Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Zmiana interwału backupu do Time Machine

· Wojtek Pietrusiewicz · 20 komentarzy

Time Capsule 2013Time Machine to jedna z najfajnieszych funkcji OS X, która domyślnie, raz na godzinę, robi backup naszego komputera na Time Capsule lub podłączony dysk twardy. Nie zawsze jednak musimy robić backup co godzinę, a w ustawieniach nie ma jak tego zmienić. Przepis na to jest jednak w miarę prosty.

Przepis

Po pierwsze, potrzebujemy znać hasło administratora. Bez tego poniższe nie będzie możliwe. Po drugie, musimy uruchomić Terminal.

  1. Uruchamiamy Terminal — przepis na to znajdziecie tutaj.
  2. W Terminalu wpisujemy poniższą komendę, w jednej linii i zatwierdzamy ją Enterem:
    sudo defaults write /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.backupd-auto StartInterval -int 14400
  3. Wpisujemy hasło administratora i wciskamy ponownie Enter.

Komenda sudo daje nam prawa administratora, dzięki którego ta komenda jest możliwa do wykonania. Na końcu wartość 14400 jest podana w sekundach. Jeśli ją podzielicie przez 3600 to otrzymacie czas w godzinach — w tym wypadku backup będzie wykonywał się co cztery godziny. Wynika to z faktu, że wszystko i tak na Airze trzymam w chmurze, więc tak częste backup są mi zbędne, a jedynie niepotrzebnie zżerają baterię. Na moim stacjonarnym iMac, podłączonym do Time Capsule po kablu, backup jest domyślnie robiony raz na godzinę.

Aby wrócić do domyślnych ustawień wystarczy podać powyższą komendę z liczbą 3600 zamiast 14400.

Power Nap

PowerNap

Jako, że nowsze MacBooki wspierają coś co nazywa się Power Nap, czyli możliwość włączania się, gdy komputer jest uśpiony, po to, aby pobrać maile, zrobić sync danych z iCloud oraz również robić backup w nocy, automatycznie, pod warunkiem, że nie jest fizycznie wyłączony i jest podłączony pod zasilanie. Jest możliwość włączenia też Power Nap jeśli komputer nie jest podłączony do prądu (pod pierwszą zakładką na screenshotcie), ale mam to wyłączone.

Pozostałe wpisy dotyczącego mojego MacBooka Air 11,6″ znajdziecie pod tagiem Neptune.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.