Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iOS 7 krytycznym okiem →

· Wojtek Pietrusiewicz · 11 komentarzy

The word “Trim” appears twice on this screen. One of them is a label, and pressing it does nothing. The other one is a button. Which one is which? How is anyone supposed to know? You have to do some guesswork. The “Trim” at the top is centered on the screen, so it is probably a title. To make sure, tap on it and see if anything happens.

Zgadzam się ze wszystko co dotychczas opublikowano, przy czym sam nie zwracam na większość z tych rzeczy uwagi – bo znam system. Rozumiem jednak, że nie każdy może być w takiej sytuacji.

via Daring Fireball

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Tutaj czepiają się tylko UX, ale tak naprawdę, będąc krytycznym, można pójść dalej. Na przykład:
  – Muzyka w iOS 7 ma różowe akcenty, bo różowa jest ikonka. Podobnie jest w przypadku Podcastów. Dlaczego więc Telefon i Wiadomości mają owe akcenty niebieskie (powinny być zielone)?
  – Od czego zależy to, czy pasek wyszukiwania na listach chowa się lub nie (patrz: lista kontaktów w Telefon.app i lista konwersacji w Wiadomościach)?
  – Dlaczego mam 4 różne statusbary? Nie może być jeden?
  – Dlaczego są różne poziomy rozmycia w, chociażby, Centrum Powiadomień i Centrum Sterowania?
  – Foldery po pacnięciu w nie powiększają się, dlatego widoczne jest na raz tylko 9 ikonek. Dlaczego tytuł folderu znajduje się nad katalogiem, skoro wcześniej był pod nim?
  – Dlaczego mamy na klawiaturze napis „space” i „Cancel” a nie „Space” i Cancel”?
  To tyle na szybko. Jakby dłużej przysiąść, to można by znaleźć więcej.

 • Radosław Szeja

  Postaram się odpowiedzieć na kilka pytań zgodnie z moim rozumowaniem:
  – Jaskrawy zielony na jasnym nie wyglądałby dobrze, byłby też słabo widoczny. To samo zostało zarzucone notatkom. PS: Numbers też ma niebieski ‚tint’ kolor.
  – pasek wyszukiwania chowa się w konwersacjach, bo nie jest tak kluczowy jak w kontaktach. Ilość kontaktów, a szybkość ich wyszukiwania jest kluczowa, jeśli trzeba się z kimś szybko skomunikować. Do wiadomości jako do archiwum raczej rzadko się wraca, większość potrzebnych informacji, np: ważne decyzję, przesyła się mailem. W kontaktach czy w Phone.app searchbar został tak umieszczony celowo, podczas gdy w messages.app, taki pasek umieszczony jest w sposób standardowy dla całego systemu
  – status bary są dwa wg. mnie dwa, czarny i biały. Masz coś innego na myśli ?
  – poziomy rozmycia są różne bo i imitowane materiały, czyli efekty, są różne
  – tytuł wszystkiego w iOS znajduje się ponad elementem, który tytułuje, poza springboardem i tak było od zawsze. Świat nas przyzwyczaił, że tytuł jest przed (czyli tutaj powyżej) treścią, żebyśmy wiedzieli z czym będziemy mieli do czynienia. Aplikacje mają swoje ikony, znaki rozpoznawcze, to nimi się człowiek kieruje przy szukaniu, tytuł jest dodatkiem, nad którym trzeba się bardziej skupiać.
  – co do spacji, to mam trywialne wyjaśnienie, które może być uznane za naciągane. Spacji nie wstawiamy na początku zdania, więc sam wyraz nigdy nie występowałby z wielką literą :)

 • Statusbar ma inną wielkość na ekranie blokady i ekranie początkowym. W moim przypadku (T-Mobile), nazwa operatora jest różnie pisana w zależności od tego, czy telefon jest podłączony do 3G lub Wi-Fi. No i dochodzą jeszcze różne kolory. Misz-masz.

 • Radosław Szeja

  Tak samo jak ty nie rozumiem tego i denerwuje mnie z każdym odblokowaniem.

 • Jeśli dobrze pamiętam w iOS 7.1 beta 1 ten element nie jest poprawiony.

 • grusza

  inny rozmiar ikon na status-barze można tłumaczyć tym że ekran blokady pełni też funkcję informacyjną dla użytkownika, chcesz sobie szybko sprawdzić poziom naładowania czy z jakiegoś powodu zasięg to masz to wszystko większe, odblokujesz telefon to informacje te stają się drugorzędne i maleją :) taka Moja teoria :) ale chyba sensowna bo połóż sobie telefon na biurku w większej odległości od siebie i sprawdź poziom baterii jak masz w % a później zrób to samo na odblokowanym. Dla mnie jest to plus.

 • monk

  Ja nie mogę zrozumieć rzeczy niewymienionej w artykule, ewidentnej wtopy – po co mi podczas akcji killowania apek podgląd pulpitu, skoro i tak nie mogę go ubić?

 • Bo to nie służy tylko do killowania.

 • monk

  To do czego jeszcze? Pytam o ten konkretny moment, gdy zostaje z samym podglądem „pulpitu”, nie posiadając otwartych apek.

 • Do przełączania się pomiędzy aplikacjami, w tym jest opcja powrotu do SpringBoarda zamiast do aplikacji.

 • monk

  Gdy nie mam otwartej apki to przecież nie mam dokąd wrócić poza pulpitem. W takim momencie user powinien być przenoszony z automatu na pulpit.