Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Czy kupno iMaca 5K ma sens?

· Wojtek Pietrusiewicz · 26 komentarzy

Dzisiaj dostałem ciekawego maila od Marleny, którego przyciąłem do najważniejszych pytań. Staram się też na nie odpowiedzieć.

Chciałabym kupić iMaca 27 cali. Cały czas skłaniałam się ku tej wersji bez 5K, dopóki nie zobaczyłam w sklepie jakości obrazu. I tu moje pytanie. Czy jest sens kupna komputera za 11k? Jaka jest tak naprawdę różnica techniczna między tymi dwoma modelami? Czy istnieje ryzyko, że nagle ceny pójdą w dół? Czy jest sens czekać?

Ad. 1. To zależy od każdego z nas i każdy musi na nie odpowiedzieć indywidualnie – dla mnie nie jest to absurdalna cena za komputer, a tym bardziej za taki, który ma ekran 5K. Dla porównania, sam monitor Eizo EV3237 4K1 kosztuje 7500 PLN. Oczywiście są tańsze monitory, ale należy się też liczyć ze znacznie gorszą jakością obrazu2. Dla przykładu, panel w starym iMac 27″ bez 5K jest taki sam jak w Dellu 27″ kosztującym 2200 PLN, ale jakość obrazu na iMacu jest znacząco lepsza – sekret leży w elektronice.

Ad. 2. iMac 5K ma ekran o czterokrotnie wyższej rozdzielczości oraz inny osprzęt konieczny do jego sterowania. Istotnych różnic poza samym ekranem nie ma.

Ad. 3. Obecnie nie spodziewałbym się obniżki cen. Za wcześnie. Podejrzewam, że pod koniec 2015 roku może pojawić się iMac 21″3 z ekranem 4K4.

Ad. 4. Można czekać na drugą generację, ale nic nie wskazuje, aby ta miała jakiekolwiek problemy – nie widziałem niepokojących wątków na ten temat.

Od siebie mogę tylko dodać, że odkąd mam ekran 4K w domu to nie wyobrażam sobie już powrotu do komputera bez Retiny.

Uaktualnienie

Jak w komentarzach słusznie zauważyliście, zapomniałem o kwestii kurzu – mea culpa, długi dzisiaj dzień. Mając Apple Care mamy trzy lata spokoju – polecam to rozwiązanie, bo przynajmniej nie będzie problemów z ewentualnym serwisem. Co ciekawe, szukałem raportów dotyczących kurzących się matryc wśród modeli 5K za granicą i nic nie znalazłem. Dajcie znać jeśli znajdziecie taki przypadek.

 1. Który ma zapewne lepszy wyświetlacz, ale niższą rozdzielczość.
 2. Ta w Asusie PA328Q jest nie do zaakceptowania pod OS X.
 3. Być może z inną przekątną ekranu.
 4. 3840×2160 px.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • mr_witek

  „Czy ma sens kupowanie…” Albo „Czy jest w zakupie…”.
  To co jest teraz w tytule nie ma sensu :)

 • LateralusArt

  A kurząca się matryca? Wcześniej pisałeś, że taki problem występuje w modelu 5k?

 • paweljonca

  morid1n 1. czy jest sens kupować 2. czy ma sens kupowanie.

 • Janusz MB

  LateralusArt

  Wydać 11 tysięcy za najtańszy model i dostać gratis rzut monetą – będzie wadliwy albo nie będzie?

  http://www.makoweabc.pl/2014/12/imac-retina-5k-ekran-nadal-sie-kurzy/

  Cytat: Z informacji przeze mnie zdobytych wynika, że problem dotyczy od 10 do 50% sprzedawanych sztuk przy czym średnia oscyluje w rejonie 30%. Szanse na wadliwy model są całkiem spore.

 • BartoszBrzozowski

  Janusz MB LateralusArt Być może nie uznacie tego za dobre rozwiązanie, ale ja uważam, że przy takim zakupie, szczególnie powyżej 10 tyś PLN, warto dokupić Apple Care i mieć święty spokój z tematem przez 3 lata. Po 3 latach zazwyczaj i tak planuje się kupno nowego modelu (opieram to o swoje doświadczenia z pracy w Polskim salonie APR) a wtedy na pewno będziemy posiadać takowy sprzęt bez żadnych wad. Jeżeli ktoś kupuje taki komputer z założeniem użytku powyżej 3 lat, to niestety jest to już loteria.

 • Dzięki za czujność. Już dopisałem aneks.

 • steveminion

  BartoszBrzozowski Janusz MB LateralusArt Problem w tym, że zostajesz na dwa tygodnie bez narzędzia pracy przy odrobinie „szczęścia” nawet kilkukrotnie przez te 3 lata… Pomijam już sam fakt, że tak istotna wada gnębiąca iMaki od wielu lat jest czymś niepojętym.

 • morid1n

  paweljonca 3. czy zakup ma sens 4. Czy jestem dzisiaj głupi.

 • Janusz MB

  BartoszBrzozowski Janusz MB LateralusArt

  1. Apple Care nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem gdyby miało być polecane do powszechnego użycia. Na przykład dla nie tak drogiego macbooka Air kosztuje 1099 zł (polski sklep store.apple.polska)

  2. Apple care w USA gdzie Apple może dawać tylko rok gwarancji ma więcej sensu niż w UE gdzie Apple zobowiązane jest do dwuletniej gwarancji. Gdyby Apple Care w UE przedłużało serwis do 4 lat to co innego.

