Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

PYM Player 5.0 – działa z OS X Yosemite

· Wojtek Pietrusiewicz · 31 komentarzy

Ta polska aplikacja, stworzona przez Grzegorza Pawlika1 i Tomka Mazura2, służy do odtwarzania wszelkich filmów pod OS X – rozwinięcie jej skrótu to Polish Your Mac. Jej sztandarową funkcją jest automatyczne pobieranie napisów z NapiProjektu w formacie .txt i konwertowanie ich na .srt. Odkąd poznałem ten program, przestałem przy ripowaniu automatycznie nakładać napisy na film – wolę pobrać je z internetu i mieć możliwość awaryjnie oglądania filmu bez nich. Niestety, PYM Player 4 nie działał pod Yosemite – to się zmieniło dzisiaj, gdy Tomek ogłosił wersję 5.0.

Co więcej, do tego skrótu przypisałem sobie skrót klawiszowy, więc wystarczyło pacnąć w ⇧⌘P i po paru sekundach miałem już gotowe napisy na dysku, obok filmu.

Dotychczas PYM Playera wykorzystywałem tylko i wyłącznie do pobierania napisów – w menu podręcznym, pod prawym przyciskiem myszki. Co więcej, do tego skrótu przypisałem sobie skrót klawiszowy, więc wystarczyło pacnąć w ⇧⌘P i po paru sekundach miałem już gotowe napisy na dysku, obok filmu. Ta funkcjonalność jest dla mnie w zupełności wystarczająca i prawdopodobnie gdybym miał więcej czasu to postarałbym się napisać niezależny app tylko do tego celu – odpalasz skrót klawiszowy i nic więcej Cię nie interesuje. PYM Player 5.0 niestety jest okrojony z tej funkcji – trzeba uruchomić program i wykonać dodatkowy krok. Oczywiście nie neguję pracy włożonej w sam odtwarzacz – nie wątpię, że wiele osób z niego chętnie korzysta, ale ja po prostu nie oglądam na komputerze filmów. Korzystam do tego celu z Apple TV. Cieszyłoby mnie też, gdyby Tomek wyszczególnił funkcję pobierania napisów jako programo-usługę pod OS X i udostępnił to jako PYM Subtitle Downloader. Może być nawet płatny, chętnie w Mac App Store.

Program jest darmowy, a na stronie PYM Playera istnieje przycisk do przekazania darowizny. Nie lubię korzystać z czegoś za darmo co cenię, bo kiedyś może tego narzędzia zabraknąć. Dlatego polecam każdemu wpłacenie paru złotych Grześkowi i Tomkowi – może będą mieli ochotę na dalszy rozwój aplikacji i przywrócą funkcję pobierania napisów pod prawym przyciskiem. Sam to właśnie zrobiłem i przy okazji kupiłem książkę Tomka na iPada – Warsaw in Pictures [App Store link].

  1. Odpowiedzialnego za sam program.
  2. Odpowiedzialnego za stronę WWW.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.