Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Kolejne szczątkowe informacje o PSN od Sony

· Wojtek Pietrusiewicz · 2 komentarze

Sony, w formie Q&A, odpowiada na kolejne pytania na temat wykradzenia danych ponad 77 milionów kont Playstation Network. Z ciekawszych informacji dowiadujemy się, że tabela z numerami kart kredytowych była szyfrowana, ale nie wiemy jak i jak trudno się do niej włamać. Nadal nawet nie wiadomo czy na pewno została ukradziona, chociaż obawiam się, że tak. Dane samych użytkowników nie były szyfrowane. Sony nie przetrzymuje numerów CVC od kart kredytowych, więc to jest tak dobra wiadomość — bez tego numer ciężko będzie nasze karty obciążyć, bo praktycznie każdy wymaga jego podania.

Gorsza informacja dotyczy naszych haseł w PSN — nie będziemy mieli możliwości sprawdzenia jakie używaliśmy, ponieważ pierwsze logowanie po przywróceniu PSN będzie wymagało zmianę hasła na nowe. Szkoda, bo zupełnie nie pamiętam jakie mam hasło i prawdopodobnie skończy się na konieczności zmiany wszystkich jakie mam …

Na co uważać?

Spodziewajcie się teraz różnych prób wyłudzenia od Was kolejnych danych osobowych, prawdopodobnie za pomocą maili na adres podany w PSN. Sony nie rozsyła poczty z prośbą o podanie hasła czy danych do karty kredytowej, więc nie odpowiadajcie na takie maile — to próba phishingu, czyli wyłudzenia od Was danych. Maile oczywiście będą (jeśli będą) wyglądały jakby były od Sony’ego, z drobnymi różnicami na przykład w adresie nadania.

Jeśli wiecie dokładnie jakie hasło używaliście na koncie PSN i używacie go również gdzie indziej, to natychmiast je zmieńcie. Jeśli nie … to dla własnego bezpieczeństwa wskazana jest zmiana wszystkich haseł, a przynajmniej tych na istotnych kontach, typu Amazon, MobileMe, SkyDrive, banku czy podobnych.

P.S. Jeśli już macie hasło do banku to mała rada: powinno być to unikalne hasło nie wykorzystywane nigdzie indziej!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.