Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Podsumowanie plotek o iPad 3 (cz. 1)

· Wojtek Pietrusiewicz · 13 komentarzy

All Things D wczoraj poinformował, że Apple wybrało pierwszy tydzień marca na prezentację iPada 3, który wypada zaraz po Mobile World Congress w Barcelonie. John Paczkowski uważa, że event odbędzie się tradycyjnie w Yerba Buena Center for the Arts w San Francisco. Nie ma natomiast informacji na temat dostępności samego tabletu — wiemy tylko, że ostatnio Apple opóźnia premiery sklepowe względem keynote’ów o jakiś tydzień.

Obudowa

Cult of Mac położył swoje ręce na rzekomej tylnej obudowie następnej generacji iPada. Wnętrze zapowiada, że zmiany w środku będą spore, ale design zewnętrzny sugeruje delikatne modyfikacje — Apple musi być zadowolony z obecnego wyglądu i jeśli tak jest rzeczywiście, to nie spodziewajcie się nowego. Jeśli chodzi o wewnętrzne komponenty, to największe zmiany widoczne są w module Wi-Fi. Spodziewana jest również znacząco poprawiona matryca „patrząca do tyłu” — nadal nie rozumiem po co tabletem robić zdjęcia, ale widocznie nie każdy ma w kieszeni iPhone’a/aparat.

Apple A6

Od dawna podejrzewano, że Apple A6 będzie wyposażony w cztery rdzenie, jednak ostatnie doniesienia zaczynają temu przeczyć. Wygląda na to, że konkurencja w tym roku wyposaży się właśnie w takie chipy — pytanie tylko po co? Jako, że w iPadzie 3 spodziewana jest matryca o rozdzielczości 2048×1536 to znacznie bardziej potrzebny będzie większy układ graficzny, który poradzi sobie ze sprawnym popychaniem pikseli. Optymalizacja dwóch rdzeni wraz z mocnym chipem graficznym oraz systemu pod całość przyniesie znacznie większe korzyści. Mobilny system Apple znany jest ze swojej płynności, do której Android jeszcze nie dorósł, chociaż zachowuje się znacznie lepiej niż poprzednie wersje, jeśli wierzyć niektórym recenzjom. Niemniej jednak, jeśli Apple zmieści cztery rdzenie wraz z nową grafiką to nikt nie będzie mógł złego słowa powiedzieć — w innym przypadku onaniści sprzętowi będą krytykowali iPada, tak jak stało się to zaraz po premierze „dwójki.”

Ekran Retina

Wszyscy spodziewają się ekranu o rozdzielczości 2048×1536 pikseli, co owocowałoby gęstością na poziomie 253ppi. Nie jest to wartość w rejonie 300ppi, które Apple uważa za wartość zasługującą na marketingową nazwę „Retina”, ale biorąc pod uwagę zwiększoną odległość z jaką trzymamy tablet względem oczu, tak samo jak na iPhone’ie, nie powinniśmy być w stanie rozróżnić poszczególnych pikseli. Japoński iLab wczoraj opublikował zdjęcie ekranu LCD produkcji Sharpa, który ma 9.7″ (tyle ile obecny iPad), ale trzy kable połączeniowe — o jeden więcej od obecnej generacji. Twierdzą, że to świadczy o jego podwyższonej rozdzielczości. Poprzednie plotki mówiły o ekranach produkcji LG i Samsunga — możliwe, że ten model był testowany przez Apple, ale nie został zaakceptowany — prawdę dowiemy się zapewne za kilka tygodni.

Łączność

Pierwsza generacja iPada była wyposażona w moduł Wi-Fi lub Wi-Fi + 3G. Ten drugi naturalnie wspierał standard używany w Europie oraz przez AT&T w USA. W drugiej generacji wprowadzono również model CDMA — de facto Apple produkowało trzy różne modele. W tym roku spodziewany jest powrót do dwóch, ale wspierających trzy standardy: LTE, CDMA i 3G. Jak już wspominałem w 70. odcinku Nadgryzionych, Apple może pójść na pewne ustępstwa względem zużycia baterii przy adaptacji LTE, ale jeśli pobór prądu będzie zbyt duży, to na pewno nie zdecydują się na jego implementację — przeczyłoby to ich filozofii.

Daty, daty, daty

Pomimo, że All Things D typuje pierwszy tydzień marca jako okres, w którym Apple przedstawi światu iPada, niektórzy mają odmienne zdanie na ten temat. Joshua Topolsky, naczelny The Verge, zwraca uwagę na fakt, że premiera iPada 2 miała miejsce 3. marca 2011, w środę. Premiera iPada pierwszej generacji również wypadła w środę. Josh sugeruje, że jeśli iPady mają się pojawić w sklepach 9/03/12, to keynote musiałby się odbyć piątek, 2/03/12. Środa, 9 dni przed spodziewanym wprowadzeniem do sklepów, wypada na 29/02/12 — w samym środku MWC. Cult of Mac z kolei uważa, że iPad 3 trafi do sklepów dopiero 16. marca …

Podsumowanie specyfikacji technicznej

Szczerze mówiąc nie robi to mnie większego wrażenia, czy iPad będzie miał 2, 4 czy 18 rdzeni. Liczy się dla mnie wydajność całości oraz ekran wysokiej rozdzielczości. Znacznie ważniejszy jest dla mnie też czas pracy na baterii — mój 11-miesięczy iPad z powodzeniem wystarcza mi na 3 dni pracy bez szukania gniazdka. Niemniej jednak, niektórzy spodziewają się takich danych, więc oto i one:

  • Apple A6, 2 lub 4-rdzeniowy
  • nowy, wydajny i wbudowany w A6, układ graficzny
  • spodziewane 1GB RAM
  • ekran LCD o rozdzielczości 2048×1536 (253ppi)
  • lepsza matryca do robienia zdjęć i kręcenia video
  • modele Wi-Fi oraz kombajn Wi-Fi + 3G + LTE + CDMA
  • design bardzo zbliżony do iPada 2

A czego Wy oczekujecie od najnowszego iPada?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.