Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPhone 6S, 6S Plus i 6C – podsumowanie plotek

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Na temat iPhone’a 6S i 6S Plus wiemy już prawie wszystko, albo przynajmniej tak nam się zdaje. Plotek jest sporo, nie wszystkie się spełnią, ale zobaczymy czego możemy się spodziewać na Apple Special Event zapowiedzianego na 9/9/2015.

Force Touch

Po pierwsze, spodziewamy się przeniesienia technologii Force Touch na ekran iPhone’a. Nadal oczywiście nie wiemy jak dokładnie to będzie działało – czy zastąpi długie przytrzymanie, a może jeszcze inaczej? “Źródła” donoszą, że mocniejsze naciśnięcie ma być zaprojektowane tak, aby przyśpieszyć pewne czynności w różnych programach – swojego rodzaju droga na skróty. Przykładowo:

  • w Mapach wpisać interesujące nas miejsce, a potem wykonać Force Touch na celu, aby natychmiast rozpocząć nawigowanie do tego miejsca
  • w Muzyce Force Touch zastąpiłby wciskanie ikonę elipsy
  • na homescreenie, po wykonaniu Force Touch na ikonie, pojawiłaby się lista “miejsc” w danym programie, do których można by przejść bezpośrednio, zamiast otwierać aplikację i dopiero potem szukać odpowiedniego miejsca

Te funkcje rzekomo są nadal testowane i jeszcze nie wiemy jak to będzie finalnie działało, ale mam nadzieję, że całość nie skomplikuje dodatkowo interfejsu. Biorąc też pod uwagę fakt, że większość iPhone’ów na rynku nie ma Force Touch, to nie może on robić rzeczy, które byłyby niemożliwe do osiągnięcia na starszych modelach.

Aha – niektórzy twierdzą, że Force Touch będzie się inaczaj nazywał w świecie iPhone’a.

Apart iSight dostanie 12MP; aparat FaceTime otrzyma flash

Nowy 6S i 6S Plus mają otrzymać 12MP aparat – obecne modele mają 8 MP. Za jeszcze lepszą jakość zdjęć na odpowiadać nowy ISP w Apple A9. Wątpię, abyśmy zobaczyli jednocześnie większą matrycę, ale to byłoby dla mnie lepszą wiadomością niż wyższa rozdzielczość.

Przy okazji nowe iPhone’y będą miały opcję nagrywania wideo w 4K. Dla większości to zupełnie zbędna nowość, ale kilka osób niewątpliwie to doceni, pod warunkiem, że bitrate będzie wysoki, aby uniknąć artefaktów wywołanych zbyt wysoką kompresją.

Przednia kamera FaceTime ma z kolei otrzymać lampę błyskową według niektórych źródeł. Zapewne do robienia sobie lepszych selfies… Inne z kolei mówią, że poprawiona zostanie jedynie matryca, aby poprawić jej jakość. Mam nadzieję, że LED-a jednak nie będzie… ale mówi się, że będzie slo-mo w 720p.

Apple A9

Nowy iPhone’y oznaczają również nowy Apple A9, co mnie niezwykle cieszy. Pojawiły się już benchmarki sugerujące, że wzrost wydajności nie będzie mały – 31% w operacjach jednordzeniowych i 140% w operacjach wielordzeniowych. Nie dałbym sobie jednak niczego odciąć za tego newsa – nie ma jeszcze żadnego potwierdzenia. Spekuluje się też, że procesor będzie wykonany w technologii 14 lub 16 nm (A8 był wykonany w 20 nm) oraz że będzie trzy lub czterordzeniowy (dwa szybsze i dwa wolniejsze rdzenie), aby pokonać A8X z iPada Air 2.

Przy okazji Qualcomm ma dostarczyć bardziej oszczędne kości odpowiedzialne za LTE – MDM9635M – które teraz rzekomo będą ograniczały teoretyczną maksymalną prędkość do 300/50 Mbps (download/upload). W praktyce nie spodziewałbym się więcej niż 250/50, a biorąc pod uwagę operatorów w Polsce to raczej 100/50. Ważniejszą rzeczą jest fakt, że ten chip jest bardziej energooszczędny niż jego poprzednik i budowany jest w technologii 20 nm zamiast 28 nm.

Mniejsze akumulatory

Pojawiły się również dwie informacje na temat akumulatorów – pierwsza z nich twierdzi, że będą mniejsze, a druga, że większe. 6S ma mieć 1715 mAh zamiast 1800 w 6-tce, a 6S Plus 2750 zamiast 2915 mAh. To się zapewne okaże, ale nawet jeśli tak będzie, to czas pracy nie powinien ucierpieć – telefony będą bardziej oszczędne, co powinno zniwelować różnice.

Osobiście wolałbym grubszego 6S-a z baterią ok. 3000 mAh.

Nowy kolor!

iPhone 6S i 6S Plus ma rzekomo być dostępny w kolorze różowego złota. Nie będzie to prawdziwe złoto, z jakiego wykonano Apple Watcha, a jedynie proces anodowania w tym kolorze. Na tym etapie jestem skłonny wybrać właśnie jego, ale jeszcze poczekam z decyzją.

iPhone 6C

Nowy 4” model rzekomo nie jest jeszcze gotowy i zamiast niego klienci będą mogli kupić iPhone’a 5S. Modele 6 i 6 Plus pozostaną w ofercie nad nim, 5C zniknie z oferty, a 6C z możliwościami iPhone’a 6 pojawi się później, może w listopadzie, może nie.

Apple Special Event – 9/9/2015

Przypomnę się Wam z informacją, że iMagazine będzie organizował wspólne oglądanie w Chwili w Warszawie, przy Ogrodowej 31/35 od godziny 18:00! Więcej szczegółów wkrótce na iMagazine.pl.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.