Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPhone 6 Plus – pierwsze wrażenia po półrocznej przerwie

· Wojtek Pietrusiewicz · 18 komentarzy

Dokładnie pół roku po przesiadce z białego iPhone’a 5S na białego iPhone’a 6 przeniosłem swoje manele na iPhone’a 6 Plus w kolorze Space Grey – zgodnie ze swoją własną obietnicą. 6-tki finalnie nie sprzedałem, bo obawiałem się, że będzie tak jak zaraz po premierze – 6 Plus nie przypadnie mi do gustu.

Space Grey

Po pierwsze, jednak żałuję decyzji w wyborze koloru – czarny przód mi się nie podoba tak bardzo jak biały. Przycisk Home jest ciut bardziej elegancki i szarość pleców jest do zaakceptowania, ale denerwują mnie widoczne odciski palców na ekranie.

blogTS1_9802_2000px

Na powyższym zdjęciu wygląda zaskakująco dobrze akurat, ale to kwestia światła – każdy musi sam to ocenić, bo wszyscy lubimy co innego. Może mi się odmieni. Może nie. Zobaczymy.

Rozmiar

Obecnie noszę Levi’sy 504 na zmianę z Lee (model Daren) i do obu przednich kieszeni mieści się bez większych problemów. Niestety wygodnie nie jest podczas siadania lub kucania. Muszę też uważać przy zakładaniu butów – telefon niestety uwiera tam gdzie nie powinien.

W rękach oczywiście jest mało mobilny, ale opracowałem sobie niezbyt pewną metodą pisania jedną ręką. Problemem nawet nie jest sięganie do klawiszy tylko fakt, że nie trzymam go tak pewnie jak 6-tki. 5S w tej dyscyplinie oczywiście nie ma sobie równych. Problematyczny jest też gest wstecz od lewego brzegu ekranu – ledwo tam sięgam prawym kciukiem. Decydując się na 6 Plus z góry trzeba przyjąć, że jest nie jest to smartfon, którego obsłużymy jedną ręką. No chyba, że jesteście Gortatem albo innym Shaquillem.

blogTS1_9803_2000px

Rozmiar ekranu

Większy ekran oznacza więcej informacji. Oznacza też w przypadku niektórych aplikacji inny układ, nawet w pionowym ustawieniu. Poniżej widać to na przykładzie Flipboarda – to na razie jedyna z moich aplikacji, która przedstawia takie zachowanie. Chciałbym, aby więcej developerów wykorzystywało większy ekran lepiej, ale żeby tak było musimy być gotowi płacić więcej za programy – za darmo lub za grosze im się nie opłaca.

Flipboard-iPhone-6-and-6-Plus

6 Plus spisuje się znakomicie jako mobilny iPad, ale muszę zaznaczyć, że nim nie jest. Wiem, że niektórym Wam zastąpił Wasze tablety, ale w moim przypadku tak nie będzie. Pomimo, że odstawiłem Aira 2 na parę dni, aby skupić się na wrażeniach z 6 Plusa, to już nie mogę się doczekać jego większego ekranu i lepszych wrażeń podczas czytania magazynów i oglądania wideo. No i przede wszystkim edycji tekstu.

Klawiatura

Jak już wspominałem pół roku temu, większy ekran oznacza nieznacznie większą klawiaturę, na której pisze się wygodniej niż na 6-tce, ale nie tak wygodnie jak na iPadzie Mini (kciukami). Niestety w moim przypadku mam mniej pewny chwyt 6 Plusa i pomimo zwiększonego komfortu mam obawy czy nie upuszczę go.

blogTS1_9806_2000px

Bateria

Ten aspekt nadal testuję, ale jest lepiej niż w przypadku 6-tki. Katując telefon od rana do późnej nocy nie udało mi się zejść poniżej 20%, a używałem go wczoraj do absolutnie wszystkiego. Największy wpływ na baterię ma oczywiście ekran, a jako że nadchodzą słoneczne dni to będzie w tym względzie coraz gorzej.

Na koniec

Nie wiem czy wytrwam kolejne pół roku do nowych modeli, ale spróbuję. Problem może się pojawić już wkrótce, gdy zacznę nosić krótsze spodnie, z których moje telefony bardzo lubią wypadać gdy siedzę, szczególnie w samochodzie. Problemem dla mnie w 6 Plusie jest to, że nie zamierzam go nosić w gigantycznym etui, więc jest narażony na szkody. Mam do niego pokrowiec od Apple, ale ten go pogrubia co z kolei wypycha mi kieszenie. Dużo tych kompromisów zaczyna się robić… będę w kontakcie.

