Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X Mavericks Developer Preview 6 pojawił się wczoraj

· Wojtek Pietrusiewicz · 16 komentarzy

OS X Mavericks logoWczoraj w nocy pojawiło się uaktulnienie do OS X Mavericks — otrzymaliśmy szóstą betę po dwóch tygodniach od poprzedniej. Korzystam z niej od mniej więcej podobnego okresu i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem prędkości i stabilności. Bugów zbyt wiele nie zauważyłem, a z każdą kolejną wersją jest ich coraz mniej, ale najbardziej podoba mi się szybkość działania nowego Safari.

Bez większych problemów na jednym ładowaniu wytrzymuję 24 godziny.

Jest jeszcze jeden element, który bardzo pozytywnie zaskoczy wiele osób — zwiększona oszczędność energii, która będzie się tylko polepszała z czasem, gdy developerzy będą dodatkowo wykorzystywać nowe możliwości. Jako, że Mavericksa testuję na swoim Neptune, czyli Airze mid 2013, to mam porównanie do czasów jakie uzyskiwałem pod kontrolą Mountain Liona. Jest lepiej, znacznie lepiej. Bez większych problemów, jeśli nie obciążam systemu Dropboxem, który potrafi nieźle obniżyć czas pracy przy częstej synchronizacji, oraz takimi aplikacjami jak Lightroom czy Photoshop, na jednym ładowaniu wytrzymuję 24 godziny. W praktyce od rana do wieczora następnego dnia.

Bardzo ciekawy jestem jak wpłynie to na pracę starszych maszyn, które nie mają Haswelli.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Mam Mavericksa na dwóch maszynach. Jedna jest 2010 roku, druga – 2012 i też zauważyłem poprawę czasu pracy na baterii. Jakichś dokładnych testów nie robiłem, ale szczególnie ten nowszy model daje radę. A w tle np. rzeźbi cały czas wirtualka z Windows 7…

 • Wszyscy piszą o DP6, od jakieś 2 nad ranem… A może lista zmian? ;)

  Swoją drogą ciekawi mnie, że dla iOS potrafią robić mini-paczki, jak ostatnia 13MB. A DP dla OS X zawsze jak cegła (1-2 GB).

 • 1. Messages został dodany do systemu notyfikacji. Wyskakuje wiadomość + avatar.

  2. Przestał działać Word, reszta z pakietu Office działa.

 • Tomasz Bzymek

  Mam dwa MBP… Jeden z 2008 (15″), drugi z 2009 (17″). W obu jest podwojona ilość pamięci RAM, w nowszym doszedł dysk SSD. Co do nowszego to jestem pewien przesiadki na 10.9. Ten starszy siedzi ciągle na 10.6… Jednak doskwiera już powoli brak wsparcia w zakresie oprogramowania. Czy myślicie, że wrzucenie mu 10.9 będzie dobrym pomysłem?

 • Ja bym instalował.

 • madhunt3r

  Jednym słowem, mówicie że Mavericks będzie najlepiej działającym i zoptymalizowanym system dotychczas? Liczę na jeszcze płynniejsze działanie na Air 2012, bo na Mountain Lion czasami jakieś spadki płynności animacji się zdarzają.

 • Michał Modrzejewski

  Dzisiejszej DP6 Mavericka działa już Keychain in iCloud. Weryfikacja przebiega prawidłowo. Niedawno przeprowadziłem sobie test na MBP 2011 15″ early zauważyłem znaczący wzrost pracy na baterii sięgający do 30 min

 • :) no widzisz, to musiało się tak złożyć że do tej pory tylko z Excela korzystałem.
  Dzięki za informację.

 • Tomasz Bzymek

  Tamten Mac, mimo, że tylko rok starszy to działa sporo wolniej na 10.6.8, niż nowszy na 10.8.4. Zastanawiam się jedynie czy go to nie zabije… W sumie można by zaryzykować boot campa i spróbować na wersji DP.

 • dariusz

  „najbardziej podoba mi się szybkość działania nowego Safari.”

  A na forum Macrumors narzekają, że safari nadal przy innych przeglądarkach to żółw ślamazarny… To safari jest szybsze od samego siebie kiedyś czy w końcu dogoniło szybkością czołówkę?

 • Subiektywnie jest znacznie szybsze od Chrome.

 • zanskar

  A to musiało doganiać? Bo mi też się wydaje że działa bardzo szybko, nie licząc stron intensywnie korzystających z pluginów, tu Chrome działa lepiej.

 • dariusz

  No zawsze mnie ciekawi skąd ludzie mają sugestie że safari jest szybkie… Wg mnie i jak widać innych na świecie też – nie jest… Wczytywanie ciężkich stron, choćby były od niedawna w cachu -zawsze jest zauważalne opóźnienie, dogrywanie…w firefoxsie po prostu strona pojawia się w momencie kliknięcia linku, momentalnie, tu już nawet nie ma miejsca, żeby mógł byc szybszy…

 • Damian

  aby Word działał masz dwie opcje: poczekać na update od MS lub zainstalować wersję angielską pakietu Office 2011. Klucze nie są językowo specyficzne. Sprawdzanie polskiej pisowni w anglojęzycznym pakiecie działa ok.

 • Poważnie, tylko PL-ka? Polacy jak zwykle poszkodowani ;)
  Dzięki, już instaluję EN.

 • zanskar

  No widzisz, a mnie wciąż ciekawi czemu większość przeglądarek jest na WebKicie jak Chrome i Safari? Może jednak ze względu na szybkość? Ale pewnie mi się zdaje… ;)