Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

12-calowy MacBook z ekranem Retina w najnowszych plotkach

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

Wczoraj pojawiły się nowe plotki na temat kolejnych produktów z Cupertino, który mogłoby pojawić się w przyszłym roku. Informacje pochodzą od analityka Ming-Chi Kuo z KGI Securities, którego przewidywania są bardzo powściągliwe. Nie wiemy też na ile informacji przekazane przez niego są oparte o przecieki, a ile o własne przewidywania.

12″ MacBook

Przewidywana jest całkowicie nowa konstrukcja, różniąca się od obecnych Airów i Pro. 12-tka pojawiłaby się rzekomo w drugim lub trzecim kwartale przyszłego roku i pomimo, że miałaby nieznacznie większy ekran od 11.6″ Aira, to byłaby równie przenośna, podczas gdy ergonomia pracy byłaby zbliżona do 13-tki. Ekran ma rzekomo być smaku Retinowego, ale o bliżej nieokreślonej rozdzielczości. Nowy MacBook ma być też rzekomo cieńszy i lżejszy od obecnego Aira; ma też mieć niższą cenę i CPU od Intela.

iPad 6

Ming-Chi wspomina również o specyfikacji iPada 6, gdzie przewiduje, że iPad szóstej generacji będzie miał o 20-30% więcej pikseli. Już samo to wydaje się być niedorzeczne, ze względu na konieczność tworzenia kolejnych grafik przez developerów. Prędzej spodziewałbym się większego ekranu, o tej samej gęstości upakowania pikseli, ale o większej ich liczbie, na podobnej zasadzie jak powiększono ekran iPhone’a z 3.5 do 4″.

Wracając do MacBooka 12″

Wiadomo nie od dzisiaj, że Apple forsuje nowsze standardy i lepsze elementy tak szybko jak tylko może.

Nie wiadomo czy nowy MacBook miałby zastąpić Aira, Pro czy stworzyć zupełnie nową kategorię… a w zasadzie przywrócić tą stworzoną przez białe plastikowe MacBooki sprzed paru lat. Nie tak dawno zresztą istniały 12″ iBooki przecież… Niezależnie gdzie ten model miałby się uplasować w szeregu, to przejście na Retiną wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Wiadomo nie od dzisiaj, że Apple forsuje nowsze standardy i lepsze elementy tak szybko jak tylko może. Ciekawy jestem na jaką rozdzielczość zdecydowaliby się. Osobiście uważam, że obecny rMBP 13″ ma zbyt niską, ponieważ przekłada się to na wirtualne 1280×800 (natywne 2560×1600 – każdy piksel wirtualny jest wyświetlany przez 4 fizyczne na matrycy). Można co prawda przełączyć się na odpowiednik 1400×900, ale kosztem wydajności – nadal czekamy na modele late 2013. O to powinny już zadbać Iris Pro lub ich następna generacja.

Apple ma bardzo wysokie marże, nie bez powodu, w porównaniu z resztą rynku.

Zastanawiający jest twierdzenie, że nowy 12″ MacBook ma być tańszy. Jak wiemy, Apple ma bardzo wysokie marże, nie bez powodu, w porównaniu z resztą rynku. Jeśli chciałby je utrzymać w przypadku tego komputera, musiałby znacząco wpłynąć na koszt jego budowy oraz cen poszczególnych podzespołów. Matryce wysokiej rozdzielczości prędko nie spadną znacząco w cenie. Przy okazji nie wierzę, że w środku zobaczymy HDD.


Cóż – na razie musimy to potraktować jako plotkę, ale nie ukrywam, że chętnie kupiłbym 12″ MacBooka, z ekranem 3:2 o rozdzielczości przynajmniej 2560×1700, i wadze w rejonie jednego kilograma. Pytanie tylko co z akumulatorem… Air mnie tak rozpieścił, że 10 godzin to dzisiaj minimum dla mnie.

Źródło: 9to5mac

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Mam tylko nadzieję, że niższa cena nie będzie wynikać z powrotu do plastikowej obudowy. Po premierze iPhone’a 5C wszystkiego się już można spodziewać.

 • jikollo

  „(…) O to powinny już zadbać Iris Pro lub ich następna generacja.”

  Nie wierzę, żeby Apple wsadziło 4 rdzenie do rMBP 13″, więc o Iris Pro IMO nie ma mowy. Iris 5100 co najwyżej. W 15″ pewnie będzie Pro + GF755M.

 • Ale ja nie piszę o rMBP 13″ tylko MB 12″. Cholera wie co oni tam wsadzą, jeśli w ogóle, ale jeśli nie będzie opcji z quad i Iris Pro to będę zawiedziony.

 • Jestem podobnego zdania jeśli chodzi o MB 12, czyli proporcje 3:2 w wersji konsumenckiej to strzał w dziesiątkę, 11,6 i 16:9 to koszmar, już niech ta 12″ jeśli to będzie MBA niech posiada ekran 16:10 przy rozmiarach obecnej 11,6″. Jak wiemy, nowe rMBP 13 węższe od poprzednich modeli i obecnych Airów, oraz ich głębokość również jest minimalnie mniejsza. Co do iPada 6 wyznaczenie takiego sprzętu o PPI znanym z iPada mini nie było by wcale głupie, miniaka dobrze się obsługuje, gdy zyska Retinę i procesory up A5 to będzie świetny tablet, a ten 9,7″ niech będzie bardziej pro. Nie zdziwiłbym się gdyby Apple miało na przyszłe lata właśnie takie zapatrywania jeśli chodzi o ich tablety. Na dzień dzisiejszy to duży i mały, ale rMBP13 względem rMBP15 to nie tylko różnica w cenie i wielkości ale również wygodzie, rozdzielczości i wydajności.

  BTW: Nareszcie jakieś ciekawe ploty NIEdotyczące iPhone’a. Ale jak to ploty, trzeba traktować jak ploty.

 • Jacek Sklepowicz

  Był kiedyś Powerbook 12 Titanium. Kolega miał, bodajże z 10 lat temu. Jak ja mu wtedy zazdrościłem. Choć sam byłem dumnym posiadaczem iMaca model ‚lampka’ G4…

 • raffaellorb

  Fajnie by było gdyby można było kupić komputery Apple trochę taniej.