Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Podstawy OS X – Włączanie lub wyłączanie konieczności zapisywania dokumentów przy zamykaniu aplikacji

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

Naturalne wydaje się zapisywanie otwartych dokumentów przed zamknięciem aplikacji, ale od jakiegoś czasu nie jest to już wymagane pod OS X. Ten z pozoru niezrozumiały czyn w moim przypadku znakomicie sprawdza się w aplikacji TextEdit, którą często używam jako podręczny notatnik. Otwieram ją, tworzę nowy dokument, wklejam lub wpisuję odpowiedni tekst, a następnie zamykam aplikację bez zapisania pliku. Logiczne i wygodne.

Otóż przy następnym otwarciu TextEdit, ten niezapisany dokument automatycznie się otworzy i będzie czekał tak długo, aż z nim czegoś nie zrobimy… lub nie wyjdzie nowa wersja OS X, która zmieni zachowanie tej funkcji. W każdym razie działało to u mnie domyślnie na iMaku, a opcja pojawiła się w 10.7 Lion lub 10.8 Mountain Lion jeśli mnie pamięć nie myli. Niestety, nie działała ona na rodzinnym MacBooku Air, w którym próba zamknięcia programu z otwartymi dokumentami kończyła się wołaniem o ich zapisanie. Podejrzewałem, że to jeden z ciągów komend Terminalowych, które wklepuję bez opamiętania… Byłem w błędzie.

OS X Close windows when closing app

Okazuje się, że odpowiednia opcja jest w Preferencjach Systemowych – wystarczy je uruchomić i kliknąć pierwszą ikonę w górnym lewym rogu, oznaczoną napisem Ogólne / General. Tam znajduje się powyższa lista opcji. Pozostaje już tylko kliknąć tą zaznaczoną na powyższym screenie, aby ją odznaczyć i cieszyć się brakiem konieczności zapisywania naszych dokumentów, przy okazji nie tracąc żadnych danych.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.