Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Tweetbot 3.5 – drugie pierwsze wrażenia i jak rozwiązałem bug z wyświetlaniem

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Wczoraj skrobnąłem kilka słów o nowym Tweetbot 3.5, którego w końcu dostosowano do iOS 8 oraz (przede wszystkim) nowych rozdzielczości w iPhone 6 i 6 Plus. To drugie to zdecydowanie najważniejsza nowość dla posiadaczy nowych modeli, bo czyni go to przede wszystkim używalnym. Powiększony widok z iPhone’a 5S był znośny, ale tylko na krótki czas… Nowe rozdzielczości dodatkowo wnoszą nowe klawiatury, dostosowane do iPhone 6/6+ zamiast wersji powiększonych z 5/5S.

Trzy najważniejsze zmiany jeśli chodzi o sam program to przede wszystkim przejście na systemowe ShareAction Sheets, wsparcie dla 1Password oraz interaktywne powiadomienia.

Ten krok pozwoli innym developerom na dodawaniu funkcji, które będziemy mogli wykorzystać w Tweetbot…

Share / Action Sheets to panel wysuwany po kliknięciu w ikonę Share (kwadrat ze strzałką skierowaną do góry, na przykład przy tweecie). Otwiera się wtedy tzw. Share Sheet dzielony na dwie części – na górze pojawiają się kolorowe ikony aplikacji, do których możemy wysłać na przykład tweeta, a poniżej czarno-białe z akcjami, które możemy wykonać. Po przescrollowaniu obu w bok możemy pacnąć w More, gdzie z kolei możemy skonfigurować to co ma się w nich wyświetlać oraz w jakiej kolejności. Ten krok pozwoli innym developerom na dodawaniu funkcji, które będziemy mogli wykorzystać w Tweetbot i innych aplikacjach, które je wspierają – to część Extensibility z iOS 8.

Dotychczas przy dodawaniu nowego konta musieliśmy przejść do 1Password, znaleźć konto i hasło, przekopiować dane i potem wkleić je do Tweetbota. Teraz wystarczy, podczas dodawania nowego konta do Tweetbota, kliknąć w ikonę 1Password w górnym prawym rogu, aby otworzyć okno z 1Password, z którego możemy bezpośrednio wstawić dane.

Na powiadomieniu możemy wykonać dwa gesty, w lewo lub w prawo.

Trzecią nowością są interaktywne powiadomienia – niestety myślałem, że Apple już developerom udostępnił możliwość odpisywania bezpośrednio z powiadomienia, ale tak nie jest. Wspominałem o tym wczoraj wieczorem – na powiadomieniu możemy wykonać dwa gesty, w lewo lub w prawo. Gest w prawo otworzy danego tweeta w Tweetbot tak jak było to dotychczas. Gest w lewo z kolei odsłoni dwie opcje – Reply automatycznie otworzy nowego tweeta, który będzie odpowiedzią na tego, na którym wykonaliśmy gest, a Favourite doda temu tweecie gwiazdkę.

Bug z wyświetlaniem

Tweetbot 3.5 ma też buga, który powoduje, że nie zawsze widać treść tweetów na timelinie. Nie objawia się każdemu, ale ja go miałem. Panowie Tapbots już o nim wiedzą i zapewne pracują nad poprawkami, ale możecie spróbować poniższe kroki, aby go naprawić. Całość ma związek z ustawieniem rozmiaru fontu systemowego i tego w programie.

Mój systemowy font, którego definiuje się w Ustawienia / SettingsEkran / DisplayRozmiar tekstu / Text Size, jest ustawiony na o jeden większy od najmniejszego. W Tweetbot miałem ustawiony najmniejszy, ale wyłączoną opcję korzystania z rozmiaru ustawionego przez system. Poniższe kroki są dla tego konkretnego przypadku – jeśli macie inne to musicie eksperymentować. Oto co zrobiłem:

  1. Zobaczyłem, że font w najmniejszym ustawieniu jest za mały.
  2. Zwiększyłem go o jeden.
  3. Wyszedłem z ustawień Tweetbota.
  4. Tweety były obcięte.
  5. Wszedłem do ustawień i włączyłem korzystanie z rozmiaru systemowego.
  6. Wyszedłem z ustawień.
  7. Wszedłem do ustawień i wyłączyłem korzystanie z systemowego.
  8. Wyszedłem z ustawień.
  9. Wszedłem do ustawień i ustawiłem suwak na pozycji o jeden więcej niż najmniejszy.
  10. Wyszedłem z ustawień.

Po zrobieniu powyższego wszystko wróciło do normy. Dajcie znać jak u Was to podziałało. Możliwe, że to wychodzenie i wchodzenie nie jest konieczne, ale piszę Wam po prostu jak to wyglądało u mnie.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.