Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Zachowywanie haseł w backupach iPada i iPhone’a

· Wojtek Pietrusiewicz · 2 komentarze

iPhone 3GS wprowadził sprzętowe szyfrowanie naszych danych w telefonie. To funkcja o tyle ciekawa, że przy wymazywaniu urządzenia wystarczy skasować klucz i dostęp do danych staje się niemożliwy. Szyfrowanie danych również umożliwiło zachowywanie haseł w backupach w iTunes i iCloud.

W przypadku iTunes wystarczy, w ustawieniach telefonu, dodać hasło do naszego backupu. Taki plik staje i zaszyfrowany, a backupy zapisują w sobie wszelkie hasła do WiFi, naszych kont pocztowych i wielu innych rzeczy. To spore ułatwienie.

W przypadku iCloud, z tego co udało mi się dowiedzieć, hasła są tylko zapisywane w przypadku, w którym dane urządzenie ma sprzętowe szyfrowanie.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

  • DMatrzak

    Zauważyłem że po przywróceniu kopi z iTunes nie wszystkie hasła do programów się przywracają. Czy to znaczy że jak w ustawieniach telefonu, dodam hasło do backupu to następnym razem wszystkie ustawienia (hasła) zostaną przywrócone?

  • Kopia iTunes jest zapisywana z własnym kluczem (dane są przesyłane z iUrządzenia zaszyfrowane a następnie zapisywane z innym kluczem szyfrującym), natomiast kopia iCloud choć również wykonywana w sposób bezpieczny (dane przesyłane są w postaci zaszyfrowanej), to finalnie ponownie jest zapisywana z innym kluczem – kluczem znanym tym razem tylko Apple… to nie jest tak, że posiadamy kopię iCloud na własnośc – trzeba na to uważać :>

    Na szczęście jeśli hasło zostało zapisane w Keychain, to jest bezpieczne, chyba że aplikacja robi to na własny „wymyślny i ultrabezpieczny sposób” – np. plaintextem w pliku idącym do backupu albo co prawda zaszyfrowane, ale znanym (niezmiennym dla wszystkich kopii aplikacji) kluczem… w AppStore jest wiele takich aplikacji -_-