Digitimes donosi iż mityczny MacBook Air 12″ wejdzie do produkcji w trzecim kwartale 2014 roku. Twierdzą, że nie zastąpi obecnych modeli i będzie sprzedawany obok nich. Wspominają również, że chodzi o większe oddzielenie iPada Air od MacBooka ze względu na podobne rozmiary ekranów. Nowy Air ma rzekomo mieć przeprojektowaną konstrukcję wnętrza, a z zewnątrz ma pozostać wierny swoim braciom. W plotkach pojawia się też słowo ‚Retina’…
Nie wyobrażam sobie jednak wprowadzania nowego modelu w 2014 roku bez ekranu wysokiej rozdzielczości.
MacBooki Air są rzekomo najlepiej sprzedającymi się modelami w Apple, po części zapewne ze względu na ich stosunkowo niską cenę, chociaż ostatnia obniżka w MacBookach Pro mogła trochę zmienić proporcje w tym względzie. Niezależnie od tego, patrząc na to, że stare modele MacBooków Pro nadal były w ofercie po debiucie modeli z ekranami Retina, jestem skłonny uwierzyć, że obecny model pozostanie w ofercie dopóki się nie „wypali”, być może nawet bez uaktualnień CPU. Nie wyobrażam sobie jednak wprowadzania nowego modelu w 2014 roku bez ekranu wysokiej rozdzielczości, chyba że miałby znacząco niższą cenę, ale to akurat nie w stylu firmy pod wodzą Tima Cooka.
Jestem jednak przekonany, że czekają na Broadwella, którego debiut w procesie 14 nm miał być właśnie w Q3 2014.
Największe różnice pomiędzy obecnym Airem z Pro z Retiną, pomijając ekran, to CPU. Lżejszy korzysta z dwurdzeniowych Intelów i5-4260U 1.4/2.71 GHz lub Intel i7-4650U 1.7/3.3 GHz podczas gdy Retinę wyposażoną w wyżej taktowane dwurdzeniowe Intele i5-4258U 2.4/2.9 GHz, i5-4288U 2.6/3.1 GHz lub i7-4558U 2.8/3.3 GHz. rMBP 15″ ma oczywiście czterordzeniówki z Crystal Well i Iris Pro Graphics 5200. Istotniejszą różnicę robi fakt, że rMBP 13″ mają Intel Iris Graphics 5100 zamiast HD Graphics 5000 w Airach. Pytanie zatem brzmi: jaki układ wystarczy, aby sprawnie napędzić Retinę w nowym Airze i jaką sobie Apple wyznacza dolną akceptowalną granicę? Zdarzały się w ich historii sytuacje, że decydowali się na teoretycznie ciut za słabe układy ze względu na TDP czy inne, nawet polityczne, względy. Patrząc na obecną ofertę Intela, osobiście obstawiałbym, że musieliby skorzystać z modeli wykorzystywanych w rMBP 13″. Jestem jednak przekonany, że czekają na Broadwella, którego debiut w procesie 14 nm miał być właśnie w Q3 2014. Od jakiegoś czasu jednak krążą plotki, że ta linia zostanie opóźniona ze względu na problemy produkcyjne. Należy jednak pamiętać, że Apple niejednokrotnie dostawał od Intela procesory wcześniej.
Plotek jest już na tyle dużo, że jestem skłonny wierzyć w Aira 12″ z Retiną i Broadwellem, który pojawi się nie później niż w grudnia tego roku. Liczę na to zresztą osobiście, bo to prawdopodobnie będzie mój następny Mac.
- Częstotliwość normalna oraz z Turbo Boost. ↩
Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.