Jeśli macie jakieś pytania to zapraszam do komentarzy.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • tomczii

  ja mam iphone 6+ i chwalę sobie :) wielkość mi nie przeszkadza i uważam ,że to jego zaleta

 • popydo

  Bateria to dla mnie jedyna istotna przewaga 6+ nad 6. Aplikacje nie są dostosowywane do większego ekranu, tylko w większości przypadków są w nich dodawane po prostu większe marginesy wokół przycisków itd. Apple chwali się trybem poziomym (m. in. ekranu startowego), ale… samo nie dostosowało wszystkich swoich aplikacji do niego (np. poziomego trybu nie ma taka mało ważna opcja jak Telefon ;)), nie mówiąc już o developerach (chociażby Facebook nie ma trybu poziomego).

  Jest jeszcze jedna szalenie istotna rzecz, na którą nie zwracasz uwagi: waga. iPhone 6+ jest po prostu znacznie, znacznie cięższy od jakiegokolwiek innego.

  Za to w kwestii koloru się nie zgodzę, tzn. o ile jasne plecy białego mi się podobają, to nie akceptuję zupełnie przodu. Czarny po wyłączeniu ekranu tworzy taki piękny, niemal idealny, czarny monolit. Biały po zgaszeniu ma czarny ekran z białą obramówką i jakimiś dziurkami na niej, meh :) Kwestia gustu.

 • kozbx

  morid1n prywatnie bym sie nie zdecdowal tez na 6+. w pracy spisuje sie znakomicie, ale nosze garnitur, wiec trzymam go w kieszeni marynarki

 • popydo

  > Jest jeszcze jedna szalenie istotna rzecz, na którą nie zwracasz uwagi: waga. iPhone 6+ jest po prostu znacznie, znacznie cięższy od jakiegokolwiek innego.

  Nie ma to dla mnie większego znaczenia, ale jest cięższy – to fakt.

 • mario72p

  to ile praktycznie przy katowaniu od rana do wieczora wytrzyma bateria w iPhone 6?

 • dRoplet

  odnośnie koloru zgadzam się w 100% z podowu podtopienia porzedniej 6tki w kolorze szampańskim, musiałem zamówić nowy egzemplarz i cieszyłem się, że w końcu dostanę 64GB z czarnym przodem (jak kupowałem pierwszą 6tke to czas oczekiwania był 2 miesiące). poszedłem oglądać ‚czarne szóstki’ i przemyślenia takie same: denerwujące odciski palców…. zamówiłem ponownie kolor ‚szampański’ 128GB – i już mi lepiej:)

 • dRoplet

  odnośnie rozmiaru byłem zmuszony przez tydzień korzystać ponownie z 5S (t. zastępczy); pomimo ‚ułomności’ wyświetlacza i bateri, jak miło było ponownie mieć w ręce telefon w rozmiarze do niej stworzony…

 • WAlbecki

  MakoweABC iPhone 6 plus ma jedną zasadniczą wadę, którą jest wielkość, ale też kluczową zaletę, a tą jest oczywiście rozmiar ekranu.

 • matiasq3

  WAlbecki i to jak w rece lezy,dla mnie za chudy.Uzywasz w case?

 • WAlbecki

  matiasq3 Używam case spigen neo hybrid i trzyma się ok.

 • matiasq3

  WAlbecki ale w case to juz nie to samo :)

 • WAlbecki

  matiasq3 jest jeszcze większy, a ekran nie rośnie ;)

 • PolskiPL

  Ja mam srebrnego 6+ i cały czas ubolewam, że nie jest w kolorze Space Grey, ale w dniu premiery tylko taki był dostępny.

 • wmajonez

  rozwiązaniem na lato pozostaje kołczan prawilności

 • szinkansen

  PolskiPL #firstworldproblems

 • szinkansen

  mario72p Zależy, co rozumiesz przez „katowanie”. Ja przy normalnym używaniu telefonu, rozmowy (czasem trwające całkiem długo), muzyka i przede wszystkim internet przez normalny dzień pracy i bycia poza domem między 9-18,19 nie schodzę poniżej 40%-50%. Pilnuję jedynie brightness (z reguły zminimalizowana do 1/3), wyłączania wi-fi itd. Nie mam też włączonego LTE przez caly czas, jedynie 3G. Trochę inaczej sytuacja wygląda, gdy gram, ale to calkiem logiczne. Są też dni, kiedy praktycznie w ogóle nie mam kiedy sięgnąć po telefon, ew. słucham muzyki, wtedy bateria nie schodzi poniżej 70%-80%. Wszystko zależy od tego, co rozumiesz przez tzw. „katowanie” :D.

 • dRoplet

  Głupie pytanie. Jak dodać Makowe ABC do Flipboard?

 • dRoplet Poprzez RSS albo konto na Twitterze MakoweABC