś nie działa. Mam dla Was kilka próśb oraz porad dla osób, które jeszcze się na to nie zdecydowały.

Backup!

Zróbcie backup wszystkiego przed uaktualnieniem do nowej wersji. W przypadku iOS polecam zrobić go do iCloud oraz do iTunes po kablu. Zawsze lepiej mieć dwa niż jeden. W przypadku OS X zalecam Time Machine oraz pełny obraz dysku. A najlepiej zainstalujcie go na osobnej partycji.

Aplikacje trzecie nie będą wykorzystywały funkcji bety

To bardzo ważna kwestia – żadna aplikacja z App Store ani Mac App Store nie będzie potrafiła wykorzystywać nowych funkcji tych systemów operacyjnych. Nie będzie Split View oraz innych bajerów – na obecną chwilę to wszystko jest zarezerwowane tylko dla programów systemowych od Apple.

Nie oceniajcie w związku z tym aplikacji trzecich negatywnie!

Jeśli program nie działa lub jeśli nie wspiera wszystkich funkcji iOS 9 czy OS X El Capitan to pod żadnym pozorem nie wolno Wam go negatywnie oceniać. Developer często stara się na tyle ile może dostosować dany program do bety, aby osoby mogły go dalej używać, ale nie zawsze jest to możliwe. Nie mają też takiego obowiązku – mogą akurat mieć ręce zajęte czym innym.

Dlatego nie wolno Wam pod żadnym pozorem wystawiać negatywnych ocen w App Store i Mac App Store. Te osoby ciężko pracują i niszczycie im humor, wiarę w ludzkość oraz potencjalnie psujecie przyszłe zarobki takim czynem.

Marudzenie

Proszę ograniczcie narzekanie na to, że coś nie działa w kanałach publicznych. Krytykowanie czegokolwiek w takim stadium nie ma najmniejszego sensu. Jeśli chcecie osiągnąć jakikolwiek skutek to polecam zgłaszać bugi bezpośrednio do Apple oraz developerów – oni przynajmniej na tym skorzystają.


Jak zwykle nie polecam instalowanie bety na żadnym produkcyjnym urządzeniu, na którym polegacie. Norbert powie oczywiście co innego, ale ostatnio skończyło się to tym, że nie mogliśmy Skype’ować, bo miał betę. Nawet jemu nie wszystko zawsze działa.

Aha – program publicznej bety znajdziecie tutaj.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Split View w El Capitan to jest ten motyw, że wrzucasz jakąś aplikację na full screen i dorzucasz do tego inną aplikację, dzieląc ekran? bo jeśli tak, to wczoraj to przetestowałem na Operze i Byword – działa bez problemu.

 • Akurat w tym wypadku mówię o iOS 9.

 • majer

  żadna aplikacja z App Store ani Mac App Store nie będzie potrafiła wykorzystywać nowych funkcji tych systemów operacyjnych. Nie będzie Split View oraz innych bajerów.

  pewnie to zdanie powoduje że NiLok dodał komentarz, w tym sdaniu jest napisane że split View nie będzie działałą z aplikacjami z mac app strore.

 • tak myślałem, że chodzi bardziej o iOS, ale, jak napisał niżej majer, z tego, co napisałeś mogło wynikać co innego.

 • Ano, mogło. :)

 • Michał

  U mnie klient poczty Unibox przestał działać po zainstalowaniu bety.

 • kaliente

  Złamałeś właśnie jedne z dont’s wymienionych w artykule, marudzisz.

 • mudslide

  Czy trzeba będzie mieć zainstalowaną ostatnią wersję Yosemite (10.10.4), żeby móc zainstalować El Capitan jak już będzie ogólnie dostępny?

 • Nie.