Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

BestRes dla OS X – szybka zmiana rozdzielczości

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

OS X od dawna wspiera HiDPI – tryb, w którym jeden punkt obszaru roboczego ekranu jest renderowany przez kilka fizycznych pikseli na matrycy. Dzięki temu pomimo, że (dajmy na to mój) MacBook Pro 13″ ma ekran o fizycznej ilości 2560×1600 px to wyświetla on obszar roboczy odpowiadający 1280×800 pt – jeden punkt jest wyświetlany przez cztery piksele.

Powyższy przykład zakłada, że stosunek pikseli do punktów wynosi 4:1, czyli tak zwany @2x. OS X jednak wspiera nie tylko pełne wartości w tym względzie co powoduje nieznacznie mniej ostry obraz, ale dzięki temu można wyświetlać obszary robocze odpowiadające 1680×1050 px czy nawet 1920×1200 px, zależnie oczywiście od Maca.

Sam często przełączam się pomiędzy 1280×800 pt, a 1400×900 pt. Czasami bywa to frustrujące, bo należy uruchomić Preferencje Systemowe / System PreferencesMonitory / Displays i następnie wybrać stosowną rozdzielczość. Można ewentualnie kliknąć prawym przyciskiem na ikonie System Preferences w Docku i od razu przejść do stosownej zakładki.

BestRes menulet

Łatwiej jednak skorzystać z BestRes autorstwa Vahagna Mkrtchyana (@iCyber0n) i Wojtka Witkowskiego (@dubstrike) – to prosta aplikacja w formie menuletu pozwala szybko rozwinąć listę z jakiegokolwiek miejsca w OS X i natychmiast zmienić rozdzielczość. Dwa kliki i po sprawie.

Dla autorów mam pomysł na przyszłość. Chciałbym zobaczyć możliwość zdefiniowania dwóch ulubionych rozdzielczości i przełączać się pomiędzy nimi za pomocą jednego skrótu klawiszowego.

Program jest darmowy i wymaga OS X 10.10.

BestRes – OS X – €0.00

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • > Dla autorów mam pomysł na przyszłość. Chciałbym zobaczyć możliwość zdefiniowania dwóch ulubionych rozdzielczości i przełączać się pomiędzy nimi za pomocą jednego skrótu klawiszowego.
  Od kilku dni pracujemy nad skrótami dla 4 ustawień, wsparciem dla rozdzielczości non-HiDPI oraz pokazywaniem wybranych rozdzielczości w oknie aplikacji.

  Dam znać jak będzie beta. :)

 • grakoczy

  dubstrike

  A jest jakaś szansa na wersję dla 10.9?

 • grakoczy Wersja dla Mavericks jest w fazie testów. Nie ma na razie większych problemów, więc jak wszystko będzie działać poprawie to ją wypuścimy.

 • grakoczy

  dubstrike grakoczy

  Świetnie :)
  Czasem na chwilę brakuje rozdzielczości i przydałaby się możliwość szybkiej zmiany.

 • Sebko_pl

  morid1n najlepsza appka tego typu. Popieram argument za skrótem klawiaturowym.

 • Pingback: Resolutionator do szybkiej zmiany rozdzielczości w OS X | Makowe ABC()