Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Apple’owe two factor authentication nie zawsze działa prawidłowo →

· Wojtek Pietrusiewicz · 1 Comment

Michael Rose:

It turns out that I was also being more generous than wise in assuming that iCloud would proactively send an email alert when photos or bookmarks were synced to an unknown computer. I decided to test that assumption, using a fresh (spun up and installed from scratch) Windows 8 virtual machine running on Parallels 10.

After installing the iCloud Control Panel for Windows (as seen above), I logged in with my iCloud credentials and checked off the options to synchronize bookmarks and photos with my new, never-before-seen PC. Within a few minutes, my photo stream photos downloaded neatly into the appropriate folders and my bookmarks showed up in my Windows-side browser, and nary a 2FA alert to be seen. I turned to my iCloud email account to wait for the obligatory „Your account was accessed from a new computer” courtesy alert… which never arrived.

Zakładam, że Michael pisze prawdę. W moim przypadku, przy dodawaniu konta iCloud przez Preferencje Systemowe musiałem autoryzować komputer. Okazuje się, że nie zawsze tak jest. Inne źródła donoszą, że ta funkcja jest nadal rozwijana i stąd biorę się problemy. Wiem jak to działa w Google’u, bo mam tam 2FA też włączone – mam z tym wieczne problemy, ale całość nie pozwoli mi się zalogować bez mojej zgody. Czasami nawet ze zgodą też nie… Nie wiem czy to z tego powodu Apple opóźnia się z prawidłową implementacją, ale w takiej sytuacji to chyba już bezpieczniej stworzyć wirtualną tożsamość i dobre pytania zabezpieczające niż polegać na 2FA.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.