Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Podstawy OS X – Włączanie lub wyłączanie konieczności zapisywania dokumentów przy zamykaniu aplikacji

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

Naturalne wydaje się zapisywanie otwartych dokumentów przed zamknięciem aplikacji, ale od jakiegoś czasu nie jest to już wymagane pod OS X. Ten z pozoru niezrozumiały czyn w moim przypadku znakomicie sprawdza się w aplikacji TextEdit, którą często używam jako podręczny notatnik. Otwieram ją, tworzę nowy dokument, wklejam lub wpisuję odpowiedni tekst, a następnie zamykam aplikację bez zapisania pliku. Logiczne i wygodne.

Otóż przy następnym otwarciu TextEdit, ten niezapisany dokument automatycznie się otworzy i będzie czekał tak długo, aż z nim czegoś nie zrobimy… lub nie wyjdzie nowa wersja OS X, która zmieni zachowanie tej funkcji. W każdym razie działało to u mnie domyślnie na iMaku, a opcja pojawiła się w 10.7 Lion lub 10.8 Mountain Lion jeśli mnie pamięć nie myli. Niestety, nie działała ona na rodzinnym MacBooku Air, w którym próba zamknięcia programu z otwartymi dokumentami kończyła się wołaniem o ich zapisanie. Podejrzewałem, że to jeden z ciągów komend Terminalowych, które wklepuję bez opamiętania… Byłem w błędzie.

OS X Close windows when closing app

Okazuje się, że odpowiednia opcja jest w Preferencjach Systemowych – wystarczy je uruchomić i kliknąć pierwszą ikonę w górnym lewym rogu, oznaczoną napisem Ogólne / General. Tam znajduje się powyższa lista opcji. Pozostaje już tylko kliknąć tą zaznaczoną na powyższym screenie, aby ją odznaczyć i cieszyć się brakiem konieczności zapisywania naszych dokumentów, przy okazji nie tracąc żadnych danych.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Remik_K

  Hmmm, niestety u mnie nadal to nie chce dzialac i nadal wyskakuje okno dialogowe przy zamykaniu. Chyba cos gdzies w terminalu namieszalem. Pomimo zrobienia jak na screenach :/

 • BGN

  A zamykasz okienko czy całą aplikację?

 • Remik_K

  Przy jednym i drugim to samo okno wyskakuje Obojetnie czy ⌘W czy ⌘Q

 • BGN

  U mnie przy cmd+W pyta ale przy cmd+Q nie. Więc chyba okej u mnie działa.

 • Remik_K

  Raczej tak. Pytanie tylko co ja nawyczyniałem u siebie, że nie chce.

 • Remik_K

  Działa, mialem wpisane to:
  defaults write -g NSDisableAutomaticTermination -bool yes

  Aby wylaczyc, zmieniamy na „NO” lub „FALSE”. Dziala wszedzie tylko nie w textedit. Nie wiem dlaczego. Wywalilem juz .plist z preferencji dla textedit i dalej nie chce. Wiem, że kiedys miałem jakiś program, który włączał które aplikacje maja odtwarzać okna po otwarciu a ktore nie. Tylko niestety nie wiem teraz co to było Wiem na 100% bo wyłączałem nim w Pixelmator.

  A takie pytanie na marginesie. Od Liona (jesli mni epamiec nie myli) byla funkcja tzw TimeMachine dla plikow nad ktorymi pracujemy. Wywalili ja czy to znowu u mnie cos mam wyłączone?