Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Retina MacBook Pro 13.3″ (late 2013) – zeszłoroczny model ledwo napędzał ekran, tegoroczny radzi sobie lepiej →

· Wojtek Pietrusiewicz · 15 komentarzy

David Pierce:

My only concern with making that swap would be that the Air’s processor and graphics card can’t handle pushing that many pixels. Last year’s Pro barely even could. But this year, the Pro’s much more ready for the task.

Zapowiada się pozytywnie… a kończy?

One thing you can’t customize are Intel’s Iris graphics, which are responsible for constantly powering the 13-inch Pro’s pixel-rich display. As with last year’s model, I noticed a distinct difference between it and the Iris Pro-powered 15-inch Pro, and especially compared to the larger model with discrete graphics (an Nvidia chip that isn’t an option at 13 inches). Heavy websites like The Verge stutter occasionally, in a way that’s so familiar to my Air as to be unnoticeable, but that can’t compare to the buttery smoothness of the larger Pro. I was able to play two 1080p videos side by side without issue, but a third would occasionally make another jerk through a few frames.

Jest lepiej, ale model 15″ z dyskretnym układem rozkłada go na łopatki. A w międzyczasie nadal uważam, że 11″ Air to najlepszy MacBook… dla mnie.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Kmil

  Czyli dopiero przyszłoroczny model powinien być przygotowany tak, jak to powinno wyglądać od początku. Szkoda, ze nie mam tyle czasu i prawdopodobnie kupię ten komputer :)

 • Huh? Tegoroczny jest b.db. ale 15-tka to 15-tka.

 • madhunt3r

  15″ z Intel Iris Pro?

 • Z NVIDIĄ. Może po prostu przeczytaj cytat, bo jest to tam napisane jak na dłoni. :)

 • madhunt3r

  Fakt, moje przeoczenie. Z Nvidią to już niezła cena wychodzi. ;)

 • Niestety!!!

 • madhunt3r

  Jednak Retinka wysysa ze sprzętu ostatnie poty, zostaję przy Air póki co ;)

 • Szkoda że nie ma opcjonalnej konfiguracji Quad-Core z Iris Pro Graphic w modeli rMBP 13 to byłoby zacnie. Jak widać jest dobrze, no i obecny model jest lżejszy oraz tak samo cienki jak 15″, poprzedni był minimalnie grubszy. Na pewno jest to już wersja godna polecenia.

 • Quad + Iris Pro byłoby piękne.

 • Może za rok się doczekamy takiego cuda. Co prawda GPU Boardwell’a ma być zaledwie 40% wydajniejszy ale pamiętajmy że Haswell oraz Boardwell to droga ku oszczędzaniu energii, więc taki 14nm Quad-Core Boardwell z odpowiednikiem dla niego Iris Pro przy zachowaniu obecnego czasu pracy na baterii i wydzielaniu ciepła technologicznie wydaje się jak najbardziej możliwe :)
  Samo Apple MacBooka Pro 13 już nie traktuje jako tego notebooka drugiej kategorii jak kiedyś, teraz ładują w niego tyle ile się da, jest i7, 2x Thunderbolt 2, 16GB RAM, możliwość aż 1TB pamięci flash, praktycznie wszystko to co może mieć model 15″ poza Quad-Core i dedykowanej karty graficznej. W końcu MBA są już na tyle wydajne że nie trzeba oszczędzać na MBP 13.

  Jeszcze taka mała dygresja, Gdyby OS X 10.10 obsługiwał ARM, Apple mogłoby stworzyć MacBooka Air opartego o super wydajny procesor Ax który poradziłby sobie na godnym poziomie z podstawowymi funkcjami. Taki MacBook Air od 699$ lub 799$ podbiłby rynek, i zmiótłby PC’ty. Dajmy spokój A7 z iPhone 5S ma wydajniejszy układ graficzny od mojego MacBooka Pro 13, A te które będą musiały pociągnąć Retinę w iPadach na pewno będą jeszcze wydajniejsze. Mam 9400M na którym mavericks hula lepiej od Snow Leoparda już nie mówiąc o Lionach, a przestarzała i już leciwa bateria mimo wszystko po zmianie systemu zauważyłem minimalny wzrost długości pracy.

  Może tak będzie, plotki krążą o nowych MacBookach Air, a trzeci model na pewno by nie zawadził.

 • Wojtek P.

  Takie rozwiązanie jest mniej niż wątpliwe, mało osób to zauważyło, ale obecne MBA z Haswellami obciążone OS X są bardziej energo-oszczędne niż A6X oraz A7 obciążone iOS dając przy tym większą wydajność.
  Żeby nie być gołosłownym – porównaj wyniki „Web Browsing Battery Life” dla MBA 38Wh vs iPad 4 (48Wh) oraz iPad Air (38Wh):
  http://www.anandtech.com/show/7180/apple-macbook-air-11-2013-review/2
  http://www.anandtech.com/show/7460/apple-ipad-air-review/8
  Sądzę, że większe jest prawdopodobieństwo użycia Broadwell’a (lub następcy) w iPadzie niż Ax w Mac’ach.

 • BGN

  W końcu, prawie nikt w internecie w recenzjach nie zwrócił na to uwagi, już się bałem, że nie zwróci nawet The Verge. Przecież retiny sprzed roku lagują niemiłosiernie i nie rozumiem jak można tego nie widzieć. Może po prostu jestem przewrażliwiony ale lubię jak system lata mi w 60fps i więcej bez spadków.

 • Mnie pewni bloggerzy skrytykowali, że gadam głupoty. W chamski sposób na dodatek. Fuck it – mnie to denerwuje.

 • BGN

  To chyba oni mają problem ;-)
  Jakbyś się bawił akurat wystawionymi gdzieś nowymi Retinami błagam Cię – daj znać na twitterze czy animacje systemu dalej rwą.

 • Kmil

  Jezeli jest bardzo dobry (o kosztach nie wspomnę) to nie powinno być w ogóle mowy o jakichkolwiek spowolnieniach. To Pro w nazwie „trzynastki” jest wręcz zabawne ;P