Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iMac Retina 5K – ekran nadal się kurzy

· Wojtek Pietrusiewicz · 53 komentarze

Byłem właścicielem iMaca z kurzącą się matrycą. W jego życiu wymieniono mi ją bodajże pięć razy – za każdym razem na koszt Apple. Przy ostatniej sytuacji konieczna była ingerencja Apple w UK – Polski oddział przekazał mi, że nie może jej już więcej wymieniać. Na szczęście trafiłem na przemiłego Irlandczyka, który bardzo mi pomógł. Nie mogę specjalnie narzekać, bo firma wywiązała się w moim przypadku wzorowo z problemu, ale nie można ukryć faktu, że problem istnieje. Nie rozumiem jednak dlaczego. Nie rozumiem też dlaczego mojego kolegi iMac, trzymany w znacznie gorszych warunkach, nie kurzy się zupełnie.

Z informacji przeze mnie zdobytych wynika, że problem dotyczy od 10 do 50% sprzedawanych sztuk przy czym średnia oscyluje w rejonie 30%. Szanse na wadliwy model są całkiem spore.

Retina iMac 5K kurz 02

Przemek napisał do mnie i na moją prośbę przesłał dwa zdjęcia swojego nowego iMaca Retina 5K:

Mieszkam pod Krakowem, który to szczyci się najgorszym powietrzem w Europie, mamy kominek w domu i zdaję sobie sprawę, że nie są to wymarzone warunki dla komputera. No ale sam wiesz, w instrukcji obsługi komputera nie ma wzmianki o zakazie ogrzewania domu paliwami stałymi ani o wytycznych gdzie mieszkać aby komputera szlag nie trafił.

W życiu miałem i widziałem wiele różnych monitorów, w tym takie które stały w pomieszczeniach gdzie się paliło, gdzie były urządzenia do nawilżania powietrza, klimatyzacja, kominki i cholera wie co jeszcze. Nigdy nie widziałem, aby jakakolwiek matryca lub CRT były zakurzone od wewnątrz. Ta niemiła cecha ekranów w iMacach jest obecna od samego początku i Apple do dnia dzisiejszego sobie z nią nie poradził. Co ciekawe, rzadko kiedy ktoś o tym wspomina i nigdy nie widziałem takiej informacji od żadnego „znanego” serwisu, typu The Verge czy innych.

Retina iMac 5K kurz 01

Kurz w każdym razie prezentuje się dokładnie tak samo jak w moim iMac, przy czym jego lokalizacja jest inna – u mnie znajdował się w górnych rogach matrycy.


A jak Wasze się sprawują?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.