Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Intel nie spodziewa się wzrostu dochodów w 2014 →

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

Ogłoszenie tej informacji spowodowało 5% spadek ich akcji na giełdzie.

Sales of PCs have fallen for six quarters in a row, hurt by the growing popularity of tablets and smartphones.

As a result, computer chip makers have been looking to boost growth in other divisions and areas to try and sustain their growth.

Najgorszy dla nich jest fakt, że mają w praktyce zerową obecność na mobilnym rynku.

At the recently held Consumer Electronics Show (CES), in Las Vegas, the firm showcased various new technologies.

That included a 3D-camera technology, where one of its depth sensors could be used to interpret gesture controls and to separate foreground objects from the background.

Fajnie, że próbują nowych rzeczy, ale w praktyce, machanie rękoma przed ekranem komputera, a tym bardziej laptopa, nie jest powodem, dla którego ten rynek miałby nagle znowu zacząć notować wzrosty. Wydajność CPU jest dzisiaj na tyle duża, że nie trzeba komputera tak często wymieniać – sam pracuję na maszynie z przełomu 2009/2010 i nie mam z tym problemu, nawet przy montażu wideo.

Przyszłość dla nich nie wygląda za dobrze, tym bardziej, że wzrosty wydajności w obecnych Intelach z serii Core iX są mierne z roku na rok i nie dają specjalnie powodów do ich wymiany. Przykładowo, pomiędzy Ivy Bridge, a tegorocznym Haswellem, dla desktopowców, różnice są kosmetyczne. Dla laptopowców największą różnicą zrobił czas pracy na baterii, ale to też dzięki zastosowaniu przy okazji innych technologii nie związanych z samym CPU. A świat obecnie należy do tabletów i smartfonów, bo nawet starsi ludzie zrozumieli, że do 99% zadań w zupełności im to wystarcza.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • GK PL

  Z kim Intel mógłby wejść na rynek mobilny?

 • Mam na myśli ich procesory. Praktycznie nieobecne w mobile.

 • Michal Mynarski

  Intel ma tak stabilne źródło dochodów, że może inwestować praktycznie we wszystko, a nawet dumpingiem wykańczać mniejsze rynki (dziwi mnie, że nie zrobili tego w porę z ARM). A jeżeli efektem tego będą takie projekty jak Edison to ja jestem jak najbardziej za.

  Na pytanie @gk_pl:disqus z kim miałby Intel wejść na rynek mobilny odpowiedź jest banalna:
  Z Apple.

  Jak Intel ogłosił, że będzie klepać procki ARM to pierwsze o czym pomyślałem. Apple jak najbardziej chce się uniezależnić od Samsunga, a na razie tylko koreańczycy potrafią zapotrzebowaniu na procki z Apple AX sprostać. TSMC jeszcze długo nie będzie mogło choć Cupertino inwestuje w nich kupę siana.
  Intel ma najlepsze fabryki, do tego niedługo ruszy ich produkcja w 14 nm. Wręcz idealnie pod nowe iPhone’y i iPady, szczególnie biorąc pod uwagę udaną współpracę od 2006 roku.

  Swoją drogą chętnie zobaczyłbym w dużych Makach procki AMD. Np Jaguar z Kaveri + HSA w nowym iMaku (skoro i tak siedzi tam integra Intela).