Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

FruitJuice dla OS X – dba o naszą baterię

· Wojtek Pietrusiewicz · 18 komentarzy

Aplikację FruitJuice [Mac App Store link] używam już od ładnych kilku miesięcy. Korzystam z niej na swoim MacBooku Air 11.6″, a ona codziennie dyskretnie informuje mnie ile czasu powinien spędzić na kablu, a ile na baterii. Ciekawostką jest fakt, że na moim Airze działa zupełnie inaczej niż u Maćka Skrzypczaka na jego MacBooku Pro z Retiną – opisywał program w ostatnim wydaniu iMagazine.

FruitJuice 02

Przygodę z FruitJuice rozpocząłem od tak zwanego maintenance cycle, w którym program kazał mi naładować komputer do pełna, a potem rozładować go do 20%. Niestety, pomimo szczerych chęci, nie udało mi się tego zrobić pierwszego dnia – musiałem dokończyć procedurę następnego. To jak nowe MacBooki Air „trzymają” na baterii jest niesamowite…

FruitJuice 03Po zakończeniu powyższego cyklu program na bieżąco informuje nas o stanie naszej baterii oraz sugeruje ile powinniśmy w ciągu dnia przepracować odłączani od ładowarki. W moim przypadku stale i niezmiennie jest to przynajmniej 15 minut dziennie na baterii, a poza tym czasem dowolnie, zgodnie z potrzebami. Maciek, jak już wspominałem, otrzymuje inne porady co do swojego komputera i wygląda na to, po rozmowach z paroma innymi osobami, które korzystają z tej aplikacji, że program rzeczywiście indywidualnie dobiera modus operandi dla każdego.

FruitJuice 01Program żyje w górnym pasku. Możemy zdefiniować w jego preferencjach co dokładnie ma wyświetlać na ikonce – u mnie jest to czas pracy na baterii oraz pozostały czas pracy do całkowitego rozładowania. Możemy też kliknąć tę ikonę, aby rozwinąć pasek, w którym znajdziemy bardziej szczegółowe informacje na temat naszego akumulatora, takie jak średni czas pracy na baterii z ostatnich 7 dni, obecną pojemność akumulatora oraz ilość cykli ładowania jaką przeszedł. Program dodatkowo wyświetla informacje o pozostałym czasie pracy oraz informację procentową. Możemy również wybrać z listy opcję Power History, która wyświetli nam wykres przedstawiający nasz sposób pracy – czas spędzony na baterii i pod ładowarką – dzień po dniu.

FruitJuice 04Nigdy specjalnie nie przejmowałem się akumulatorem w komputerach. Dbam o nie pod względem biernym – nie zostawiam komputera na słońcu, nie pozwalam się baterii przegrzewać i tym podobne. Jeśli chodzi o samą pracę to robię tak jak mi wygodniej – nie mam zamiaru być niewolnikiem elementu, którego można wymienić na nowego za kilkaset złotych. Pomimo tego, cieszy mnie fakt, że FruitJuice dyskretnie, za pomocą powiadomień informuje mnie o pewnych kwestiach. Program niestety nie jest tani, nie odmieni Wam życia, ale mogę go śmiało polecić każdemu posiadaczowi MacBooka.

FruitJuice dla OS X – €8.99 »

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Szkoda, że jest taki drogi. Jakby kosztował €4,99, to nie wachałbym się z zakupem. Może kiedyś uda mi się go zdobyć.

 • sbl

  Wymiana baterii w rMBP 2013 r. 15″ to kilkaset zł? Jeśli tak, to chyba nie ma sensu się tak pocić nad tym czasem na baterii. Druga sprawa, że np. ja mam podłączone 2 monitory pod thunderbolt i na zasilaniu z baterii laptop się usypia bo ma zamkniętą klapę :)

 • Super, szukałem ostatnio czegoś takiego bo BatteryHealth zaczał mi podawać zdrowie na poziomie 97% :)

 • Raven

  Czy jest kompatybilny z OS X 10.10. beta?:)

 • Tak.

 • Molimo

  Mam pytanie, oprócz monitorowania stanu baterii coś ten program da więcej niż darmowe odpowiedniki? Czy tylko poda dokładniejszy czas pracy na baterii niż wskaźnik systemowy i to po promocyjnej cenie 40zł? :)

 • Myślę, że na to pytanie już odpowiedziałem w tekście.

 • Molimo

  Może jakieś super opcje są ukryte dla których warto wydać tyle zł na ten program.

 • Piotr Miller

  Ja korzystałem przez długi z czas z aplikacji Watts z firmy BinaryTricks. Niestety zaprzestali ją rozwijać i rozglądałem się za czymś podobnym. Wygląda, że ta aplikacja jest idealnym, a nawet lepszym zamiennikiem.

 • zanskar

  Popieram, wg mnie cena troszkę za wysoka jak za tego typu narzędzie.

 • Mam nie wiem czemu jedną rozbieżność w odczytach i pytanie, który jest poprawny. :D

 • Guest

  szlag nie załączyło obrazka, teraz:

 • A co mówi OS X?

 • OS X Pokazuje to samo co FJ, ale czas ładowania, rozładowywania jest wspólny dla wszystkich, no i organoleptycznie za długo mam 100% jak zaczyna dopiero w systemowym wskaźniku spadać.

 • IMO po prostu tamten ma własny algorytm.

 • Pingback: MBA jak go prawidłowo ładować?()

 • Kmil

  Teraz po polsku :) Drobiazg, a cieszy.

 • Z miłą chęcią bym go zainstalował. Dziś zaktualizowałem swojego Maczka do wersji Yosemite (MacBook Pro) i chętnie od razu nieco skonfigurowałbym takie dodatki. Niestety cena jak dla mnie jest zaporowa. Tak jak pisał Piotr Zaborowski poniżej – za połowę można byłoby się zastanowić. W sumie to tylko pomocnik do spraw baterii, a nie jakaś rozbudowana aplikacja dzięki której mamy rozwiązanie niejedno zagadnienie w systemie.