Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

MacBook Pro 15″ (2013) pojawił się na Geekbenchu

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Niedawno pisałem o MacBooku Pro 13″, który zawitał w wynikach na Geekbenchu. Pojawił się tam również Mac Pro, którego spodziewamy się pod koniec bieżącego roku. Wczoraj zawitał z kolei MacBook Pro 15″, o którym wiemy sporo, ale podobnie jak w przypadku 13-tki, nie wiemy czy to model z ekranem Retina czy nie.

Komputer oznaczony symbolem AAPLJ45,1 wyposażony jest w Core i7-4950HQ, taktowany częstotliwością 2,4 GHz i ma oczywiście cztery rdzenie oraz 6 MB L3 cache. Wyposażono go w 16 GB RAMu, podobnie jak większość maszyn z early 2013 wyposażonych w Ivy Bridge, ale wyniki w poszczególnych kategoriach ma słabsze od obecnego modelu. Ogólny wynik jest lepszy o około 400 punktów, co jest niewiele i w granicach błędu statystycznego, a rozbieżności mogą brać się z kilku powodów. Po pierwsze, nie wiemy na jakim układzie graficznym był testowany. Core i7-4950HQ, w który jest wyposażony, ma wbudowanego Intel HD Graphics 5200 Iris Pro. Nic niestety nie wiadomo na temat dedykowanego układu graficznego, jak to miało miejsce dotychczas. Test był również przeprowadzany na OS X 10.9 i customowym buildzie, więc już samo to powoduje, że nie możemy tych wyników traktować jako ostatecznych. Nie dość, że Mavericks nie jest jeszcze produktem skończonym, to nie wiemy na jakim etapie są drivery kart graficznych.

Jest jednak szansa, chociaż niewielka, że jeśli wbudowany w CPU Iris Pro będzie „wystarczająco” szybki, to pojawią się tańsze modele rMBP 15″, które nie będą miały dodatkowego układu graficznego. To z kolei może spowodować jedną ciekawą rzecz – niższe ceny podstawowych modeli. Nie wiemy oczywiście czy powższy test w ogóle dotyczy modelu z ekranem Retina czy nie, ale takie są moje domysły.

Jest również szansa na zwykłe MBP 15″ w tym roku, ale bez dedykowanej karty graficznej. To pozwoliłoby Apple na obniżenie ich ceny oraz na większe rozróżnienie modeli z i bez Retiny.

W kwestii samych MacBooków Pro 15″ bez ekranu Retina – podejrzewam, że wcześniej czy później zostaną usunięte z oferty Apple i pozostaną nam jedynie modele z ekranami wysokiej rozdzielczości. To wszystko kwestia ceny i jeśli uda im się zjechać o kolejne $200 do $1999 za model podstawowy, jest duża szansa, że znikną szybciej niż nam się to zdaje.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.