Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X Yosemite Golden Master RC 2.0, Public Beta 5 i podpisywane kexty

· Wojtek Pietrusiewicz · 16 komentarzy

Dzisiejszy poranek spędziłem na uaktualnianiu komputera do Yosemite GM RC 2.0, a osoby korzystające z Public Beta zapewne robią lub już to zrobiły do wersji 5. Jedyną nowość, którą zaobserwowałem, to zmniejszenie czasu oczekiwania po wciśnięciu skrótu ⌘L w Safari – odpowiada za przeniesienie aktywnego pola do paska adresu. Teraz ta funkcja jest natychmiastowa.

Rodzi się pytanie czy tak będzie zawsze czy kiedyś zamkną system tylko dla zarejestrowanych developerów?

Z gorszych wiadomości na pewno warto wspomnieć o Trim Enabler, która na obecną chwilę nie działa z Yosemite – to dla osób, które korzystają z SSD firm trzecich, a nie rozwiązań Apple. A jednak Trim Enabler działa – potrzebna jest wersja 3.2.5 oraz kilka restartów. Wynika to z faktu, że Apple zaczęło podpisywać kexty i tym samym konieczne jest wyłączenie tego, aby taki Trim Enabler działał. Zastanawiam mnie jednak co innego – od kilku wersji OS X Apple oferuje developerom możliwość podpisywania swojego oprogramowania, które dostarczane jest spoza Mac App Store (tam musi być podpisane). Dzięki temu wiemy, że software nie jest zmodyfikowany ani nie pochodzi z nieznajomego źródła. Nie chroni to w żaden sposób przez niecnymi zamiarami twórcy, ale Apple zawsze może mu cofnąć certyfikat jeśli będzie niegrzeczny. Pomimo tego, nadal możemy uruchamiać oprogramowanie, które nie jest podpisane – wystarczy kliknąć na nim prawym przyciskiem i wybrać Open, a potem potwierdzić, że chcemy to zrobić. Rodzi się pytanie czy tak będzie zawsze czy kiedyś zamkną system tylko dla zarejestrowanych developerów?

Podobnie wygląda sprawa z kextami – na obecną chwilę nie jest wymagane, aby były one podpisywane. W przyszłości może się to jednak zmienić, a podrobienie certyfikatów może być o tyle trudne, że Apple będzie miało możliwość ich zdalnego wyłączenia w każdej chwili. To może utrudnić znacznie hackintoshowcom życie.

No cóż – zobaczymy czym to się skończy a ja tymczasem czekam na nową wersję Trim Enabler

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.