  3. Użeranie się z serwisem, czekanie na sprzęt i co wtedy Urlop bezpłatny czy kilkanaście tysięcy na komputer zapasowy? Apple Care to nie PZU, nie ma samochodu (komputera) zastępczego.

  4. Statystyka: co trzeci komputer Apple wadliwy jest porażające i przerażająca

  5. Dochodzą problemy z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi. Nawet „Tuba marketingowa” czyli Apple Insider nie mógł tego przemilczeć

  http://appleinsider.com/articles/14/12/30/apples-latest-mac-pro-continues-to-cause-problems-for-professional-users

  One year after its release, Apple’s radically redesigned Mac Pro remains a source of frustration for some video-focused professionals whose workflows are being interrupted by rendering glitches apparently caused by problems with the unit’s ATI graphics system.

 • Siara777

  morid1n odpowiedz jest prosta „jest”

 • Janusz MB

  BartoszBrzozowski Janusz MB LateralusArt
  Co da Apple Care dla iPhone 6+ (drogi sprzęt) kiedy się okaże, że masz jakiś problem, a Apple USA (przypadki z USA) biorą iPhone 6+ do testu i stwierdzają, że iPhone jest wygięty i nie obejmuje go Apple Care?

  W Polsce nie ma Apple ale w USA takie przypadki były opisywane. U nas tylko: http://imagazine.pl/2015/01/02/imagazine-12015-pogiety-problem-polskich-serwisow/

  O podobnych praktykach czytałem w amerykańskiej prasie. Przyznam, że trudno będzie mi to odnaleźć, bo czytam sobie prasówkę z za oceanu dla przyjemności i nie zachowuję artykułów.

 • Janusz MB

  Moridin
  Jeszcze to:
  http://appleinsider.com/articles/14/12/30/apples-latest-mac-pro-continues-to-cause-problems-for-professional-users

  Apple Insider jest chyba wystarczająco pro-applowym źródłem?

 • steveminion

  Janusz MB BartoszBrzozowski LateralusArt
  „Apple care w USA gdzie Apple może dawać tylko rok gwarancji ma więcej sensu niż w UE gdzie Apple zobowiązane jest do dwuletniej gwarancji”
  Mylisz pojęcia, nie ma czegoś takiego jak obowiązkowa gwarancja…

 • Janusz MB
 • steveminion

  Janusz MB steveminion BartoszBrzozowski LateralusArt
  Powoływanie się na błędne informacje nadal nie zmienia faktu, że mylisz pojęcia (nawet w komentarzach zwrócono na to uwagę)…

 • zbynio4

  Mam 5k od kilku miesięcy, praktycznie od samej premiery i nie żałuję że kupiłem ten właśnie model. Pracuje się kapitalnie, jedynie na początku byłem przerażony gdy musiałem w PS zrobić małą grafikę … ale szybko znalazłem na to sposób. Moim zdaniem warto wydać te pieniądze.

 • maciejzurkowski

  morid1n paweljonca 1,2,3,4 +?

 • zmyslony23

  Nie ma sensu. Dla mnie, bo potrzebuję laptopa, nie pracuję na ogromnych grafikach, używam rozdzielczości 1440×900 bo przy natywnej muszę wytężać wzrok. Z windowsa też muszę skorzystać od czasu do czasu i ciągle mam problemy z rozdzielczością. Pracowałem wcześniej na iMacu z 1920×1080 i wszystko było dobrze. Zmieniłem bo potrzebuję laptopa i czasem zastanawiam się nad zakupem iMaca tylko do pracy.

 • duchu0

  morid1n u mnie jeszcze nie ma oznak kurzenia. Na tą chwilę jestem bardzo zadowolony z niego

 • Przemek Kucinski

  LateralusArt Może jestem jedyny na świecie, ale mi się zakurzył B-)

  Kiedyś to załatwię z serwisem, narazie iMac pracuje na siebie.

 • niezlypasztet

  Pytanie do posiadaczy. Jak wygląda sytuacja z głośnością systemu chłodzenia przy dużym obciążeniu?

 • JakubWalkowski

  A ja mam pytanie dotyczaca AppleCare. W Polsce AppleCare dla iPhone nie jest dostepny. Ale da sie go kupic np. w Wielkiej Brytani. Czy kupujac tam ten pakiet, po aktywacji moge z niego korzystac w Polsce?

 • ZTCW to nie. Musisz kupić AC w kraju w którym kupiłeś sprzęt. Ale zadzwoń do Apple i się zapytaj.

 • KonradWalczak

  Moridin Nie trzeba, ja MBP kupiłem w Polsce w ispocie, a AC zakupiłem w Apple Store w Londynie. i bez problemu mam działające AppleCare;)

 • venedie

  JakubWalkowski możesz kupić AC w dowolnym miejscu, masz na to jedynie jakiś określony czas od zakupu. Program AC dla iPhonów nie działa w Polsce (nie jest honorowany).

 • JakubWalkowski

  venedie Czyli zakup go nie ma sensu :). Na taka odpowiedz liczylem bardzo dziekuje.